Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Off-Topic
 Modelsitesi Forumu : Genel : Off-Topic
Mesaj icon Konu: Havacylyk müzeleri Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
oculthanos
Yeni Üye
Yeni Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 20
Alıntı oculthanos Cevaplabullet Konu: Havacylyk müzeleri
    Gönderim Zamanı: 28/04/2011 Saat 21:23
Merhabalar Arkada?lar,

Burada uzun zamandyr aklymda olan bazy fikirleri siz de?erli arkada?larla payla?mak istiyorum.

Ülkemizdeki havacylyk müzeleri ve dünyadaki müzeleri kar?yla?tyrynca maalesef üzülüyorum. Ystanbul'daki havacylyk müzesini sanyrym 20 sene içinde 15 kere ziyaret etmi?imdir ve her ziyaretimde de ayny heyecany ya?ama?ymdyr. Fakat üzüldü?üm konu ziyaretçi azly?y.
Geçen sene gezmek amacyyla Amerika'ya gitti?imizde Washington DC deki Smithsonian National Air&Space Museum ve onun di?er bir kolu olan Steven Udvar Hazy Müzesini gezdim tüylerim diken diken oldu. Adamlar müzeleri o kadar güzel yapmy?lar ki hele de benim gibi uçak manya?y iseniz gözlerim ya?ardy desem yalan olmaz (bilhassa en favori uça?ym olan SR-71'i bu kadar yakyndan görünce:)
Zaten National Air&Space müzesi ortalama 6 milyona yakyn ziyaretçi alyyor, dünyada en çok gezilen müzeler arasynda. Ayryca müzeye giri? bedava ancak adamlar müzenin hediyelik e?ya dükkanyndan zaten yeterince para kazanyyor.

Bizim müzemizde ise (en azyndan kendi adyma konu?ayym) yapty?ym ziyaretlerde en fazla 20 ki?iyi birarada gördüm. Aslynda bizim müzemizin de envanteri hiç fena sayylmaz (bir keresinde aralyk ayynda so?uk bir havada bir Hollandaly turist benden kendisini müzedeki F-102 ile çekmemi istemi?ti, biraz sohbet ettik kendisinin i? adamy oldu?unu ayny zamanda bir havacylyk a?y?y oldu?u için müzeye geldi?ini, avrupadaki birçok müzede F-102 olmady?yny, burada oldu?unu duyunca da toplantylary biter bitmez solu?u müzede aldy?yny söylemi?ti) fakat yine de istenen ziyaretçileri çekemiyoruz. Bunun pekçok sebebi olabilir birçok ?ey sayylabilir ama olsun...

Bundan sonraki planlarym arasynda Moskova'daki Monino Havacylyk müzesini, Amerika Ohio Dayton'daki USAF müzesini, Seattle'daki Boeing'in Museum of Flight müzesinive Yngiltere Duxford'daki Imperial War Museum'u gezmek var. Bu arada bu bahsetti?im yerleri gezen arkada?lar varsa deneyimlerini payla?yrlarsa sevinirim.

Hepinize bol modelli günler.
IP
KursadA
Üye
Üye

Gönderilenler: 608
Alıntı KursadA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/04/2011 Saat 21:44
Ben bahsettiginiz muzelerin tamamini ve dunyadaki belli-basli diger havacilik muzelerinin de onemli bir kismini(Paris-Le Bourget, New York-USS Intrepid, Speyer/Sinsheim vb.) gezdim. Ayrica 1999-2004 arasi da Smithsonian-NASM'in ana deposu ve restorasyon faaliyetlerinin yer aldigi Paul E. Garber deposunda da haftasonlari gonullu olarak calistim. Bunlar arasinda gorulmeye en fazla deger iki muzenin (Duxford ve NASM-Udvar Hazy) birisini zaten gezmissiniz. ABD'nin dogu yakasina kadar gitmisken USS Intrepid'i de gezip aradan cikarabilirmissiniz acikcasi. Duxford'u hakkini vererek gezmek en az iki gun alir, USAF muzesini de oyle. Pensacola'daki Naval Aviation Museum da cok genis bir koleksiyona sahipti ancak maaleef 5 yil onceki kasirga felaketinde cok buyuk zarar gordu. Bildigim kadariyla dunyada kalan son iki SNC-1 Falcon (CW-22) ucagindan birisi bu muzede, digeri ise Istanbul'daki muzede. Seattle'daki muze de oldukca etkileyicidir ve listeniz eklemis olmaniz iyi bir secim.

Bu arada Udvar-Hazy'ye giris bedava olabilir, ama pratikte muze oldukca ucra sayilabilecek bir yerde oldugu ve yakininda baska otopark olmadigi icin otopark sayesinde de para kazaniyor. Gerci bunlar muzenin masraflarinin cok ufak bir kismi, cogunu Smithsonian vakfi karsiliyor.

Bu muzeler hakkinda sormak istediginiz spesifik bir sey varsa sorun. Monino'daki muzenin koleksiyonu bildigini gibi hemen hemen tamamen acik havada, ve maalesef bu degerli ucaklar Rusya ikliminde curuyor. Zaten giden bilir, bu muze oldukca sallapati bir sekilde yonetilen, duzensiz bir organizasyon(en azindan 2004-2005 doneminde ben gordugumde oyleydi).

Ayrica listenizde yok ama Almanya'da Speyer/Sinsheim'daki Technik Museum ikilisini de listenize eklemenizi oneririm. Bunlar pratikte "havacilik muzesi" degiller ama cok genis bir havacilik koleksiyonlari var. Sovyet Buran uzay mekigi, Dornier Do-24 vs. gibi baska yerlerde gormenin pek mumkun olmadigi ucak ve araclari sergiliyorlar. Iki ayri muzeden olusan bu kompleksin iki muzesinin arasi yanlis animsamiyorsam arabayla 30-35 dakika suruyor. Yine listenizde olmayan Fransa'daki Le Bourget'deki muze de kesinlikle mukemmel ve Avrupa'nin en iyi havacilik muzeleri arasinda.

Hollanda'li ziyaretci ulkesindeki havacilik muzelerinde F-102'lerin sergilendigini bilmiyormus demek ki: USAFE F-102'lerin uzun yillar Hollanda'da konuslanmis olmalarinin onuruna Hollanda'da sergilenmesi icin birakilmis en az bir ucak var. Hollanda'daki muzeyi gormedim ama orada olmasi lazim.

Düzenleyen KursadA - 28/04/2011 Saat 21:46
IP
oculthanos
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı oculthanos Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/04/2011 Saat 22:07
Kursad Bey,

Öncelikle detayly cevabynyz için çom te?ekkürler. Aslynda siz tam benim hayalimdekileri yapmy?synyz:)Almayadaki müze de aslynda aklymda olanlardan biriydi ama çok ön planda de?ildi sizin yazdyklarynyzdan sonra onunla beraber Le Bourget'yi de gezilmesi gereken yerler listeme kattym.
Bu müzelerde çekmi? oldu?unuz fotolar varsa görmeyi çok isterim.

Monino'yu görme fyrsatyna çok yakyndym ama olmady (i? icaby 1 aylyk bir Moskova seyahatimiz olacakty ama ertelendi). Oranyn durumuna da üzülüyorum bu kadar güzel bir kolleksiyon daha de?erli korunup sergilenmeli diye dü?ünüyorum.

Bir de USAF müzesi beni en çok çeken müze aslynda ama sizin listenizde çok ön syralarda de?il sebebi nedir acaba?

IP
KursadA
Üye
Üye

Alıntı KursadA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/04/2011 Saat 22:33
USAF muzesi de elbette mukemmel bir muze ancak herkese hitap edecek bir muze degil. Ilgisi Amerikan askeri havaciligi merkezli olanlar icin cok ilginc ve genis bir koleksiyonlari var.

USAF muzesini ilk 2-3'e sokmamamin bir sebebi de Dayton'da olmasi. Is sebebiyle Cincinnati'ye falan gidenler disinda (Procter & Gamble calisanlarina duyurulur) Dayton'a muze gezmek disinda kim ne amacla gider bilemiyorum. USAF muzesi disinda sehirde kayda deger hic bir sey yok denebilir. Ben on yildan daha uzun bir sure once gittigimde nispeten kisitli butceli bir doktora ogrencisiydim, arabaya atlayip 2 gun direksiyon sallayarak gitmistim. Simdi istesem hemen yarin ucakla gidebilirim; ama gelin gorun ki sehirde muze disinda bir atraksiyon olmadigi icin ne esime, ne coluguma-cocuguma hitap eder. Washington, New York, San Francisco, Chicago gibi baska cazip ozellikleri olan sehirlerden birisine yakin olsaydi durum degisirdi. Istanbul'daki havacilik muzesinin Corum'un Sungurlu ilcesine tasindigini hayal ederseniz durum daha iyi anlasilir sanirim.(Sungurlu'lular kusura bakmasin)

Kisacasi ilk uce sokmamamin tek sebebi budur, yoksa rahatlikla dunyanin onde gelen ilk 5-6 havacilik muzesi icinde yer alabilecek bir muze.

Düzenleyen KursadA - 28/04/2011 Saat 22:42
IP
oculthanos
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı oculthanos Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/04/2011 Saat 22:41
Kür?ad Bey,

Bu arada tüm bu müzeleri ne zamanlarda gezdi?inizi çok merak ettim,sizin için sakyncasy yoksa hangi müzeleri gezdi?inizin bir listesi olsa çok sevinirim sizin gezi programynyzy kendime model almayy dü?ünüyorum:) Tabi i? ve e? durumlaryny ayarlayyp nasyl gezerim bilemiyorum henüz:)?imdiden çok te?ekkürler umarym ba?ynyzy çok a?rytmamy?ymdyr
IP
KursadA
Üye
Üye

Alıntı KursadA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/04/2011 Saat 23:10
Tavsiye ettiklerimi siralamaya calistim; 14 yildir Turkiye disinda yasiyorum ve is hayatim nedeniyle gerek ABD icinde, gerek dunyada bircok degisik yere yolum dustugu icin simdi nerede hangi muzeyi ne zaman gezdigimi siralamak sanirim bir hayli zaman alir. Aklima gelenleri size ozel mesaj ile atayim.

Düzenleyen KursadA - 28/04/2011 Saat 23:16
IP
ssgirit
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 181
Alıntı ssgirit Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/05/2011 Saat 22:25
Kursat beyin dedigi ( genelde amerikan ucaklari olmasi) dogru olsa da, Rusyada ki Monino haric yukarida bahsedilen butun muzeleri gezmis biri olarak Dayton-OH daki USAF muzesini kesinlikle tavsiye ederim. En once muzeciligin ve bunu pazarlamanin nasil bir sey oldugunu gormekte fayda var. ayrica ucak sayisi ve sunumu olarak da en mukemmel orneklerden biri. Bu arada Dayton sehri olarak da soyledikleri dogru.
Paris deki La Bourget bence de Avrupanin en guzel ve en zengin muzesi.Buna RAF Duxford daeklenebilir. Eski ucaklar acisindan Bruksel deki muzede bayagi zengin bir muze. Biraz uzak da olsa yolunuz duselse, Pekin deki ( biraz disarisinda) devasa bir bunker icerisinde sergilenen ve genis Cin-Rus ucak koleksiyonu olan muzeyi de oneririm. Ozellikle bircok kopye Cin ucak proje prototiplerini gorebileceginiz tek muze. San Diego daki USS Midway de ( gecen hafta gezdim) gorulmeye deger bir ucak-gemi muze.
gormedim ama arkadaslarimdan cok duydugum, bir muzeden cok dev ucak park yerini andiran Arizona Davis-Montan AFB nin yanindaki AMARG ( takriben 4500 korunmaya alinmis ucak)ve hemen yanindaki PIMA muzesi de (300 civarinda ucak) gorulmeye deger yerlerden biri olduguna inaniyorum.

Düzenleyen ssgirit - 12/05/2011 Saat 23:44
Süleyman
modelciliğinize iyi bakınız yaşlanınca gerekli olacak
IP
KursadA
Üye
Üye

Alıntı KursadA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/05/2011 Saat 01:42
Orjinalini yazan: ssgirit

San Diego daki USS Intrepid de ( gecen hafta gezdim) gorulmeye deger bir ucak-gemi muze.

Sanirim USS Midway demek istediniz Suleyman Bey.
IP
Lt von Witzland
Üye
Üye

Gönderilenler: 159
Alıntı Lt von Witzland Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/05/2011 Saat 09:25
USS Intrepid arada ba?ka bir yere ta?ynmadyysa New York, NY'da idi. New York'a gidilirse görülmeye de?er bence.
IP
ssgirit
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 181
Alıntı ssgirit Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/05/2011 Saat 23:43
pardon haklisiniz USS Midway (41) . USS Intrepid hala New York da

(Idris tesekkurler)

Düzenleyen ssgirit - 13/05/2011 Saat 23:45
Süleyman
modelciliğinize iyi bakınız yaşlanınca gerekli olacak
IP
oculthanos
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı oculthanos Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/05/2011 Saat 12:46
Süleyman Bey,

O kadar güzel bir noktaya de?inmi?siniz ki. Adamlar pazarlama olayyny çok güzel yapyyorlar biz ise elimizdekileri de?erlendiremiyoruz. Bu arada gideceklerim listesine AMARG'y da eklemi? oldum sayenizde. Öneriler için te?ekkürler.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide