Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: 109 E3 1/32 Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Konu: 109 E3 1/32
    Gönderim Zamanı: 12/03/2011 Saat 06:16
Bir haftadyr içim dy?ym Solidworks flow ve cavitation simulasyonu e?itimi oldu?u için plasti?e mecalim pek kalmamy?ty. Kendi denizaltymy yapmaya (artyk iyice ?a?yrma durumu) bir adym yakla?tyracak bu e?itimin ardyndan aradan bir 109 çykarayym dedim. Meraktan bütçeyi zorlamayacak bir fiyata sahip olan Trumpeter'in 109'unu edindim ve direkt ba?ladym. Kitle ilgili bir araba inceleme mevcut olmasyna ra?men kysaca kendi gördüklerimle harmanlayyp bir özet geçeyim. 250 parçaya yakyn plastik, bir kysym photo etch ile desteklenmi? olarak sunulmakta. Gerek perçinler gerekse çizgiler daha önce yapty?ym Trumpeter 32'lik kitlere oranla daha ba?aryly. Uça?yn genel ölçüleri do?ru ama bir kysym gariplikler ve hatalar baryndyrmakta.

Öncelikle motor; plastik motor kaportasyna sy?syn diye yüzde 5 ila 10 arasynda küçük verilmi? durumda. Çözümü motor kaputunu kapamak ve motoru içerde unutmak. Hiç koymamak bir çözüm de?il keza egzoslar bu yapyya ba?ly.

Kokpit; F modelinden apartma gibi durmakta. Merkezde top yuvasy mevcut, takylmamasy gerekmekte E modelinde bu parçanyn. Onun yerine E'lerde bulunan e?imli parçanyn imalaty gerekmekte. Pedal mekanizmasy 190'laryn sisteminden apartma, dolayysyyla merkezden çubukla birle?tirip durumu kurtarmak lazym.

Kanatlar; Trumpeter kanat toplaryny ba?tan oturtup, üstüne kanady kapatyp öndeki kapaklary sonradan takmanyz gerekti?ini söylüyor. O namlu çyky?larynyn o kapaktan çap olarak geçemedi?i için deli olmanyz olasy. Çözümü ise basit; namlu hariç topu toplayyn, kanada yele?tirip yapyyy kapayyn. Namluyu kanat hücum kenaryndan geçirip topun geri kalanyna yapy?tyryn. Yyice kuruduktan sonra namlunun etrafynda bo?ta duran kaporta parçasyny kanada oturtun.

Radyatör giri?i; gere?inden fazla geni?. Çözümü merkezden kesip daraltmak.

Kanopi; açylan kysmyn gövde birle?im çizgilerinin birbirine paralel olmasy gerekirken çizgiler öne do?ru açylmakta. Çözümü gövdeyi arkadan 1mm açarken önden 1 mm daraltmak ve vakum kanopi kullanmak. Bu bahsetti?im a?ama ciddi ve a?yr i?çilik gerektirdi?i için benim yolumu seçebilir ve bu hatayla ya?amaya çaly?abilirsiniz.

Spinner; form olarak problemli. Çözümü ise fazla Eduard spinner sahiplerinden parça istemek, eski Matchbox kitinden çalmak ya da resin bir set almak.

Genel kokpit; Göstergelerin içi bo?, dekaller kifayetsiz derken boyayla bir kysym detay ekleme durumundasynyz.

Yni? takymlarynyn yuvalary. tekerlek yuvasynyn yan duvaryny olu?turan photo-etchler nispeten problemsiz otururken dikmelerin yuvalary ciddi ba? a?rytan cinsten. Netteki örneklerin ço?unda modelciler o plakalary o yuvalara oturtmaya çaly?yrken toptan delirip direkt plakalary çöpe atmy?lar.

Düzenleyen Ares - 12/03/2011 Saat 06:30
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/03/2011 Saat 06:24
Genel montaj;

Plana göre giderseniz elinizde iki yakasy bir araya gelmeyen bir model olacaktyr. Kanat yapysyny komple bitirip jenerik motor ve kokpiti ekledi?im yapyyy sa? gövde yapysyna ekleyip bildi?im yoldan devam etmeyi seçtim ?ahsen. Önce uça?yn syrtyny klavuz pimleri uçurup seviye farky yaratmayacak ?ekilde oturttum. Kuyru?uda hallettikten sonra alt gövdeyi de ayny ?ekilde yapy?tyrdym. Akabinde kanady alt gövdeyle hizaladym ve macuna gerek kalmayacak ?ekilde yapy?tyrdym. Bu a?amada kokpit önü ve burun kysmyny birbirlerine yapy?tyrmady?ymy belirtmeliyim.
Alt kanat arka gövdeye iyice kaynadyktan sonra kanatlary üstten gövdeye syrayla yapy?tyrdym. Bu esnada ön gövde birbirine yapy?yk olmady?y için rahatça seviye kontrolü yaparak gittim. Arka kanatlary ve onlaryn dikmelerini de yerlerine yapy?tyrdyktan sonra syra ayny yöntemi uça?yn burnuna uygulamakta. Bu noktadaki kylavuzum ana motor kaportasy olacak. Komple hizalamalary bittikten sonra burun yapysyny motor kaputunun geometrisinin üzerine kurmayy planlamaktayym. Görünen o ki yalnyzca üst MG kapaklarynyn birle?iminde macuna ihtiyaç duyaca?ym.

Ares
IP
jarjarbinks
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 268
Alıntı jarjarbinks Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/03/2011 Saat 16:25
Ufuk abi kamuflaj nasyl olacak?
"If you are going through hell keep going" Sir Winston Churchill
IP
Ruhi BAYRAKTAR
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 74
Alıntı Ruhi BAYRAKTAR Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/03/2011 Saat 21:39
PE leri hangi yapy?tyrycy ile yapy?tyryyorsun...
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/03/2011 Saat 06:01
Berk, kamuflaj ekteki gibi olacak ama hala ciddi rötu? olayy mevcut.
PE'lere gelince; kemer vesaireleri 502 ile, ini? takymy yuvalaryndaki ZAP-a-Gap ile yapy?tyrdym. Kanopiye gelecek olanlary ise future ile yapy?tyrmayy planlyyorum.
Bu arada bo?lu?uma denk geldi plana uygun olarak yakyt deposunu yapyp paylonunu gövdeye sa?lamca yapy?tyrdym. Sonra E3 yapty?ymy farkedip komple sökmek zorunda kaldym. Motor kaputunu oturtmak ayryeten deli edici bir a?ama oldu. Y? artyk Trumpeter'in 32'lik E kitini de yaptym demek için zoraki bitirilme a?amasyna geldi. Sonuç ciddi do?ruluk sorunlary içeriyor, üstüne yapymy da insanyn canyny sykyyor. Yüzey detayynyn temizli?i durumu kurtarmyyor maalesef.
Altyna Gunze'den 65'i attyktan sonra üstüne Modelmaster'dan 70/71 splinter paternini uygulayyp uça?yn yo?un mottle'laryny Enamel 70/71'e ek olarak Gunze 02 ile uyguladym. 04 kary?ym olarak modele tatbik edildi son i? olarak. Rötu? ve akabinde vernik beklemekte uça?y.

Ares
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/03/2011 Saat 08:55
Seni de delirttiyse artyk ben muhitinden geçmem bunun. Yalnyz uçak güzelmi?, hangi filo vs. sormayym. Zira öbür gün zaten bitmi?ini basarsyn :D

IP
nezih
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1077
Alıntı nezih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/03/2011 Saat 10:55
Orjinalini yazan: Ares

Kanopiye gelecek olanlary ise future ile yapy?tyrmayy planlyyorum.
Ufuk donma süresi çabuk mu? sa?lam yapy?tyryyor mu?
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/03/2011 Saat 03:41
Orjinalini yazan: nezih

Orjinalini yazan: Ares

Kanopiye gelecek olanlary ise future ile yapy?tyrmayy planlyyorum.
Ufuk donma süresi çabuk mu? sa?lam yapy?tyryyor mu?

Çok sa?lam oldu?u söylnemez ama iz byrakmama gibi bir güzelli?i var. Donma süresi ise miktara göre de?i?iyor.

vernikten sonra modeli dekalledim. Trumpeter'in profil için verdi?i dekaller genelde do?ru. Filo armasynyn içinin bu uça?a özgü olarak beyaz yerine gövde rengiyle overspray edilmesi olayyny atlamy?lar ama. Servis dekallerinin bir kysmy gere?inden fazla büyük oldu?u için uçakta yerlerini almady. Dekaller kalite olarak ise oldukça ince ve sa?lam. Herhangi bir solüsyona gerek kalmadan bütün detaylary alyyorlar.

Genel eskitme sonrasy hali. Maty yedikten sonra toz pastel olayyna giri?ece?im daha. Gözüme orantysyzlyklary batty?y için modelin bir ?ekilde ho? gözükecek çekilde oynamaya çaly?yyorum sanyrsam gayri ihtiyari olarak.

Ares
IP
Burak Öztan
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 682
Alıntı Burak Öztan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/03/2011 Saat 04:00
Zamanynda nereden bula?my?ym bu hobiye bilmem ki. Ne güzel bi ara hepten byrakyyordum. Zaten toplasan adam gibi olmu? diyemeyece?in iki elin parmaklaryny geçmeyen maket yapmy?ym. Aralarynda ww2 uçak hiç yok.

Senin bu çaly?malary görünce hepten so?udum. Yaw RLM sini, tarihçesini, kit incelemsini geçtim kutudan çykan dekalde overspray felan demi?sin ya orada kayy?larym koptu. Ya byrakacam bu maket muhabbetini gidip biber ekecem, kilim dokuyacam ya da hepten çyldyryp gidecem tükkana, alacam 24 airfix 109 sonra Bakyrköy.

IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/03/2011 Saat 09:15
Gölgeler nefis olmu?. Dedi?in gibi, panel detaylarynda hep gözüme batan klasik Trumpeter kazmaly?y pek görülmüyor bu makette. Di?er yamuklaryny bilemem, o ayry :)

IP
nezih
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1077
Alıntı nezih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/03/2011 Saat 10:43
Uçak kimin emin olamadym? Priller midir?
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/03/2011 Saat 13:03
Orjinalini yazan: nezih

Uçak kimin emin olamadym? Priller midir?

Evet.
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/03/2011 Saat 00:15
Bitti ve kalkty tezgahtan, pek içime sinmedi do?rulu?u o nedenle son a?amalary i?kenceye döndü ama.

Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/03/2011 Saat 00:15

Ares
IP
levburkara
Üye
Üye

Gönderilenler: 579
Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/03/2011 Saat 00:33
4 ayda yapamayacagim seyi 4 gunde yapmissiniz Ufuk Bey. Sahane olmus. Bu da dahil forumdaki WWII ucaklarindaki artisa bagli olarak ben de ufak ufak bunlarin resimlerini incelemeye basladim, bakalim...

Hem yapiminiz hem de fotograflama cok hosuma gitti. Bir tek gozume ilisen nokta panel cizgilerindeki karartma renginin biraz koyu oldugu (Tamiya smoke olabilir mi?) Ana renklerle karistirilsa tezat biraz kirilirmis gibi geldi bana. Ancak miktari ve kalinliklari gayet yerinde. Neyse, naif halimle mikroskopik bakarken buyuk resimde kayboluyorum yine...
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/03/2011 Saat 00:38
Arkut'u hatyrlatan bir yorumda bulunayym; asimetrik ve dengeli bir eskitme olmu? eline sa?lyk :)

IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/03/2011 Saat 01:17
Te?ekkürler.
Tamiya ve Gunze Smoke'larla yapty?ym gölgeleme bir önceki postta görülebilir. Son bastyklarymdaki koyu çizgiler özellikle sa? kanat kökü Gunze Sangyo'un RLM70'inin direkt ?i?eden tatbik edilmi? hali. Spinner ve pervaneyi boyarken simetri dengesini kyrma amaçly olarak belli panel çizgilerine uyguladym boyayy.
Ares
IP
mithat
Üye
Üye

Gönderilenler: 233
Alıntı mithat Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/03/2011 Saat 11:38
kutuda durdu?u gibi durmuyor hiç!.. :) eline sa?lyk...
mithat
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma