Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Malzemeler
 Modelsitesi Forumu : Genel : Malzemeler
Mesaj icon Konu: Mr Surfacer? Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
oy61
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1471
Alıntı oy61 Cevaplabullet Konu: Mr Surfacer?
    Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 07:57
Ben Gunze sangyo'nun mr disolved putty'sini aldım ve kullanıyorum. Bu malzemeyi zımpara ile zımparalarken zorlanıyordum ve internette Masa Narita adlı üstadın bunu izopropil alkol ile silerek zımparaladığını gördüm. Kokusunu asetona benzettiğim bu malzemeyi bende bu mantıkla aseton ile sildim ve işe yaradı ve bu malzemeden çok memnun kaldım. Kesinlikle tavsiye ederim. Bunu sadece paylaşmak için anlattım.

Gelelim burdan gelmek istediğim konuya. Aynı firmanın birde Mr surfacer 1200,500 ve Mr base white 1000 diye ürünleri var. Bunlar ne işe yarar? Nerelerde kullanılır? Yardımlar için şimdiden teşekkürler.

Düzenleyen oy61
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 08:03
Aseton plastiği eritip zarar verebilir. Ben MEY (TEKEL) marka alkol kullanıyorum, aseton yerine bunu tavsiye ederim.
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 08:16
Yapma yaa bak ben buna hiç dikkat etmedim. Fakat benim kitte herhangi bir değişim yok. Gerçi bu her zaman böyle olacağı anlamınada gelmez ama
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1190
Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 08:41
Mr Surfacer (Bay yüzeyci) 500 ve 1200 astardır. 500 dolduruculuk özelliği olan bir astar. 1200'le ben pek doldurucu özellikten faydalanamadım. Daha çok cillop astar gibi geldi bana. Gerçi bu konuda sivil araçcılar ve tayyareciler daha güzel yazar.

Basewhite 1000'in de bir dolgu özelliği var(astar uygulamalar için). Ancak ben onu sadece koyu renkler üzerine beyaz boyamam gereken yeri tek postada boyayabilmek için kullanıyorum(hani siyahın üstüne beyaz boyamak defalarca uygulama gerektirir ya, işte bununla tek hamlede "tak fişi bitir işi"). Tavsiye ederim.
A critic, is a legless man who teaches running.
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 09:21
Yani bunlar bir nevi boyamı? Peki airbrush ile mi uygulanıyorlar yoksa fırça ile mi? 500 1200 acaba zımparadaki gibi hassasiyetimi gösteriyor?
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 09:41
Orjinalini yazan: oy61

Yani bunlar bir nevi boyamı? Peki airbrush ile mi uygulanıyorlar yoksa fırça ile mi? 500 1200 acaba zımparadaki gibi hassasiyetimi gösteriyor?

Hayır boya olduğunu sanmıyorum. Astar olarak kullanıyorsam airbrush, dolgu malzemesi olarak kullanıyorsam fırça ile...
500 olan dissolved putty ile aynı kıvam yani biraz koyu ve fırçayla sürüyorum, 1200 olan daha sıvı, selz. tinerle inceltip astar olarak atıyorum.
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1190
Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 09:48
Ben bay yüzeycilerin hem 500'ü hem 1200'ü pistole ile sel. tinerle inceltip attım. Yalnız delikleri doldursun diye 500'ü az inceltmiştim. Pistoleyi tıkadım(Cehalet). Basewhite'ı da pistole ile sel. tinerle inceltip attım. Ayrıca fırçayla çok az inceltip de uyguladım.

Lütfen modelinizde kullanmadan evvel başka bir plastik parçası üzerinde hepsini deneyiniz. Malzemeye, inceltme oranlarına, neyin nerede daha iyi sonuç vereceğine aşina olunuz. Sonra istenmeyen sonuçlar emeklerimizin heba olmasına neden olmasın.
A critic, is a legless man who teaches running.
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 09:56
Orjinalini yazan: carlgustav

Lütfen modelinizde kullanmadan evvel başka bir plastik parçası üzerinde hepsini deneyiniz. Malzemeye, inceltme oranlarına, neyin nerede daha iyi sonuç vereceğine aşina olunuz. Sonra istenmeyen sonuçlar emeklerimizin heba olmasına neden olmasın.

Bu malzemeler için bu uyarıyı kesinlikle dikkate alın...
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 10:32
Gerçekten aydınlatıcı bilgileriniz için çok teşekkür ederim.
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 883
Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 19:20
Ben 500'ü fırça ile sürüp macun yerine kullanıyorum. Onun dışında pek bir macun kullanmıyorum zaten. Hem kolay zımparalanıyor, hem de üzerine güzel detay açılıyor.
1000'i (ya da 1200'ü) ise selülozikle inceltip airbrush ile astar olarak kullanıyorum nadiren.
Yeminli modelci
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 19:24
Sorması ayıp (ben bunları alıp daha deneyemedim de), 500 inceltip pistole ile kullanmak için fazla mı kalın? Barkının yaptığı 6 tekerli araç üzerindeki boya öncesi görünümü benim hoşuma gitmişti kullanım açısından, böyle bir uygulama için 500den koşarak kaçıp 1200 mü kullanmalı?
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 883
Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 19:55
Askeri araç için kalınlığı problem olmayabilir ama bence uçağa astar atmak için kalın.
Yeminli modelci
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/11/2005 Saat 09:18
Acaba 1200 veya 1000'den birine sahip olmak ikisine birden sahip olmaya göre çok birşey değiştirir mi? Ben açıkcası verilen fikirler ışığında astar olarak basewhite 1000'i beyaz boyanacak bölgelerde, 500'üde macun maksadı ile kullanmayı düşünüyorum. Bu konuda bana katılırmısınız.

Daha önce modellerimde hiç astar boya kullanmadım. Acaba astar boya olarak ne tavsiye edersiniz? Yoksa atılacak kamuflaja göre astar rengide değişir mi?

Düzenleyen oy61
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/11/2005 Saat 10:20
Surfacer 1000 veya 1200 ün çok farkları yok.
1000 daha çok white metal figürler için geliştirilmiş.Ama plastiğede uygulanabilir.

Bugüne dek astar boyayı pek kullanmadım.
Çok ince boya gerektirmeyen durumlar haricinde normalde koyu renklere astar gerekmez.Örneğin siyah veya gri boyanacak bir modelde gerekmez.Ama pre shade yapmak istiyorsanız gerekir.

Açık renkler için( montajdan kaynaklanan dolgu macunu izini örtmek,farklı renklerde olan parçaların birlikte montajı durumunda)gerekebilir.
Sağ sol birleşen,plastiği açık renk basılmış,60lı-70li yıllara ait bir amerikan donanma uçağını örnek alalım.Eğer ince boya kullanırsanız ek yerlerinde kullandığınız dolgu macunu belli olur.Hele maket matchbox ise işiniz daha zor olur.

Kırmızı,sarı,açık yeşil,turuncu için mutlaka gerekir(açık bir renk kullanın astar için).Bu renkler genellikle örtücü değildir.
Genellikle diyorum çünkü istisnai olarak bazı boyaların bir defada kapattığını(astarsız) duydum.

Sonuçta yapacağınız makede göre astar kullanıp kullanmamaya siz karar vereceksiniz.Ama astar bulamadım diye durmayın.Kapatmayan renkler hariç 1-2 katta herşeyi boyarsınız 3.katta tonu homojen olarak tutturursunuz.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide