Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Malzemeler
 Modelsitesi Forumu : Genel : Malzemeler
Mesaj icon Konu: Kalip Alinmasi Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
alyG
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1
Alıntı alyG Cevaplabullet Konu: Kalip Alinmasi
    Gönderim Zamanı: 04/03/2006 Saat 23:51
Merhaba foruma yeni katildim. Elimdeki herhangi bir hazir objeyi cogaltmam icin ne yapmam gerekiyor. Bir model icin nasil kalip hazirlanir? Elimdeki parca plastik ? polyesterden ve bunu nasil cogaltabilirim. Yardimci olursaniz sevinirim.
Wherever you are, death will find you out,
even if you are in towers built up strong and high!
IP
crimean
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 88
Alıntı crimean Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/03/2006 Saat 00:00
benm kendi çapimda ölçüsünü alip bişeyler yapıyorum ama, daha iyi bilenler cardir. Korkut abi'ye bir sorun derim, onun tecrübesi daha çok.
IP
relicks
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 150
Alıntı relicks Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/03/2006 Saat 02:20
Emre Beyin dediği gibi Korkut abi üstadı bu işin ama fikir vermesi bakımından araştımalarım sonucu :) gerekli olan şeyleri söyliyim.
bu gün sabahtan karaköyden gerekli olan malzemeleri aldım.
1- polyester reçine denilen bir malzeme var (namı değer resin) . 3 bileşenli benim aldığım. 1lt lik şişelenmiş vaziyette satıyolar.hafif koyu kıvamlı bişey.yanında da biri mor biri şeffaf olmak üzere çok minik şişelerde verilen birleştiricisi var. bir litrenin hepsi kullanılacaksa ikisininde tamamını 1lt lik sıvıyla karştırıyomuşuz.
markası falan yok. anladığım kadarıyla doldurma.litresinin fiyatı 5 ytl

2- silikon kalıbı . bunu bulmak biraz zorreçineyi aldığım yerde yoktu. buaralar bulunmuyo pek dedi satıcı.
aradım. 25 ytl ye yine karaköyde başka bi dükkanda buldum onuda.oda iki bileşenli bişey.yine karıştırıp kullanılıyo.

kalıp alma işi için fine scale dergisinin bi sayısında güzel bir şekilde anlatmıştı onu takip edicem.eğer isterseniz o yazıyı gönderebilirim gerekli olan malzemeleri temin ettikten sonra.
birde forumda aratırsanız resinle ilgili bi topic var. birde onu okuyun derim

Düzenleyen relicks
N.Kerem Kırmızıtuna
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1471
Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/03/2006 Saat 02:47
Şu linktede yapılışının anlatımı var. Örnek bir üretimde yapılmış.
Hayat bos!!!
Öyleyse epoxi ile dolduralim       
IP
YODA
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 201
Alıntı YODA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/03/2006 Saat 07:18
aman derim!!! o 3 karışım dediğiniz karışımı yaparken mor olana çok ama çok dikkat edin lütfen...arkadaşın adı MEK olarak geçiyor ve şu kadarını söyleyeyim; sanayi mahallesinde yıllar önce bu meletin üretiminin yapıldığı yerde bi kıvılcım nedeni ile patlama oluyor ve binanın temel filizleri kalıyor sadece...üstü yok, geride iz yok...allah korusun ama sizde tedbirli olun inanılmaz yanıcı bi nane o.
Ayrıca değinmeden geçemeyeceğin bir ikinci nokta da o süper 3lüyü bir araya getirince acayip hızlı bir ilk reaksyon gerçekleşir aralarında ve çıkan buhar ciddi zehirlidir. kesin açık havada yada iyi havalandırılabilen bir yerde yapın.
mor olandan fazla koydukça daha hızlı donma gerçekleşir; yani bu mek denilen arkadaş bu 3lü reaksyonun katalizörü rolünde...ancak fazla kaçırınca çok çabuk donma nedeni ile bir çok hava kabarcığı malzemenin içinden yükselip çıkamadan donar; bu da istenen bi durum deil tabi.
ikinci küçük şişedeki malzemenin miktarı da sonuçta elde edeceğiniz ürünün sertliğini belirler. bunuda kararınca kullanmak lazım.
aslında tüm bu işlemler fiber dökümü ile çok yakın adımlar.bu aralar kendi karbon-fiber vakumlarımı yapmaya ve bunları lazer CNC de kesmeye başladım...3 vakte kadar güneş enerjisi ile önceden kazandırılmış irtifasını ışık olduğu sürece koruyabilen 2 metre kanat genişliğindeki uçağım göklerde yerini alacak inşallah; paylaşmak istedim. :)
saygılar, sevgiler
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/03/2006 Saat 21:10
Polyester ucuz fakat kokusu dayanılmaz derecededir. Karaköyden almış ve denemiştim. Sonra da bıraktım:)

Silokon karaköyde bulunuyor. Motor iskelesinin oradaki boyacı dükkanlarına bakabilirsiniz. Zira orada Armağan Boya'dan almıştım. Ayrıca elpo ticaret'i tavsiye ederim. Zira her türlü malzeme ellerinde mevcut.

www.elpo.com.tr

Düzenleyen ardeth
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/03/2006 Saat 22:41
Resin döküm için Sika'nın G-26 ve 28ini öneririm; 28nin donma süresi 26ya oranla nispeten uzun uzun olduğu için daha hassas parça dökümü mümkün.

Kapsamlı bir kalıp ve döküm makalesi hazırlamaktayım uakında basılacak duruma gelir makaleler kısmına.

Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
relicks
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 150
Alıntı relicks Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/03/2006 Saat 22:42
uyarılar için teşekkürler bu kadar tehlikeli bi madde olduğunu bilmiyodum :)

polyesterden başka seçenek nedir?
N.Kerem Kırmızıtuna
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma