Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: Revell 1/32 BF-109 G6 JG300 Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Konu: Revell 1/32 BF-109 G6 JG300
    Gönderim Zamanı: 17/09/2013 Saat 22:54
Bugün itibariyle ba?lady?ym ikinci Revell. Kokpit kutudan çykty?y gibi yapyldy koltu?un basyly kemerlerinin temizlenmesi ve Eduard destekli ev yapymy kemerlerin eklenmesi haricinde.

edit: Ni?angah Hasegawa artyklaryndan geldi bu sefer.

Düzenleyen Ares - 17/09/2013 Saat 22:56
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
purdey
Üye
Üye

Gönderilenler: 196
Alıntı purdey Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/09/2013 Saat 01:00
Kolay gelsin Ufuk Bey, Yapaca?ynyz JG300 ?emasyny da mümkünse görmek isteriz.Çünkü gerçekten çok orijinal ve çekici ?emalar uyguluyorsunuz.
Ayryca kitin kendisi ile ilgili olarak affynyza sy?ynarak tespit etti?im noksanlyklary da Modelci arkada?larla payla?mak isterim,Farkettiyseniz,motor kaputundaki MG131 çykyntylary normalinden küçük ve biçimi yanly?,ya? so?utucusunun kenarlary oval yerine düz,pervanelerin ?ekli hataly,firar kenarlary fazla düz,supercharger hava giri?i hem biraz küçük hemde ön kysmy çok ince ve karakteristik perçinler yok,motor kaportasyndaki küçük havalandyrma deliklerinin ve ekzozlaryn içi oyuk de?il kabaca kalyplanmy?. Yine MG131 namlulary da ayny ?ekilde,Drop tank ba?lantysy kapa?y orijinalinden büyük ve ?ekli de yanly?,alt kysmyn daha oval olmasy gerekiyordu.Drop tank biçimi de hataly,ama
Uça?yn boyutlary ve genel olarak biçimi do?ru.Temel sorun kaportadaki "beule" ler ve ben 2nci modelimde bu sykyntyyy a?mak için Trumpeterin motor kaputlaryny ve ya? so?utucusu kapa?yny kullanmayy dü?ünüyorum.Bu ?ekilde ayryca havalandyrma delikleri sorununu da çözmeyi umuyorum.
Galiba durum "Tamiya gelecek dertler bitecek" gibi görünüyor.
Herkese en derin saygylarymla.
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/09/2013 Saat 01:56
Orjinalini yazan: purdey

Galiba durum "Tamiya gelecek dertler bitecek" gibi görünüyor.

Katylyyorum. Rafta Hasegawa 109'laryn yanynda duru?u daha do?ru gibi gözükse de bahsetmi? oldu?unuz hususlar ciddi can sykar vaziyette. Perçin a?amasyny yaryladym iki uça?ynda, yaryn itibariyle astar a?amasyna geleceklerini ummaktayym. Bu arada kiti Manfred Dieterle'nin uça?y olarak bitirmeyi planlyyorum.

Foto?raflara bakarak arazi modifikasyonlu egzos alev gizleyicilerini stirenden yaptym. ?u a?amada uçakta bulunan Eberspacher denen dü?ük frekans ses çykaran aparatyn ?eklini ?emalini çykarmakla u?ra?maktayym keza flu iki foto?raf haricinde neye benzedi?i konusunda pek bir dökümana ula?amadym henüz.
Ares
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2436
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/09/2013 Saat 18:24
Aha sonunda biri Dieterle'nin uça?yny yapyyor. Mis! Ben de ?undan yapayym diye sulanyp duruyorum senelerdir de bir türlü cesaretimi toparlayamadym. Owl Decals'de egzos parçalary vardy belki di?er zozik de vardyr.
Consume Ergo Sum
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/09/2013 Saat 22:04
Alev gizleyicileri tamam, perçin i?inin yüzde 60'y da tamam. Ama gazy alyp devam edecekken ba?yma i? açmaya karar verdim.

Suat Bey'in bahsetti?i hususlarynyn bir kysmyny üçüncü kitte düzeltmeyi dü?ünmekteydim. Planym, donör olarak Hasegawa'nyn kitini kullanyp bulge'lar ve pallerin silikon kalybyny almakty. Bu i?lemi bir haftaya yayar rahat rahat yaparym diye dü?ünürken, ikinci 109 için henüz çok da geç olmady?yny farkettim. Ama silikon kalypla u?ra?ma süresinin halihazyrda devam eden makedin yapymyny so?utaca?yny dü?ündü?üm için mevcut durumda daha pratik bir çözüme gitmeyi tercih ettim.

Öncelikle modelin son hali..

Gelelim hyzly çözüme; foto?raftaki koyu gri parçalar Hasegawa 109'a ait, görüldü?ü üzere ciddi bir ebat farky mevcut.

Kalyp malzememiz di?çilerin a?yz kalyby almakta kullandy?y Speedex Putty. Nane tadyndaki aktivatörüyle yo?rulunca donma süresi 5 dakika civary. Hyzynyn dy?yndaki avantajy silikon kalitesinde detay almasy. Dezavantajlaryndan biri bastyrarak ya da parçayy gömerek kullanyrken malzemenin açylmasy, dolayysyyla modelin yüzeyinde ayrylmasy, bu nedenle modele uygularken a?yry hareketlerden kaçynmak gerekiyor. Di?er dezavantajy ise ömrü. E?er tek tarafy açyk kalyp olarak kullanyrsanyz 4, maksimum 5 döküme izin veriyor akabinden yüzeyi ufalanmaya ba?lyyor. Amacy dy?ynda çift tarafly kalyp gibi uygulamaya kalkarsanyz ise garantili olarak yalnyzca tek döküme izin veriyor, ?artlary zorlarsanyz 2 ve 3'ü de görmeniz olasy ama sonuç ciddi temizlik isteyen bir ürün oluyor.

Düzenleyen Ares - 23/09/2013 Saat 22:26
Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/09/2013 Saat 22:09
Kopyalamak istedi?im bütün parçalar çift tarafly kalyp istedi?i ve Speedex'in esneme payynyn silikonun yirmide birine tekabül etti?i için kalyp ayrymyny mümkün oldu?u kadar negatif açylardan kaçynacak ?ekilde denk getirmeye çaly?tym. Ylk bulge..

Ve pervane palasy dahil olmak üzere di?er kalyplaryn ilk yarylary..

Alt parçalar kuruduktan sonra ayny malzemeyle kalyptan ayyrmadan parçalaryn üstlerini kapadym.

Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/09/2013 Saat 22:20
Kalyplaryn genel hali. Arada kalyplanacak parça listesine Hasegawa 109F4'ün kum filtresini de dahil ettim keza 2 ya da 3 model sonra bir adet Bartels bitirmeyi planlyyorum. Genel durumun çok süper olmamakla beraber i? görebilecek seviyede oldu?una kanaat getirip devam etmeye karar verdim.

Döküm malzememiz, Sika Biresin G26, on senedir herhalde 60 kiloya yakyn kullanmy?ymdyr, dolayysyyla huyuna suyuna a?inayym. Birebir kary?tyr, kalyba dök, 15 dakikada dy?ary çykar, 30 dakikada zymparaya gelsin formaty. Oturup vakum ortamy hazyrlamaya ü?endi?im için hava kabacy?y kalmasyn diye kalybyn di?isinin içini silme doldurup erke?iyle presleme suretiyle resin fazlasyny tahliyelerden akytma yöntemini tercih ettim.

..ve çykan ürünler; 4 pal dökebildim, üçü durumu kurtardy. Bulge'lardan 3 set döktüm, ilki düzgün, ikinciden itibaren kalyp ufalandy. Kum filtrelerinden 4 set döktüm, biri hariç hepsi i? görür nitelikte. Yaryn itibariyle yeni bulge'lary Revell'e tatbik edip i?e devam edece?im.

Ares
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/09/2013 Saat 22:37
O kalyplamayla bunlary çykartmak hakkaten tecrübe i?i :) Gayet olmu? görünüyor.

IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide