Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: P-40B Warhawk Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Batur
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 759
Alıntı Batur Cevaplabullet Konu: P-40B Warhawk
    Gönderim Zamanı: 11/09/2005 Saat 03:03
B versiyonunun referans fotoğraflarına ve burun kısmının rengi konusunda yardıma ihtiyacım var...
IP
Erinç Özgür
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Gönderilenler: 579
Alıntı Erinç Özgür Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/09/2005 Saat 20:08
Öncelikle bi ufak düzeltme; USAAF P-40B başka bir modeldir (RAF adı Tomahawk Mk IIa), RAF Kittyhawk Mk II başka bir model (USAAF P-40F Warhawk).

Türk Hava Kuvvetleri'nde uçan Tomahawk Mk IIb modelini kastettiğini düşünüyorum?

Düzenleyen Erinç Özgür
Y'ar not afraid of the dark, are ya ?
IP
Batur
Üye
Üye
Simge

Alıntı Batur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2005 Saat 06:46
kusura bakmayın ama,neyi düzeltmek istediğinizi anlamadım....sorduğum uçak CURTİSS P-40 WARHAWK'ların 4. versiyonu olan P-40B...ihraç ettiklerine ise TOMAHAWK MKIIA adını verdiler....P-40B ve P-40F elbetteki başka modeller...ancak benim F serisiyle zaten bir ilgim yok....
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2005 Saat 07:36
Sanırım Erinç isimle ilgili bir düzeltme yapmak istemiş, konuyu açayım;

Curtiss in bir Hawk serisi uçakları vardır bu kasa ki en tanınmışı P-36A Curtiss Hawk (model 75) dir, Pearl Harbour saldırısında kalkabilen 6 USAAF ucagından 2si budur. Bunun Sparrowhawk diye birde ara modeli mevcuttur. radial dan inline motora gectikleri model 81dir. İncilazlara satılan ilk P40lar Tomahawk Mk I olarak adlandırılmıştır, kısa burundur. Bir sonraki model P-40B Tomahawktır dir kısa burundur gene ingiliz ismi Tomahawk Mk IIA dır. Ekstra zırhlı zozik versiyonu P-40C dir, ingiliz ismi Tomahawk Mk IIBdir.

Allison V-1710 motorlu uzun burunlusuna ABD P-40D Kittyhawk ingilizler Kittyhawk Mk I demişlerdir, silah upgrade li versiyonu P-40E olup ingiliz ismi Kittyhawk Mk IAdır.

Warhawk ise isim olarak P-40Fden sonraki modellere denmiş olup ingilizler Direkt Kittyhawk MKIII IV şeklinde gitmişlerdir.

P-40B Tomahawk olayına dönersek;
Sky üstü Yeşil kahve çift renk kamuflajı vardır;
Sky üstü Kahve sarı kamuflajı vardır;
Gri üstü yeşil kamuflajı vardır;
Gri üstüne sarı kahve kamuflajı vardır;
ve benim atladığım kombinasyonlarda elbet vardır.

Net bir şey söyleyebilmek için lazım olan bilgiler;
Model Amerikan mı olacak? İngiliz mi olacak? rus mu olacak? Hangi cephe olacak?
yada Türk mü olacak?
Türk olacaksa; ilgili link

Fotodaki uçak yeşil olup altı gri yada sky dır, burnu beyaz yada sarıdır, Uygun bir numara bulup muhtemel filo çağrı koduyla alakalı bir spinner rengi bulup yürümek lazımdır.

Yarın bendeki fotolarıda sana maillerim.
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
Batur
Üye
Üye
Simge

Alıntı Batur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2005 Saat 10:13

anladımda benim referans aldığım kaynaklar CURTİSS XP-40 tan itibaren hepsini WARHAWK olarak adlandırıyorlar....yada ben biyerde bişeyleri atladım..

benim derdim şu...yaptığım uçak trumpeterin 1/32 P-40B si...USAAAC versiyonun üzerinde 18th PG Pearl Harbour yazıyor....önce bunun baskın sırasında orada bulunan uçaklardan biri olabileceğini düşündüm...ancak bu filoya ait bir fotoğraf bulamadım..Referans olarak filmi almaya kalkarsanız ordaki uçaklar 3 er makineli yuvalarıyla daha çok D yada E versiyonu gibi duruyorlar...sonuçta asıl yapmak istediğim Flying Tiger decallerinide buralarda bulamadığım için,olayı fazla kurcalamayıp kutudan çıktığı gibi yapmaya karar verdim..ancak incelediğim diğer olive drab boyalı P-40 larda burun kısmının bariz olarak farklı bir tonda olduğunu gördüm...öğrenmek istediğim bunun güneş vs.gibi dış etkenlerle oluşan bir yıpranma hadisesimi olduğu,yoksa gerçekten farklı tonda bir yeşilemi boyandığı...

IP
Batur
Üye
Üye
Simge

Alıntı Batur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2005 Saat 10:20
ayrıca yıpranma sonucunda alttan gelen rengin ne olduğunu bilemiyorum...metal yada interior green ????
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2005 Saat 11:54
Wheeler Air Base
87 Curtiss P-40B Tomahawk pursuit, 1940
Bellows Air Field
Three P-40s on training at Bellows attempted to take off and were shot down before gaining altitude.
Haleiwa Air Field
8 Curtiss P-40 Kittyhawk pursuit
The only unattacked air field launched at least 2 P-40s and 1 P-36 on three sorties each and claimed 7-8 Japanese diver bombers with the loss of a P-36 to anti-aircraft fire.

Airplane Total   Destroyed Damaged Combat Ready
P-40B      87    ;      37   &nb sp;  25        25

Yeşilin altında direkt metal olması lazım oyle 3 4 foto gormustum aranırım

Spinner konusunda net emin değilim bakmam lazım

Biri o mantıkta yapmış bi tane link

Düzenleyen Ares
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
Batur
Üye
Üye
Simge

Alıntı Batur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/09/2005 Saat 06:24
sağol ufuk...herhalde metalin üstüne atmışlardır boyayı...spinner konusundada bişeyler bulursan sevinirim...
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide