Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Boyalar
 Modelsitesi Forumu : Genel : Boyalar
Mesaj icon Konu: Akrilik Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
SLAVE
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 126
Alıntı SLAVE Cevaplabullet Konu: Akrilik
    Gönderim Zamanı: 21/12/2005 Saat 09:52
Sizce en iyi akrilik hangisi Gunze mi Tamiya mı?
Gunzede renk daha cok ama sanki tamiya daha kaliteli gibi bide daha iyi kokuyor ayrıca gunze nin bir web sitesi bile yok bir msds bile yayınlamıyor.Bu aralar tamiyacıyım.
01010011 01001100 01000001 01010110 01000101
Where nothing in its place,lies disorder
Where in the desired place there is nothing,lies order
IP
Flashback
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 321
Alıntı Flashback Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/12/2005 Saat 10:24
valla gunze kullanmadım ama tamiyadan bi şikayetim yok kokusuna bende hastayım(sanırım bağımlılık buna deniyor)
Tuna Onay
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/12/2005 Saat 10:26
Kesinlikle Gunze Sangyo. Kokusu bir boyanın kalitesini belirlemez, pigment kalitesi ve renk yelpazesi belirleyici faktördür.Gunzenin adresi bura olup, Mr.Hobby linkinden olaya dalabilirsiniz.

Şahsen ana renklerde Tamiyayı tercih ediyorum (beyaz, siyah, kırmızı, sarı)(ekstra not, mavisi bir gariptir, attıkça rengi döner) ve parlak vernikte; ama spesifik dönem renkleri için kesinlikle tamiyadan uzak duruyorum, keza piyasadaki şişe boyalar arasında (sprey serisi fena deildir) en sallama kartelaya sahip olanı tamiyadır. Gunze Sangyo, Testors, Humbroll, revell ve bulunabilirse Aeromaster tedarik edilebiliyorsa, dönem (FS, RLM, ANA, RAL vs) rengi olarak tamiya kullanmak abesle iştigaldir.

Düzenleyen Ares
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
Flashback
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 321
Alıntı Flashback Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/12/2005 Saat 10:30
Yani tamiya akrilik hem kalite hemde renk çeşidi ve doğruluğu açısındanmı gunzeden sonra geliyor?(koku olayıda kalite belirleseydi maketleride koklayarak alırdık )
Tuna Onay
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/12/2005 Saat 10:43
Akrilikler bazında kalite olarak bir gömlek aşağısındadır, doğruluk açısından ise akrilik artı enamel bir listeleme yaparsak mevcut boya bölü doğru renk oranıyla son sıraya yakın bir yerdedir (molak ın bile fs ve rlm serileri olduğunu gözönüne alırsak tamiyanın durumu dahada net anlaşılabilir).
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1190
Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/12/2005 Saat 10:51
Akrilik veya enamel, bence hertürlü, kullandığım en kaliteli boya Gunze. Bir kere denedim. Tutuldum.

Bir de, bir modelin sonuçlandırılmasına, boya kalitesin deki azıcık farkın bile bu kadar çok etki ettiğine şahit olunca, dumur olmamak işten değil.

Ciddi miktarda bir Tamiya akrilik stoğum var (çoğu sıfır). Artık peyderpey bitireceğiz bir şekilde.
A critic, is a legless man who teaches running.
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/12/2005 Saat 11:13
Revell'in sitede bir de bunları gördüm. Yeni mi acep ?
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/12/2005 Saat 11:37
Yavaş yavaş akrilik işine giriyor bazı firmalar.

Birde Gunze tamiyayı döver.
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1409
Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/12/2005 Saat 17:30
Fırça ile sürerken de Tamiya tam kurumadan üstünden bir daha geçmeye kalkınca boya da plastikten kalkıyor.. Gunze'de bunu yaşamadım, ilaveten Gunze'de çok çeşitli renk tonları da var. Dönem doğruluğu açısından bir şey söyleyemem ama sivil uygulamalar için çok cici renkler var...
Basılı ortamda bulamayınca Gunze'nin renklerini internetten indirmiştim, biraz küçültüp tekrar yükledim (376 kb).
IP
pascalpati
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 242
Alıntı pascalpati Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/12/2005 Saat 18:40
Henüz ilk modelini haftasonu bitirmiş ve f-104'ünün kokpitini boyamaya çalışan bir modelci çırağının konu hakkındaki görüşü şu şekildedir. Henüz tamiya ya da gunze den başka boya kullanmadım ve şu ana kadar aldığım izlenim fırçada açık farkla gunze nin önde olduğu. (daha iyi kapatıyor, daha az iz kalıyor) Airbrush da da bence yine gunze daha iyi gibi, daha ince olarak yüzeyi kapatabildiğimi hissediyorum. Tabi dediğim gibi, benim fikrim daha bir referans olmaktan çoooooooook uzak daha bu konularda.
Ulas Demirdag
IP
SLAVE
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 126
Alıntı SLAVE Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/12/2005 Saat 03:56
Gunzelerin bir kotu yanıda kapak acılmayınca sıcak suda beklettiginiz zaman etiketler cıkıyor ne oldugu belli olmayan boyalarınız oluyor o yuzden artık kapakları direk cakmakla ısıtıyorum,bide gunze nin ulkemizde beyaz siyah gibi renkleri tukenmis durumda o yuzden baska akriliklerle karıstırmak sart oluyor.Gunzenin silver gold gibi renkleride ulkemizde satısa nedense sunulmadı,Gunze dusmanı gibi oldum ama stogun % 80 i gunze.
01010011 01001100 01000001 01010110 01000101
Where nothing in its place,lies disorder
Where in the desired place there is nothing,lies order
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma