Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: Hobbyboss F-86 F30 "Sabre" 1:72 Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 385
Alıntı Baris Can Cevaplabullet Konu: Hobbyboss F-86 F30 "Sabre" 1:72
    Gönderim Zamanı: 24/08/2010 Saat 14:19
De?erli forumda?larym ;
Mayys ayynyn ba?ynda yapmaya ba?layyp, ?irkette izinlerin 20 mayystan 30 hazirana kadar iptal edilmesiyle biti?i bugünlere kadar sarkan bir model. Yzinlerin iptal edilmesi bir yana, Tv reklamlarymyz sebebiyle gece i?yerinden 23:00 de çykabildi?imiz için uyumaya bile deyim yerindeyse vakit kalmyyordu.

Makete dönecek olursak.. Özel bir durum olmazsa tamamyny fyrça ile boyady?ym son model. Az parçaly, giri? seviyesi ve belirgin uyum sorunu yok. Decalleri göreceli olarak kaliteli dursada, micro-sol' ü yiyince buru? buru? oldular. Birde kanopi camy u?ursuzlu?um devam ediyor. Kanopiye oturmasyny sa?layan bir aya?y kutudan kyryk üretilmi? olarak çykty.

Daha önce "ini? takymy yuvalary vb. yerlerdeki hidrolik borularyny nasyl boyuyorsunuz" soruma sebep olan hidrolik borularynyn yer aldy?y detaylar...

Dü?ünenin gücü, dü?leyebildi?i dü?üncelerin synyrlary kadardyr.
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/08/2010 Saat 14:23
Sorunlu olan kanopi... Leke sandy?ymdan daha kolay çykty. Musluk altynda bol sabunlu su ile.. Ancak kyry?y tamir etmek benim için yeni bir tecrübeydi. Neyseki kyryk çerçeve hizasyndaydy ve macun ile durumu mümkün oldu?unca kurtardym.

IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/08/2010 Saat 14:31

Daha önce ?effaf maskeleme bandy önerisinden bahseden bir konu açmy?tym. Bandy da ilk defa bu makette kullanmy?tym. Namlu yuvalaryny maskelerken...

IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/08/2010 Saat 14:40
Ardyndan kanopiyi maskeledim.

Ylk defa farkly gri tonu kullanarak bazy panelleri belirginle?tirmek istedim. Gene ayny maskeleme bandyndan faydanalarak altta kalan detaylary görerek kretuar veya maket byça?y ile çok bastyrmadan panel kenarlaryndan bandy rahatça keserek maskelemeyi yaptym. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, plan üzerinde maskeleme yapylan panelleri i?aretlemek. Bant aydynger ka?ydyna benzer yapysyyla neredeyse maketi olu?turan plastik gibi oluyor boyaly haldeyken. Yani boyanan yeri kary?tyryrsanyz farkly bir panelin boyasyny kazyrken bulabilirsiniz kendinizi. :-)

Sonra makedin fyrça ile boyamasyna geçtim. Boya markasy Enamel Humbrol. Dyo 2000 kokusuz sentetik tinerden 1, boyadan 1 ölçek ile inceltmeyi gerçekle?tirdim.

Düzenleyen Baris Can - 24/08/2010 Saat 19:24
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/08/2010 Saat 14:58
Kanatta farkly gri tonlama yapaca?ym panellerin üzerindeki maskeleme bandyny kaldyrdy?ymda ortaya çykan görüntü. Panelin ucundaki gri boyaly minik yer, maskeleme yapty?ym bandyn arty?y.

IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/08/2010 Saat 15:12
Geçenlerde ( ben bu arada geçenlerde dedi?imde aklynyza son 3 gün ile 3 sene arasy bir tarih araly?y gelmesinde herhangi bir mahsur yok :-) ) komp. alyrken hazyr bulmu?ken 6mm Tamiya maskeleme bandyda aldym. Bazy boya kusurlaryny zympara ile temizleyip, bu sefer tamiya maskeleme bandyny da kullanma fyrsaty buldum.

Bu son iki resim, yakyn tarihte syfyrdan hazyrlady?ym tezgahta yapymyna döndü?üm modelin son a?amalary esnasynda çekti?im resimler. Foto?raf makinesi, syfyrdan kampsamly bir tezgah, pistole, sessiz kompresör ve bilumum ?eyler alyp, "yedire yedire" maket yapmanyn keyfini çykaryyorum.

Syrada dekallerin tamamlanmasy ve vernik sonrasy yykama ( wash ) yapyp olayy bitirmek var. Yalnyz dekal konusunda el aly?kanly?ymyn artmasy gerekiyor. Bir ton hata olu?tu. Gerçi makette nasylsa 10 numara de?il. Artyk olayy aky?yna byraktym. Gerekli olan bilgilerin bir ço?unu, yeni açty?ym soru konusunda sa?olsun Levent Burak KARA ve Günce karde?im sayesinde edindim.

Yeni resimler ekleyene kadar görü?mek üzere.

Düzenleyen Baris Can - 24/08/2010 Saat 19:28
IP
z_g_h
Üye
Üye

Gönderilenler: 273
Alıntı z_g_h Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/08/2010 Saat 23:19
Kendi ya?ady?ym yolculuktan özet geçmek gerekirse. Önce fyrçayla bu ufaklyklardan yaptym sonra kesmemeye detaylary az gelmeye ba?layynca 48 ölçek alyp spreyle yapmaya ba?ladym. O da kesmedi kompresör aldym kompresör alyncada uçak kesmedi mat renkleri byrakyp parlamak istedi canym sivillere yöneldim son 8-10 ay bi zamandyr sivil takylyyorum. Yanly? anlamayyn sivile gelin demiyorum ama bence ölçek büyültün e?er yer konusunda sykyntynyz yok ise 48 yapmak çok daha keyif verecek size.

Konuyu biraz kary?tyrayym muhtemelen son askeri aracym olan f-15e modeline bikaç ay önce ba?ladym ara ara yapyyorum aklyma gelmi?ken a?amalardan 2 resim atyp konunuzu da?ytayym.

IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/08/2010 Saat 00:33
Günce karde?im; da?yt bakalym bea :-)) Zaten modeli son 4 - 5 aydyr iyice dura?anla?an forumda de?i?ik bir tad olsun diye koydum.

Bende elimdeki stok bitti?inde yeterince tecrübe sahibi olaca?ymy dü?ünüyorum. Bu sebeple 48 de de?il, direkt 32 ölçe?e geçmeyi kafama taktym. Hatta lucky' de favori modelim hazyr : 60313 kodlu Tamiya F-14

Yer sorunum yok, 32 ölçekli sevdi?im modelleri toplayyp detay setleri ile ?enlendirip, güzel bir sergileme ünitesinde evimin ba? kö?esine koyaca?ym. Bu idealdeki tek handikap, a?yk oldu?um abidik gubidik dizaynlara sahip 2. Dünya sava?y alman uçaklarynyn hep 72 ölçekte olmasy. Elimdeki bazy enteresan modeller hariç di?er tüm modellere "pistole kurbanlyklary" muamelesi yapaca?ym.

Sende umarym yakyn zamanda idol aracym "SUPRA" yaparsyn bir tane. :-))
IP
z_g_h
Üye
Üye

Alıntı z_g_h Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/08/2010 Saat 07:21
Supramy yaparym bi ara ama önümüzdeki listede yok o araç. ?imdilik syrayy bozmaz isem ferrari f430 ferrari testarossa chevrolet camaro eski ve yeni bumblebee olara diye gidiyor 1 modeli 2 ayda anca bitirdi?im dü?ünülünce supra görürmüyüz bilmem ama benimde sevdi?im bi araçtyr.
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/08/2010 Saat 15:33
Günce bey listesindeki maketlere el atarken bakalym bizimkisi ne durumda :-)

IP
z_g_h
Üye
Üye

Alıntı z_g_h Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/08/2010 Saat 19:40
Mini mini bir ku?çuk.
IP
ii.ps
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 22
Alıntı ii.ps Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/08/2010 Saat 13:52
Selamlar,

El boyamasy süper olmu?, ellerinize sa?lyk.

Cem.
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/08/2010 Saat 15:26
Te?ekkürler Cem bey.. Dün ak?am Vallejo akrilik parlak vernik ile vernikledim. Bugün ya?ly boya terebentin ikilisi ile panel birle?im yerlerini belirginle?tirece?im ( wash ). ( veya umuyorum :-) )
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/08/2010 Saat 16:41
Maket yykama ( wash ) ve eskitme ( weathering ) sonrasy tamamlanmy? oldu. Metalik renkteki bir model için her iki uygulamada büyük risk içermekteydi, ancak yapmadan sonuçlary bilmek ciddi bir tecrübe kaybyydy. Haliyle yapyldy :-) ( P-40 içinde dekalleri micro-set ve micro-sol' leyince acaba suya kar?yda dayanykly hale getirebiliyormuyuz sorusunu kendime sormu?, bu güzide sorunun cevabyny muslu?un altyna makedi sokarak aramy? ve dekallerin büyük bölümünü marmara denizine yüzmeye yollamy?tym ) Peki bir maketin içine ( C-45 ) torpil koyup, fitili ate?lendi?inde, havadan yere byrakylmy? vaziyette ne gibi bir hasar olabilir diye sorarsanyz.... O soruyu 1986 yylynda cevaplamy?tym :-)

Bu arada. Modelin burnu havaya kalkyyor ve planda bu belirtilmemi?. Gerçi örümcek adam hislerim böyle bir ?eyin olabilece?ini hissettirmi?ti ancak her zamanki gibi pek de umursamadym. Hayatta böyle basit ?eyler yerine, daha önemli ?eyler var. :-)

IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/08/2010 Saat 16:43

IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/08/2010 Saat 16:45

Saygylar.
Bary? CAN
IP
levburkara
Üye
Üye

Gönderilenler: 579
Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/08/2010 Saat 19:23
Baris Bey, model oldukca guzel bitmis. Sari kisimlar dekal mi yoksa maskeleyip boyadiniz mi? Her halukarda isciliginiz oldukca guzel olmus. Bir de bu hangar resimlerini nasil cektiniz?
IP
zafer
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 123
Alıntı zafer Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/08/2010 Saat 22:28
Orjinalini yazan: Baris Can

[IMG]http://i928.photobucket.com/albums/ad123/barisfoto/HOBBYBOSS%20F-86%20F30%20SABRE/SAM_11071600x1200.jpg" />

[IMG]http://i928.photobucket.com/albums/ad123/barisfoto/HOBBYBOSS%20F-86%20F30%20SABRE/SAM_11091600x1200.jpg" />

Saygylar.
Bary? CAN

Hallo Baris
bu denge meselesi ara sira hep meydana geliyor,gördügüm
kadariyla ucagi ön tekerlek yuvasinda yeteri derecede yer
var bence oraya yeteri derecede agirlik konulur ve ayni zamanda göze batmaz.
Bu sadece bir fikir belki isine yarar,sayet aklina gelipte yapmak istemediysen.
Selamlar
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma