Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Off-Topic
 Modelsitesi Forumu : Genel : Off-Topic
Mesaj icon Konu: Bayilik Hakkyndan Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
spike73
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 34
Alıntı spike73 Cevaplabullet Konu: Bayilik Hakkyndan
    Gönderim Zamanı: 15/06/2011 Saat 13:34
Merhaba arkada?lar bulundu?um yerde küçük bir model dükkany açmak istiyorum (adapazary) ve ?u an için ön bir çaly?ma yapyyorum çünkü malum hem pahaly bir u?ra? hemde ço?u kimse büyük ?ehirlerimizde ya?ayanlar hariç ilgi göstermiyor ve ilgi gösterenlerde azynlykta bunun için yapty?ym ara?tyrmalara göre Mmy mühendislik ve hobbytime yn bayilik ve mal verdiklerini ö?rendim bugün kendilerine mail atarak nasyl çaly?tyklary hakkynda bilgi istedim bu konuyla ilgili ba?ka bilgisi olan varsa yardymlarynyza bekliyorum
IP
erhntly
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 824
Alıntı erhntly Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/06/2011 Saat 13:56
Kolay gelsin demeli,yeni bir model dükkanyny her zaman destekleriz.

Yanly? anlamayyn ama bu konuda ticaret yapmak için biraz daha sektörel bilgi sahibi olmalysynyz. ITM Mühendislik de muhtelif markalaryn ithalatçysydyr. Revell için de Adore Oyuncak Türkiye distribütörü.

Paraly bir u?ra?y olsa da pahaly kysmyna çok da katylamyyorum aslynda, nelere ne paralar vermeyiz. Tercih, öncelik, beklenti biraz da zevk meselesi denmeli. Gece maket yapaca?yma dy?ary çyksam diye dü?ündüm de :))
IP
spike73
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı spike73 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/06/2011 Saat 14:50
yok yanly? anlamayyn sayyn Atalay ben pahaly bir u?ra? derken yanly? anladynyz modelcilik çok zevkli ve insany dinlendiren mir u?ra? ama günümüzde bilgisayar çocuklaryny masa ba?yndan kaldyrmanyn pek imkany olmuyor a?aç ya?ken e?ilir misali ilkokul ve ortaokulu giderken harçlyklarymyzy biriktirip do?ru maket almaya giderdim dedi?im seneler 1982-1983 ler ozamanlar modeller bu kadar kolay bulunmuyordu aldy?ymyz yer kyrtasiyeydi syrf biz takip ediyoruz diye getiriyordu ondan sonrada adam rahmetli olunca çocuklary kapatty dükkany çevremde bakyyorum bu tür u?ra?lary yapan az kimse var olanlarda zaten birbirimizle görü?üp pasla?yyoruz iki elin parmaklaryny geçmez benim dü?üncem zaten küçük bir dükkan ufak ufak ba?lamak öyle büyük profosyonel anlamda dü?ünmüyorum ilerisi için durum de?i?ir tabi talebe ilgiye göre burasy büyük bir yeri kaldyrmaz, burayy bo?verin ben zor kaldyryrym :) onca yatyrym dönü?ü olmadyktan mali açydan çatyrdarym sonra yukaryda da dedi?im gibi daha ön ara?tyrma yapyyorum arkada?larymla görü?üyorum nasyl yapalym önüme 1-2 aylyk bir süre koydum
IP
balpete?i
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 386
Alıntı balpete?i Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/06/2011 Saat 14:59
Yurtiçi ithalatçylary yanynda direkt üreticilerle de ba?lantyya geçebilirsiniz. Do?rudan üretici firmalardan sipari?lerde belirli bir miktarda mal istemeniz zorunlu. Örne?in Eduard toptan aly?larda minimum 500 euro'luk bir miktary zorunlu kylyyor. Bunun yanynda KDV, nakliye ve ortaya çykabilecek di?er harç/vergileri de dü?ünmelisiniz.
161...
IP
spike73
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı spike73 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/06/2011 Saat 16:24
Sayyn balpete?i onuda dü?ündüm ama büyük firmalaryn özellikle revell ve tamiya firmalarynyn Türkiye distribütörlü?ü oldu?u için hukuki bir sykynty çykabilir diye dü?ünüyorum
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 385
Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/06/2011 Saat 17:26
Merhaba ;
Öncelikle dü?ünceniz için tebrik ederim ve hayyrlysy olsun.

Hangi sektör olursa olsun, küçük bir i?letmede sermaye ve i?letme sermayesi en önemli konudur. Sermaye kurulu? ( yeni dükkan ve dekoru, sto?a alynacak ürünler, tabela-reklam giderleri ) a?amalarynda, i?letme sermayesi ise kurulu?un ertesi gününden itibaren genel giderler ( kira, elektrik, stopaj türü vergiler ve hayatynyzy idame ettirecek sair giderler ) için yeterli olmalydyr.

Genel kaide ilk yyl az i? yapaca?ynyz üzerine kurulu bir senaryo içinde hareket etmeniz gerekti?idir. Zaman içinde siz mü?terileriniz sayesinde talebi yüksek olan mallary elinizde daha çok bulundurup, hangi dönemlerde hangi ürünlerin satty?yny ö?reneceksiniz. Birde gene zaman içinde sizin farketmedi?iniz di?er tedarikçiler sizinle irtibata geçip, daha uygun fiyat ve ödeme ko?ullary ile kapynyzy çalabilir. Yani ilk yyly atlatmanyz çok önemli. Y?letme sermayenizi, dükkanyn giderleri ve ?ahsi giderlerinizi kar?ylayacak miktarda ayarlamanyz ve yönetmeniz çok ama çok önemli.

Detay olarak ba?aryly bir i?letme "mü?teriye ra?men" de?il, "mü?teri gibi dü?ünerek" ayakta kalabilir. Genel mü?teri e?ilimleri ve satyn alma dönemlerinde hazyr stokla isteklere cevap vermek, bugün olmazsa olmaz kredi kartyna vade farksyz taksit uygulamak ve internetin olanaklaryny mümkün oldu?unca kullanmak i?inize çok yarayacaktyr.

Vitrini olan depo türü bir dükkan kiralamanyz, az kira ile çok yer sahibi olma ve depolama, paketleme alany yaratma açysyndan faydaly olur. Saty?larynyzy internet üzerine kurgularsanyz az stok, çok saty? kysytly sermayenizi daha verimli kullanmanyzy sa?lar. Ynternet sayfanyzyn dizaynyny, di?er saty? yapan firmalaryn eksiklerini saptayarak ve bir kaç dilde hazyrlayarak yapabilirsiniz. E?er RC model i?inide gireceksiniz bence bu konuda "bilen" bir uygulamacy olmanyz, mü?terilerinize satty?ynyz ürünü tanytma ve fayda görmelerini sa?layan önemli bir unsur olur.Aldy?y üründen fayda gören mü?teri "sadyk mü?teri" olur.

Distribütörü olan ?irketler size açyktan mal vermezler, distribütörlerinin adreslerini söylerler. Yeni bir distribütörlük almak ve ithalat i?lemlerini organize etmek, sto?a girmek, alt bayilik olu?turmak az sermaye ile hayal olur. ?ansynyzy zorlamadan ilerlemek ve tecrübe edinmek az sermaye ile ba?lady?ynyz i?inizde olasy bir aksilikten az hasarla çykmanyzy sa?lar.

Umarym yazdyklarym fikir vermi?tir. Yeni açaca?ynyz i?letmenizi desteklememiz gerekti?ini dü?ünüyorum.

Saygylarymla.
Dü?ünenin gücü, dü?leyebildi?i dü?üncelerin synyrlary kadardyr.
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/06/2011 Saat 01:14
Orjinalini yazan: spike73

ilerisi için durum de?i?ir tabi talebe ilgiye göre burasy büyük bir yeri kaldyrmaz, burayy bo?verin ben zor kaldyryrym :) onca yatyrym dönü?ü olmadyktan mali açydan çatyrdarym

Bu i?ten para kazanyp geçinmeyi dü?ünüyorsanyz hiç ba?lamayyn derim.
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 383
Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/06/2011 Saat 12:59
hele Adapazary nda hiç denemeyin
Rivet Making Academy
IP
ssgirit
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 181
Alıntı ssgirit Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/06/2011 Saat 23:05
Bir firmanin malzemesini getirmek, herhangi bir hukuki sorun yaratmaz yeterki imalatci veya ana toptanci size malzeme vermeyi kabul etsin. Turkiyedeki distributor/dagitici nin size bir sorun cikartma sansi yok.
ama Idris ve Gokce nin soylediklerini de degerlendirmenizde fayda var.
Süleyman
modelciliğinize iyi bakınız yaşlanınca gerekli olacak
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma