Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: 1/48 Tamiya Fw-190 A-3 Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
arko
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 212
Alıntı arko Cevaplabullet Konu: 1/48 Tamiya Fw-190 A-3
    Gönderim Zamanı: 14/05/2013 Saat 22:18
Merhaba;

'Ben ölmedim; hâlâ ya?amaya çaly?yyoum' eseri çaly?mamy payla?mak istiyorum.

Sonuna yakla?ty?yma inandy?ymyz maketi Türkiye'de uçmu? hâliyle bitirmeye çaly?yyorum.

Boyalar Polly Scale'den. Renkler RLM 02, 65, 70 ve 71.
Eskimeyi tadynda byrakayym dedim ancak kantaryn topuzu yine yaryp geçti.

Renkleri böyle seçmemdeki sebep ise tanyklaryn söylemlerini dinlemi? olup foto?raflary yorumlamaya çabalamam. Tanyklara göre ye?il uçmu? olanlar var ki Eagle Editions'yn bir kaç sene önce çykardy?y dekaller bunun olabilece?ini destekliyor. Di?er yandan foto?raflarda farkly boyalaryn kullanyldy?yny gösteriyor vb.

Yapycy ele?tirilerinizi geç olmadan bekliyorum.
Yyi maketler!

IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/05/2013 Saat 16:02
Arkut harika olmu?, eskitme de kararynda bence. Konuya ?u syralar baya?y yabancyyym ama sen ne çykarym yaptyysan do?rudur diyorum :)

IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/05/2013 Saat 17:20
En sonunda bu boyamayy do?ru bir ?ekilde sundu?una göre Alman kamuflajynyn THKv'deki varyasyonlaryn tamamyny seri olarak bitirmeye yakla?tyk sayylyr seninle. Eskitme de ayarynda gözüküyor, bitir kazasyz artyk bunu. Eline sa?lyk.
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
arko
Üye
Üye

Alıntı arko Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/05/2013 Saat 16:09
Sanyrym biraz da niye bu renkleri seçti?imi daha belirgin ?ekilde anlatmam gerekiyor.

Hep söylenen Fw-190'laryn ilk üretildikleri andan itibaren gri tonlarynda boyandyklary-74,75 ve 76. Ancak Yngilizler tarafyndan ele geçirilmi? bir uçak hakkynda alynan notlarda renklerin gri-ye?il oldu?undan bahsediliyormu?.
Bu sebeple "bize gelenler sadece gri tonlarda" demek pek do?ru de?il diye dü?ünüyordum.
Bunun yanynda bir de ya?ly zamane pilotlaryndan dinlemi? olduklarym da aklymy toparlamamy zorluyordu; onlar güzel ye?il tonlardan, mavi alt renkten bahsediyorlardy. Sadece benim duymu? olduklarym de?il, rahmetli Sn. Mehmet ?ekercio?lu ile konu hakkynda konu?urken onun da aynysyny duymu? oldu?unu bilmek yine beni zorluyordu.

Bu kadar söylem varken zorlanmamyn tek sebebi ise açyk bir ispatyn olmayy?yydy tabii ki.

Yalnyz, internet üzerindeki kaynaklardan da bilinebilece?i üzere bize gelen Fw-190'lar toplam 3 farkly üretici tarafyndan imal edilmi?. Sava? zamanyndaki ?artlar de?erlendirildi?inde de her üreticinin farkly renkleri kullanabildi?i bilinmekte.
?öyle ki, kamufle renklerinin de?i?tirilmesi için RLM tarafyndan her ne kadar emir çyksa da yine ayny kurum üreticilerin ellerindeki renklerin bitmesinden sonra emirlerin uygulanabilece?ini de iletmi?tir. Bu yüzden her ne kadar 70,71 gibi renkler emirle 1941'den sonra kullanymdan kalkdyysa da sava?yn ortalary hatta sonuna do?ru eldeki stoklar sebebiyle bazy üreticier tarafyndan hâlâ kullanylyyormu?.

Bütün bu bilgi karma?asyny çözümlemeye yarayacak di?er veriller internetteki foto?raflardan sa?lanabilirdi ancak yeter miydi??!!

Bu kadar karma?a içinde Eagle Cals'yn 3 sene önce çykardy?y dekaller artyk emin adymlarla ye?il renklerde Fw-190 yapmamy sa?lady.
(http://www.hyperscale.com/2010/reviews/decals/ec128previewbg_1.htm)
Dekallerde ilk dönem 190'laryn, ye?il-ye?il, gri-ye?il ve gri-gri renklerde boyanmy? uçaklaryn örnekleri vardy.
Yine de durumu sa?lama almak için dekalleri üreten ?irketin sahibi Sn. Jerry Crandall ile de yazy?tym. Önce ?a?kynlykla kar?ylanmy? olmama ra?men en sonunda kendisinde aldy?ym cevap ?u yöndeydi:"Hakly olabilirsin"
Eh, bir gavurun nasyl bir dü?ünce yapysyna sahip oldu?unu biliyorsak bizim Türkçede bunun kar?yly?y "Do?ru be Koçum"dur.

Artyk vakit ye?il renkli uçaklaryn hangileri oldu?unu bulmaktaydy. Burada ise durum daha az çetrefilliydi zira ye?il renkler -70 ve 71- siyah-beyaz foto?raflarda birbirlerine çok yakyn tonlarda duruyorlardy. Di?er yandan 02-71 veya 74-75 arasyndaki ton farklary daha belirgindi.
Ye?ile boyanmy? olanlaryn di?er bir özelli?i de gövde yanyndaki de?i?ik renkteki ku?akty. Bunun da zamane Alman uçaklaryndaki uygulamanyn bir taklidi hatta kendisi oldu?u zor kyrylabilecek bir gerçek; bu yüzden gövde yanlarynyn da 02 olmasy gerekti?ine karar verdim.

Konunun mankeni uça?yn foto?rafy budur:

Görülebildi?i üzere motor kaputundaki bombenin orada gövde yany ku?a?y apaçyk belli olmakta. Keza, yine gövdedeki renklerin neredeyse birbirinden ayyrdedilemedi?i de görülüyor. Pek tabii buna biraz y?y?yn açysy da etken ancak tezimizi savunmamyza engek olacak kadar de?il.

Yine durumu destekler ba?ka bir foto?raf:

Yki foto?raf arasyndaki bariz fark beneklerin yo?unlu?u.

IP
arko
Üye
Üye

Alıntı arko Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/05/2013 Saat 16:13
A?a?ydaki di?er foto?raflar da di?er renklerde boyanmy? 190'lara ait; ?u an haongisi hangisi diye sorarsanyz bir kaç hafta sonra kesine yakyn bir ?ey söyleyebilirim:

Benden bilgi verme açysyndan ?imdilik bu kadar.

Yyi maketler!
IP
arko
Üye
Üye

Alıntı arko Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/06/2013 Saat 20:05
Bu da böylece bitti.
Umarym renkleri konusnda bir fikir sunacak kadar faydam olmu?tur.

Daha iyi foto?raflaryny Onur çekecek diye planlyyoruz.

Yyi maketler!

IP
oruç reis
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 934
Alıntı oruç reis Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/06/2013 Saat 17:20
Onu bunu bilmemde çok,çok güzel bir model ortaya çykty?yny görüyorum.
Bolu-Angara'ly Modelci
IP
arko
Üye
Üye

Alıntı arko Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/08/2013 Saat 18:55
Düzgün foto?raflaryny payla?mam gerekir diye dü?ündüm. Onur Kurç'a çok te?ekkürler!

IP
arko
Üye
Üye

Alıntı arko Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/08/2013 Saat 18:57

IP
arko
Üye
Üye

Alıntı arko Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/08/2013 Saat 08:38
Bu arada bir yanly?ymy belirtmem gerekiyor.

Eski Müze bültenlerinde rahmetli Sayyn Nejat Deryakulu'nun yazysynda ini?takymy küçük kapaklarynyn olmady?y yazmakta.
Bu makedi yakla?yk 10 sene önce yapmaya ba?lamy?tym. O zamanki tecrübesizli?im sebebiyle foto?raflary düzgün inceleyememi?im. Bu yüzden de sadece yazyly olan referansa inanyp o kapaklary kesmi?tim. Ne ki foto?raflara düzgün bakmayy tecrübe edinmeye ba?ladym hata yapmy? oldu?umu gördüm.
Yani aslynda bizde kapaklar yerinde duruyor.
Hikaye bundan ibaret.

Haa, bakym için bu kapaklary benim uça?ymda sökmü?ler diye uçuk bir sav ortaya atayym o ayry. Olur mu, olur!

:))))
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04