Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: Ju-52/3m te Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Konu: Ju-52/3m te
    Gönderim Zamanı: 26/02/2011 Saat 05:49
Türk Hava Kuvvetlerinin 100'ncü yyly kutlamalary dahilinde Mayys sonunda Ankara'da düzenlenecek olan Plastik Model Uçak Yary?masy'nyn sivil havacylyk kategorisi katylymcysy olacak bu arkada? Revell 1/48 ölçek olup zamanynda Tayfun Gerdan tarafyndan yapylan TC-RUH'a karde? olmasy amacyyla yapylmaktadyr. Böylelikle benim bildi?im bu uça?yn ikinci 1/48'i olacak memleketimizde yapylan.

Kullanylan kit Ju-52'nin gövdesinde olimpiyat halkalary ta?yyan sivil modeli. Bizde kullanylan Ju-52'lerden birini imal etmek için ayny kitin askeri versiyonundan da bir kysym parça çalynacak yapym esnasynda. Enteresan bir ?ekilde kanat ve motor hariç iki kit komple farkly kalyplara sahip.

Döenmin Lufthansa tarafyndan kullanylan Ju-52'lerini baz alarak ve export 52'lerin iç aksamyny bu bilgilere ekleyerek içini bir kaç ekstra detay eklemek suretiyle topladym aletin. Tuvalet kysmyny yaparken çok e?lenmeme kar?yn gövde kapanynda 5 milim çaply bir yuvarlak camdan sanyyorum bu kysym görülemeyecek.

Gövdeyi kapamadan önce yapylacak son ekleme perdeler olacak.

Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/02/2011 Saat 05:50
Ares
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/02/2011 Saat 09:26
Çok güzel olmu?, özellikle tuvaleti çok be?endim :)
Yalnyz ?u kokpitte bulunan "Tehlike halinde pilotun kafasyna dü?ecek" ibareli ?ey nedir :)

IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 385
Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/02/2011 Saat 16:27
Motorlaryn susmasyyla bünyeye çöken "batty balyk yan gider" rahatly?y içinde vanasy sonuna kadar açylan Beck's deposu. :-))

Saygylar.
Dü?ünenin gücü, dü?leyebildi?i dü?üncelerin synyrlary kadardyr.
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 383
Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/02/2011 Saat 00:12
Orjinalini yazan: Baris Can

Motorlaryn susmasyyla bünyeye çöken "batty balyk yan gider" rahatly?y içinde vanasy sonuna kadar açylan Beck's deposu. :-))

Saygylar.

ehehe benzetme süpermi?...
Rivet Making Academy
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/02/2011 Saat 04:44
Henüz o deponun i?levinin ne oldu?unu tam ö?renemedi?im için yukarydaki bütünolasylyklar mümkün görünmekte ?u anda:)

Bugün tahminimden uzun süre perdelerle u?ra?tym; syrasyyla naylon çorap, hediye pakedi kurdelesi malzemesi ve sigara pakedi folyosunu denedim. Hiçbiri istedi?im sonucu vermeyince (13'er tane yapyp boyayyp eskitip yapy?tyryp sökmek suretiyle) yapy?kanly metal izolasyon bandyna yöneldim. Camlara dy?ardan bakynca istedi?im sonucu sa?lady bu son malzeme, gerçi bu süreç 6 saatimi yedi (48'lik 109 bitirme süresi ?aka maka). Gövdenin S çizmesi kompartmany oturtunca yerine düzeldi. Camlary bu sefer de dy?arydan maskeledim (camlar duvaryn bir kysmyyla beraber basyldy?y için uça?yn içini boyamadan önce yerlerine oturtup tesviyesini yapyp maskelemi?tim). Bu a?amada cam maskesine girme sebebim, kanatlar takyldyktan sonra maskelemenin daha zor olaca?ynyn belli olmasyydy. kapyyy da boyama esnasynda toz girmsin diye bantla kapattym. Bu arada tuvalet tahmin etti?imö üzere kesinlikle görülmüyor, ne demi?ler? "modeling for god"...

Gövdenin altyny da yerine oturttuktan sonra ki bu a?ama inanylmaz kolay geçti, syra geldi kanatlara. Kanatlary gövde altyna sabitledikten sonra üst gövde fillet kysmyna
oturtunca ortaya çykan sonuç tesviye için yalnyzca zymparaya ihtiyaç duyaca?y kitin. Macun kullanylacak yegane yerler, dikey stabilizenin hemen önündeki plastikteki çöküntü (Revell'in hatasy), ve iskele kanadynyn hücum kenarynyn dy? tarafynda bulunan çerçeve izi(benim hatam). Kokpit camynyn maskesi ve dolayysyyla boyasy artyk bir sonraki güncellemede.

Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/03/2011 Saat 04:27
Bir kysym cam maskeledikten sonra biraz kastyrmak suretiyle bo?luk kalmayacak ?ekilde yerine oturttum. Uça?yn kanat simetrisinde canymy çykan bir kaçyklyk mevcut oldu?u için o noktaya yo?unla?maya karar verdim. Yere paralel durarken alt, kanatlaryn ucu arasynda 3 kusur milimetre gibi bir seviye farky mevcuttu. Ydris'in yardymyyla sorunun nerden kaynaklandy?yny tespit ettik. Bu esnada üçüncü çift göz olarak Mithat'da yapycy saptamalarda bulundu. Çykan sonucun neticesinde sol kanadyn ön üst tarafyny gövdeden ayyryp dört santimlik bölümüne 1.2 milimetrelik stiren takviyesinde bulunduk ve kanatlar arasynda fark 1 milimetrenin altyna dü?tü.

Artyk boyadan yalnyzca 30 dakika uzakta model
Ares
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/03/2011 Saat 22:48
Kabin perdeleri çok ho? olmu? , hatyrlady?ym kadary ile ju-52 den yolcu koltu?u çykmyyor.kendin mi yaptyn bunlary ?? bu yyllarda göreve ba?lasaydym herhalde çaly?mak çok rahat olurdu benim için max. yolcu sayysy 12 ;)

Düzenleyen gokce - 02/03/2011 Saat 22:50
Rivet Making Academy
IP
nezih
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1077
Alıntı nezih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/03/2011 Saat 23:45
Orjinalini yazan: gokce

Kabin perdeleri çok ho? olmu? , hatyrlady?ym kadary ile ju-52 den yolcu koltu?u çykmyyor.kendin mi yaptyn bunlary ?? bu yyllarda göreve ba?lasaydym herhalde çaly?mak çok rahat olurdu benim için max. yolcu sayysy 12 ;)
Kitte var diye biliyorum.
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/03/2011 Saat 04:53
Sivil versiyonda var.
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/03/2011 Saat 15:30
bilgi için te?ekkürler
Rivet Making Academy
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/03/2011 Saat 01:56
Öncelikle Do-335'i yaparken yazdy?ym bilgiyi tekrarlayayym hatyrlatma ba?lamynda. Keza o bilgiye bu uça?yn ara?tyryrken ula?my?tym

Orjinalini yazan: Ares

RLM tarafyndan formüle edilmi? boyalaryn tamamy aslen parlaktyr. Uçaklaryn aluminyum parçalaryny korumak için bilindi?i üzere ilk önce çinko kromat uygulanyr yüzeye. Sava?yn ba?larynda çinko kromaty kimyasal olarak boyaya katamadyklary için önce kromaty akabinde ise RLM boyasyny tatbik etmekteler yüzeylere. Sava?yn gidi?aty esnasynda RLM 73'den sonraki boyalar RLM tarafyndan yalnyzca kodlarla ve temel formüllerle tanytlanmaya ba?lanmy?tyr. Mevcut formüllerin malzeme yetersizlikleri de i?in içine girince ve fabrikalar tarafyndan mevcut materyellerle üretilmeleri ise ayny koda sahip birden çok tona sahip renklerin ortaya çykmasyna sebebiyet vermi?tir; misal RLM 81'e Messerschmitt'in Braunviolet, Dornier'in Dunkelgrun, BV'nin Braunoliv demesi gibi. Sava?yn yarysyndan itibaren kimyagerler çinko kromaty boyaya katmayy ba?army?lardyr, dolayysyyla kendinden korumaly renklerin herhangi bir koruyucu astara ihtiyaç duymadan yüzeylere uygulanma safhasyna geçmi?tir. Parlak RLM boyalarynyn pigmentlerinin yüzde 40 oranynda bu kary?ymda bulunmasy rengin tonunda prtaikte bir aryza çykarmasa da gene malzeme sykyntysyndan pigmentlerin kalitesinin dü?mesi çinko kromatyn sarysynyn renkleri etkilemesine yol açmaya ba?lamy?tyr. Kalitesiz malzeme sebebiyle pigment oranynyn dü?mesi boyanyn genel matla?masyna hatta zympara gibi bir dokuya sahip olmasyna kadar i?i vardyrmy?tyr. Y?te bu noktada aky?kanly?yn hyz oldu?unu bilen yer ekipleri uçaklary parlatmaya ba?lamy?lardyr. Hatta bazy foto?raflarda experten uçaklarynyn ayna gibi bir görünüm arzetti?i de gözlemlenebilmektedir.

Peki neden böyle bir ara?tyrma yaptym? Öncelikle bu uça?y Sn. Tayfun Gerdan 2004 senesi civarynda Sn. Özkan Türker destekli bilgiler y?y?ynda yaparken rengi konusunda hafif kary?yk bir durum ya?anmy?ty. Sn. Özkan Türker, uça?yn kendisinin de zamanynda 72'li?ini yapty?ynda kullandy?y "ça?la ye?ili" ne boyanmasy gerekti?ini belirtmi? ve hatta boyayy bilfiil kary?ym olarak hazyrlamy?ty. Ara?tyrmaya ihtiyaç duymady?ym bu konu ayny uça?yn modelini yaparken kar?yma çykty. Ylk olarak uça?yn mevcut kysytly sayydaki foto?raflaryny kar?ylykly olarak inceledim. Akabinde dönemin Lufthansa uçaklarynyn durumuna ve export Alman uçaklarynyn renklerine odaklandym. Son olarak bilgiyi teyid etmek için Sn. Mehmet ?ekercio?lu'na ba?vurdum.

Sondan ba?a gitmek gerekirse Sn. ?ekercio?lu tereddütsüz uça?yn "ça?la ye?ili" oldu?unu, bu bilginin uça?y gören bir görgü tany?ynyn renk kartelasynda ilgili rengi te?his etmesiyle ortaya çykty?yny belirtti.

Uça?yn kysa süre DHY bünyesinde uçmasyna ra?men bu süre zarfynda DC-3'ler gelinceye kadar DHY'nin bütün yükünü çekti?ini göz önüne alarak bu renk bilgisinin uça?yn DHY bünyesindeki uçu? hayatynyn en azyndan bir bölümünde ça?la ye?ili oldu?u sonucuna vardym. Peki o zaman bu ça?la ye?ilinin orijini neydi?

Ykinci a?ama olarak Lufthansa bünyesindeki Ju-52'lere döndüm. Sava? öncesi paterni bu uçaklaryn genel metalik a?yrlykly oldu?u için ara?tyrmanyn bu kysmy çykmaza girdi. O zaman kalan tek referans noktasy export uçaklaryn paterniydi. Çe?itli kaynaklarda export Junkers 52'lerin RLM63'e boyandy?y belirtiliyordu. Sonunda Alman maly uça?a Alman maly bir boya e?le?mesine ula?my?tym. RLM 63'ü ara?tyrmaya ba?lady?ymda kar?yma çykan bilgiler do?ru yolda oldu?um hissini uyandyrmaya ba?lamy?ty. Öncelikle renk çok açyk bir gri olup ismi Licthgrau idi. Bazy kaynaklarda bu rengin direkt RLM02 ile kary?tyrabilir bir tonda da oloabilece?i belirtilmekteydi ki bilindi?i üzere 02 içinde ye?il tonunu bolca baryndyran bir gridir. Bu bilgiler y?y?ynda alttaki sary astar, üstteki içinde ye?il baryndyran boya soldukça grisi azalan boyadaki ye?ili daha görünür hale getirebilir mi sorusunu sordum. Ekteki foto?raflar syrasyyla teslim veya ilk dönemlerinden bir JU-52'ye ve servis ömrünü bitirmi? çimenler üzerinde dinlenen ba?ka Ju-52'mize ait.

Ylk foto?rafta görüldü?ü üzere uçak beyaza yakyn bir ton, ikinci foto?rafta ise oldukça koyu bir renk ve muhtemelen ça?la ye?ili denen renge oldukça yakyn.

Modeli fazla eskitmeyip temiz bitirmeyi dü?ündü?üm için direkt yüzeye RLM63'ü uygulamaya karar verdim ve tanymlamalara en uygun 63'ü üreten firma olan Modelmaster'dan bu rengi modele uyguladym. Ufak tefek boyaya yapy?an toz olayyna da müdahale ettikten sonra ikinci ve son kat için modeli iyice kurumaya byraktym.

Düzenleyen Ares - 08/03/2011 Saat 02:02
Ares
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/03/2011 Saat 11:25
"ça?la ye?ilinin suçu ne?"
diye abes bir giri? yapsam , nasyldyr bu renk gidip ça?la my bakalym bu karda kyyamette ?imdi?

Düzenleyen gokce - 08/03/2011 Saat 11:27
Rivet Making Academy
IP
tozbek
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1151
Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/03/2011 Saat 10:43
Ça?la çykmady piyasa deyip merakla izlemeye devam ediyoruz... TC-RUH'un foto?rafyny da bir yerden hatyrlady?ymy belirtmemde fayda var :)
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/03/2011 Saat 05:16
Model büyük oldu?u için ba?ta peyderpey boyamaya karar verdi?im için altyny boyamak için üst kysmynyn iyice kurumasyny bekledim. Alt kysmynyn ilk katyny atarken üst taraftaki bir kysym tozun temizili?i esnasynda hasar alan yerlere de müdahale ettim. Komple 1 kat boya daha yedikten sonra alt ve üst olarak bir sonraki a?amaya geçece?im.

Yeri gelmi?ken ini? takymlaryndan bahsedelim. Sivil Ju-52'lerde iki tip ini? takymy kullanylmakta ana tekerlekler için. Ylki kalyn bir yapyya sahip olan aerodinamik kazanymlar gözönüne alynarak in?a edilmi? paçalykly düzenek. Ykincisi ise paçalyklyz olup oldukça ince dikmelere sahip olan düzenek. Kit iki tip ini? takymyny da modelciye sunmakta. Y?te bu noktada i?in civcivli kysmy ba?lamakta. Bizde kullanylan 52'lerde bu paçalyklar mevcut de?il. Dolayysyyla düz mantyk dahilinde daha önce Tayfun'unda yapty?y üzere ince ini? takymy düzene?ini kullanmak do?al seçim haline gelmekte. Bu noktada tam bu yönde devam edecekken bir foto?raf dikkatimi çekti. Dikmeler ince yapyya uyamayacak kadar etli gözüküyordu. De?i?ik y?yk ?artlarynda ve açylarda çekilmi? yüze yakyn Ju-52 foto?rafyna baktyktan sonra eldeki kysytly sayydaki Türk Ju-52 foto?raflaryny daha sa?lykly de?erlendirecek noktaya geldim. Bizim uçaklarda paçalyk hariç kalyn yapy kullanylmy?ty. Benzer uygulamanyn zemini kötü pistlere ini? yapacak Lufthansa boyamaly karde?lerinde de görünce direkt kitten çykan paçalykly sistemi destekleyecek yapyyy modele ekledim. ?imdi esas soru paçalyklar olmadan tekerlekler yapyya uyum gösterecek mi? Ylerleyen a?amalarda görece?iz.

Bu a?amada motorlara yo?unla?tym. Ylk referans foto?rafynda görülebilece?i üzere DHY Ju-52'lerinin motor kaputlary metalik. Burundaki motor kaputunun tamamy ve kanat motor kaputlarynyn kokpite bakan kysymlary pilotun gözünü almasyn diye matla?tyrylmy?. Öte yandan kanat motorlarynyn dy? kaportalary ayna gibi parlamakta üzerlerindeki yansymadan da anla?ylabilece?i üzere. Bu etkiyi verebilmek için kanat motor kaputlary Alclad krom ile boyadym. hangi kaput iç hangisi dy? bakmaya ü?endi?im için ?u an hepsi krom renginde ayna gibi parlamakta. Modele kaputlary oturturken içte kalan parçalary bilahare matla?tyraca?ym.

Ares
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/03/2011 Saat 18:25
TC-RUH a ait olan fotoda uça?yn üzerinde gövde rengine ait olmayan lekeler var.Bunlar hakkynda bir fikrin var my?
Rivet Making Academy
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/03/2011 Saat 05:04
O lekeler muhtemelen servis ömrü boyunca yapylan yama boyalaryn kalynlyklary nedeniyle solma esnasynda ayny oranda renk kayby ya?anmamasyna sebebiyet vermesi ile alakaly, keza dümene dikkat edilirse ilk kat boyanyn tamamen soldu?u hatta yok olma noktasyna geldi?i görülebilir. Kuvvetle muhtemel ay yyldyz tamamen kyrmyzy zemin üzerine atylmy?, direkt güne? y?ynlaryna maruz kalan kyrmyzy ve beyaz direkt yokolmu?, beyaz boyanyn korudu?u alttaki kyrmyzy ortaya çykmy? ve Türk bayra?yndan ziyade KKTC bayra?yna benzemi? görüntü. E?er o foto?raftaki halini yapmaya kalksaydym cihazyn, muhtemelen beyaza yakyn açyk pembe zemin üzerine kyrmyzy ay yyldyz ?eklinde boyardym orayy misal.
Ares
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/03/2011 Saat 10:11
Bu bilgilere göre bu uça?yn renkli foto?rafyny görmeyi çok isterdim do?rusu.Bizimkiler o zamanlarda pek boya konusunda özenli de?illermi? sanyrsam.
Rivet Making Academy
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma