Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: 1/72 Harrier II T.10/TAV-8B Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Konu: 1/72 Harrier II T.10/TAV-8B
    Gönderim Zamanı: 11/05/2014 Saat 21:30

Daha biri bitmeden ne diye buna bula?mak istedi?imi bilmiyorum ancak dayanamadym.

Resmi gözüken uça?yn günümüz ?artlaryna uygun düzgün bir 1/72 ölçek maketini bulmak henüz mümkün de?il. Pek tabii biraz daha beklesem Airfix'in Harrier furyasyndan çift ki?ili?inin de nasibini alaca?yny dü?ünebiliriz.

Yine de sabyrsyzly?ymyn kurbany oluyorum galiba.

Aslynda ilk ba?ta Airfix'in 2 ki?ili?i ile Hasegawa'nyn AV-8B'sini birle?tirmeyi dü?ünüyordum ancak sonradan Airfix'in GR.7'sinin yeni kalyp oldu?unu duyunca bugün bir tane edindim ve i?e yava?tan (!) ba?ladym.

Hafta içinde Ydris A?abey ile dükkanynda konu ile ilgili konu?urken yeni almy? oldu?um Harrier kitabyndan Gr.7/9 ya da AV-8B ile T.10 veya TAV-8B arasynda sadece burun kysmy ile kuyruk dikey dümeninin farkly oldu?unu. gövdenin geri kalany ile kanatlaryn ayny oldu?unu okuduk.
Böylece nerelerde de?i?iklik yapmam gerekti?ini de o ak?am konu?tuk.

Bir iki saat önce de kesme i?lemlerine ba?ladym:

Eski makette havaaly?ynyn içindeki destek bulunmamakta. Yeni kalypta ise bulunmakta. Bu yüzden bu kysma denk gelen yerden itibaren eski kalyby kestim. Yeni kalyply maketi de ayny kysymdan kestim.

Her ne kadar kitaptaki çizimlerde hata olabilece?inden ?üphe duysam da bazy kysymlaryna da güvenebilece?imi biliyorum. Parçalary yanyana dizdi?imde boydan durumu kurtardy?ymy gördüm:

Bugünlük son olarak kuyruk kysymlaryny kestim; zira, 2 ki?ilikte kuyruk hatyry sayylyr derecede büyük:

Uça?yn kokpiti kysmynda biraz dü?ünceliyim aslynda. O kadar kücük alanda detaylandyrma yapabilir miyim emin de?ilim. Herhalde o kadary kady kyzy kusuru misali kalacak. Zira, camlary da çok berrak de?il. (Beceremem demenin kaypak yollusu)

Yyi maketler!
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
lamurt
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 144
Alıntı lamurt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/05/2014 Saat 21:37
zamanynda bu uça?yn 3boyutlu modelini yapmaya u?ra?my?tym ve size önerim modele ait buldu?unuz 3 view çizimlere çok çok dikkat edin, zira çizimlerin ço?unda özellikle yandan ve tepeden hava alyklarynyn hizalarynyn birbirini tutmady?yny fark ettim. sizdeki kaynak düzgün olabilir tabii, ancak gövdedeki belli ba?ly özelliklerin hizalaryny iyi kontrol edin derim.

Düzenleyen lamurt - 11/05/2014 Saat 21:38
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04