Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: Hobbyboss 1:72 He-162 "Salamander" Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 385
Alıntı Baris Can Cevaplabullet Konu: Hobbyboss 1:72 He-162 "Salamander"
    Gönderim Zamanı: 18/03/2010 Saat 12:06
De?erli forumda?larym ;
Sipari? listemde bulunan bu maket için Yalym bey sa?olsun "a?layacaksynyz" diye yazmy?ty. Bende haliyle bu maketi yapylacaklar syralamasynda anynda bir numaraya almy?tym :-)

3. deneme maketimi tamamladyktan sonra kalycy bir maketçi olarak yeni aldy?ym ve makro özelliklerine güvendi?im foto?raf makinem ve ekipmanlary ile beraber, bugüne kadar sordu?um sorulara üyesi oldu?um forumlarda içtenlikle cevap veren tüm üyelere te?ekkür edip, artyk olabildi?ince seri bir ?ekilde maketlerimi yapmaya He-162 Salamander ile ba?lyyorum. Umarym her seferinde hep bir adym daha iyi olacaklar.

Gelelim uça?ymyza ve maketimize.....

Dikkat ederseniz otomobillerdeki Toe-in açysy gibi bir açy var ini? takymy lastiklerinde. Yalym bey kendi yapty?y modelde bu açyyy makette be?enmedi?ini yazmy?ty. Ancak ben oldu?u gibi byrakmayy dü?ünüyorum.

Düzenleyen Bary? Can - 19/03/2010 Saat 14:22
Dü?ünenin gücü, dü?leyebildi?i dü?üncelerin synyrlary kadardyr.
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/03/2010 Saat 12:20
Ylkk fyrlatma koltu?unun bu uçakta kullanyldy?yndan bahsediliyor nette. Yalnyz sistem hava kompresörü ?eklinde i?liyormu? yanly? tercüme etmediysem.

Tanymy     :Alman Hava Kuvvetleri Uça?y
Dönemi     :II. Dünya Sava?y

Üretici     :Heinkel

Ylk uçu?:12 Haziran 1944

Hizmete giri?:     1945

Güncel durumu:     Servis dy?y
Ba?lyca kullanycylar:     Luftwaffe

Heinkel He 162 Volksjäger ( Halkyn Sava?çysy ), Luftwaffe tarafyndan II. Dünya Sava?y syrasynda kullanylan, tek motorlu, jet itkili avcy uça?y. Birinci nesil jet uçaklarynyn en hyzlysydyr. Volksjäger, RLM'nin He 162 için resmi adydyr. Uça?a üretim programynyn ady olarak Salamander ("Semender"), Heinkel tarafyndan ise Spatz ("Serçe") ismi verilmi?tir. Sava? dolayysyyla metal arzynyn dü?üklü?ü ve bulunan metallerin cephe sava?çysy olacak Me 262 ve Ar 234 gibi uçaklara ayrylmasy sebebiyle uça?yn büyük kysmy tahtadan yapylmy?tyr. ( Kaynak : Vikipedi – 08.03.2010 )

Specification
Mürettebat 1

Boyutlar : Kanat 7,02 m
M 2 Kanat Alany : 11,1
Uzunlu?u: 9,03 m
Yükseklik: 2,60 m

Motor

BMV 109-003E-1 / 2, itme, 800 kg

A?yrlyk, kg:

Bo? a?yrlyk
1.664

Yüklü a?yrlyk
2.600

Maksimum kalky? a?yrly?y
2.800

Ba?arym

Deniz seviyesinde Maksimum hyz : 885 km / s
Yüksek Yrtifada : 900 km / h
Tyrmanma orany, 1.404 m / dak
Servis tavany : 12.000 m
Hizmet menzili: 970 km
Silahlandyrma :

2x120 kartu?lary ile 2 x 20mm Mg 151/20 top

Çizim Kaynakçasy: http://richard.ferriere.free.fr/3vues/heinkel162_3v.jpg

Yurtdy?y kaynakly kit incelemesi : http://www.kitmaker.net/modules.php?op=modload&name=Reviews&file=index&req=showcontent&id=2796   ( Yngilizcedir )
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/03/2010 Saat 12:25
Peki “SALAMANDER” ady nereden geliyor… ?

2. DÜNYA SAVA?I ALMAN UÇAKLARI YSYMLENDYRMELERY :
Alman uçaklary II nci Dünya Sava?y'nda, üretici firmanyn ilk iki harfi ( örne?in; Junkers için Ju, Focke - Wulf için Fw gibi ) ve takip eden bir seri rakam ile tanymlanmy?tyr. Genellikle üretici firmaya bir seri numara tahsis edilmesine ra?men, bazen üreticiler kendi aralarynda bunlary de?i?tirebilirlerdi. Bazen de, ba?arysyz bir modelin numarasy ikinci bir defa kullanylyrdy.

Uçak dizaynlarynyn bir üreticiden di?er üreticiye aktaryldy?y durumlarda, her zaman olmasa bile genellikle firma kendi numarasyny muhafaza ederdi.

Geli?tirilmi? veya benzer uçaklar için, kullanylan numaranyn sadece ilk rakamyny de?i?tirmek gibi bir e?ilim vardy. Örne?in; Messerschmitt firmasy Bf 110 uça?yny ürettikten sonra onun yerini almasy için Me 210'nu tasarlady. Me 310 ve Me 410 dizaynlary Me 210'nun geli?tirilmi? versiyonlaryydy.

Versiyonlar, Ju 88 G-6 örne?inde oldu?u gibi büyük harf ve takip eden numara ile belirtilirdi. '0' sayysy genellikle seri üretim öncesi yapylan uça?a verilirdi. Me 262 A-1a örne?indeki gibi alt versiyonlary belirtmek için küçük harfler ilave edilirdi. Prototipler 'V' harfi ( Versuchsflugzeug ) ve kaçyncy oldu?unu gösteren bir numara ile belirtilirdi ( Bf 109 V4 ).

Modifiye edilmi? uçaklar da ayryca belirtilirdi... Örne?in; Bf 109 G-2/U1 'Umbrust' veya 'Bausatze' ady verilen de?i?ken açyly pervane takylmy? Bf 109G-2 modeli anlamyna gelirdi. Ayny ?ekilde, 500 kg.lyk bombalaryn ta?yndy?y pilon takylmy? tip Bf 109 G-2/R1 ve toz filtresi monte edilmi?, tropikal tip de Bf 109 E-4/Trop olarak tanymlanyrdy.

Ayryca, Alman Hava Kuvvetleri ( LUFTWAFFE ) standart harf ve rakam kombinasyonlarynyn yanysyra uçaklar ve di?er ekipman için takma isimler de kullanmy?tyr. Bazen de pilotlar uçaklaryna, Luftwaffe içinde yaygyn olarak bilinen fakat resmi olarak kullanylmayan lakaplar takmy?lardyr.

Kaynakça : Cem AVCI – 29.10.2002
Alynty Kayna?y : http://www.angelfire.com/ca6/modelci/hints/codenames.htm

IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/03/2010 Saat 12:30
Kit çin kökenli bir üreticiye ait. Alyrken fiyatynyn ucuzlu?u ve daha önce hiç kar?yla?mady?ym bir marka olmasy ilgimi çekmi?ti.

Kutusunu açty?ymda "ayny çikolata kutusu gibi" dedi?imi hatyrlyyorum...

ve içindeki gri çikolatalar :-)

IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/03/2010 Saat 12:35
Yalym bey sipari?le alakaly açty?ym konuda kendi deneyimlerini aktardy?y ilgili konu ba?ly?yny bizimle payla?ty?y için çok ?anslyyym çünkü maketin burun kysmyndaki dengesizli?i hakkynda fikir sahibi oldum. Kendisine tekrar te?ekkür ederim. Ben bu sorunu daha az acysyz olaca?yny dü?ündü?üm buruna yakyn konumda somundan bir a?yrlyk koyarak çözdü?ümü "umuyorum"...

IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/03/2010 Saat 12:42
Somunu koydu?um yeri resimlerken, bakalym makinenin iddiasyz ama iyi i?leyen makro çekim yetene?ini be?enecekmisiniz ?

Ardyndan gövdeyi kapattym. ?unu belirtmek isterim. Herhalde günümüz teknolojisi sayesinde plastik kalitesi, kalyp kalitesi ( çapaksyzlyk, parça uyumu vb. ) bekledi?imden çok daha iyi çykty. Özellikle parça uyumu lego misali.. Üreticinin daha iyi modelleri çok da ucuz olmayan ama uygun fiyatlarla satylyyor yurtdy?ynda.

Ynce detaylarda beklenmedik süprizler içeriyor ( Yalym bey konusunda bahsediyordu, ini? takymy yuvalary hariç )

IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/03/2010 Saat 12:54
Somunlu resim hariç di?er yakyn çekimlerde bazy ayarlary deniyordum, hafif grenli çykmalary o sebeple..
Makedin namlularyna haliyle dokunmayaca?ym. BU tür atraksiyonlary yapmama de?ecek maketlerde ve "ileri" tarihlerde uygulayaca?ym. "Haddimizi biliriz" farkyndaly?y yani :-)

Gövde ana hatlary ortaya çykynca "Aaa bir kokpit gördüm sanki" deyip, kendisini kokpit sanan plastik bo?lu?una elde kalan ve daha önce kullandy?ym revell boyalarla bir ?eyler yaptym. Sadece koltuk ba?ly?y deri renginden dolayy yeni aldy?ym humbrol boyayla boyandy. Onada boyama denirse... Hazyr boyalardan bahsetmi?ken ?u bilgiyide vereyim... Elimde açylmamy? durumda olan tüm revell enamel boyalary geri vererek, yerlerine 2 adet revel maket aldym. Biri Gannet, di?er Kamov. Zorluk dereceleri 4 ve üst seviye maketleri koydu?um Top-Gun rafynda syralaryny beklemeye ba?ladylar :-)

Dün ak?am itibariyle 1 saatlik i?ler bunlar. Tamam biliyorum ufuk bey yanly?lykla bu makti yapyyor olsa toplam biti? süresi 12 dakika filan olurdu her halde ama ?imdilik bende i?ler bu hyzda gidiyor :-) Yleride in?allah bende 1:32 Dauntless' i 45 dk. da topladym, airbrus ile sevmemde 1 saatimi aldy diye yazaca?ym :-))

Herkese iyi maketler diliyorum.
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/03/2010 Saat 10:08
Dün ak?am yarym saatli?ine masaya oturma fyrsatym oldu. Gövdeye motoru ve arka kanatlary ekleyip, maketin genel görünümünü almasyny sa?ladym...

IP
lterlemez
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 303
Alıntı lterlemez Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/03/2010 Saat 02:13
Bu uçak bildi?im kadaryyla, avcy bombardyman olarak tasarlanmy?tyr. Hitler'in bu uça?yn (üstelik tank gibi bir silahyn farkynda olupta, fizibitesini geçtim yapylabilece?i bile neredeyse mümkün olmamaya yakyn prototip üretimlerine ok'leyip, V1'ler, gece görü?ü gibi teknolojileri ve para?üt indirme stratejileri kullanylmasyna bir?ey demeyen birisinin) gelece?ini görememeside de?il aslynda önemsememesi, hemde üretim sykyntysy gibi bir sebepten, bence ilginçtir (tabiki o zamanlaryn durumlary farkly ama yinede bir P-51 kar?y üç tane Fw veya Masserschmitt yerine 2'e 1 yapsalar en azyndan P-51'ler bir iki versiyon daha geçirmek zorunda kalabilirdi). E?er Almanya II. Dünya Sava?yny kazanmy? olsaydy, benim tahminim, ne ABD nede SSCB 1960'lara kadar daha jetlerle uçamyyor olacaklardy, kaldy ki yine bildi?im kadaryyla, gerçekten hakkyyla uçan jet phantomdur buda Vietnam sava?ynyn sonlaryny buluyor, F-86 ve Mig'ler emekliyor ve F100'ler uçan tabut olarak anylyyor. Almanlaryn sayesinde hem ABD hem SSCB için jetin önü açyldy hemde uzayyn ama Almanlardan hala ses yok. Aslynda ilk jet tipi uçu?u Almanlarynda de?il ama hakkyyla ilk uçan onlar oldu.
Adriano Guisebbe Lentini
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2436
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/03/2010 Saat 15:04
Bary? bey , öncelikle beni andy?ynyz için te?ekkür ederim. Ke?ke gövdeyi kapatmadan ini? takymlaryny bir takyp denge denemesi yapsaydynyz. Bu kitin her tarafy "snap-tite" tabir edilen takylyr sökülür kyvamda durabilir. A?yrlyk koydu?unuz yerin kafi olmamasyndan korktum, zira ben de oraya bir?eyler denemi?tim diye anymsyyorum lakin arkda ini? takymlaryna fazla yakyn. Umarym i? görür. Bu arada A-1 mi A-2 mi yapacaksynyz? Birinde MK-108 birinde MG 151/20 vardyr. Bu kitteki silah yuvasy yanly? hatyrlamyyorsam 30mm top için olandyr ama o kysma çok girmeyeceksiniz sanyyorum.
Levent bey, bu alet çok çaresiz bir zamanda sadece dü?man bombardyman uçaklaryna hyzlyca hasar verecek ucuz bir çözüm olarak tasarlanyp üretime geçmi?tir. Sonuçta dü?mandan çok kendi pilotunu öldürmek gibi bir duruma gelmi? de olsa etkin olabilecek bir aletti. Mantyk olarak Alman'dan çok Amerikan üretim manty?yna yakyndyr; ucuz olsun, çok üret, illa bir kysmy i?e yarar. Kullanan pilotlaryn ço?u ancak uçmayy ö?renmi? gençlerden olu?uyordu, Luftwaffe'nin 1945'deki genel durumundan farksyz. VoksJäger ismi de yakla?yk buradan geliyor. Son kaynak, son çaba:] Hitler'in de oldukça hasta ve dengesiz oldu?u bir dönemde meydana çykmy?tyr. Ho? sa?lyklyyken de ne kadar dengeli oldu?u tarty?ylyr:} Amerikalylar da Yngilizler de 1944-45 döneminde Jetlerle uçuyorlardy. Hatta Amerikalylar'yn1 numaraly asy Ira Bong sava? bitmeden önce bir tanesinin test uçu?u syrasynda hayatyny kaybetmi?tir. Yngilizler ise yanly? hatyrlamyyorsam 44 sonlarynda V1 avlamak için gizli gizli GlosterMeteor kullanyyordu(çok emin de?ilim, bir ara?tyrmak lazym). Tabii ki Alman bilimi her iki blo?un da jet tasarymlaryna çok ciddi katkylarda bulunmu?tur ancak iddia etti?iniz kadar da geride de?illerdi. Öte yandan MYG-15 motoru da Yngiliz tasarymydyr:] Phantom'dan kastiniz FH-1 ise kendisinin uçu? tarihi 1945'dir. F-4 PhantomII ise, kendisi 1958'de uçup 1962'de Amerikan donanmasynda hizmete girmi?tir. Vietnam Sava?y, kastetti?iniz Amerikalylar'yn bula?ty?y ise 1964(hava operasyonlary)-1975 arasyndadyr. Uçan tabut benim duydu?um kadaryyla F-104G için kullanylan bir lakab, F-100 dü?ürmek için oldukça u?ra?ylan bir platformdur diye kalmy? aklymda. Öte yandan "F-4'den önce adam gibi jet uça?y yoktu" gibi bör söylem F-8 Crusader'a ve daha önceki bir kysym uça?a oldukça haksyzlyk etmi? olur.
Consume Ergo Sum
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/03/2010 Saat 16:05
Yalym bey her ?eyden önce ben te?ekkür ederim, deneyiminizi bir vesile ile benimle payla?ty?ynyz için. Forumlary forum yapan bu türden payla?ym ruhudur.

Somunu koydu?um yer için bende emin de?ilim. Yapy?tyrycy plasti?i bozarak kaynatty?y için açykçasy çekindim, ini? takymlaryny koyup deneme yapmaya, ancak haklysynyz.

Maket Kinder Suprise tadynda oldu?u için versiyon olayyny, haliyle namlu i?lerine girmeyece?im. Ancak sizin konu ba?ly?ynyzda payla?ty?ynyz gibi bende aldym elime kretuar'y ve ön ini? takymyny "kendimce" gayet organik bir ?ekilde düzelttim. Yakynda maket bitti?inde resimleriyle payla?aca?ym.

Herkese iyi maketler diliyorum.

IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2436
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/03/2010 Saat 16:11
Yni? takymlaryny yapy?tyrmanyza gerek yok. Sadece dikmelerini yerle?tirip, ki yapy?tyrmadan yerinde duruyordu diye hatyrlyyorum, bir denge testi yapabilirsiniz.
Consume Ergo Sum
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/03/2010 Saat 16:19
Öneriniz için te?ekkür ederim. Ancak dün ak?am 3. kat boyayy attyktan sonra maketten ?öyle bir ses geldi : "Benim için artyk çok geç.. Sen kaç kurtar kendini.. Arrgghhh." :-))

Artyk maket o noktada yani.. Gövde altyna son katy atyp, yaryn ak?amda dekalleyip, meftayy son bir görev olarak yykayyp dosyasyna kaldyrylmak üzere resimleyece?im.

Ardyndan daha önem verdi?im boyama konusunda sizlerden bilgi isteyece?im. Tekrar te?ekkürler.
IP
Artt
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 634
Alıntı Artt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/03/2010 Saat 02:59
Orjinalini yazan: Jolly Roger

Hatta Amerikalylar'yn1 numaraly asy Ira Bong sava? bitmeden önce bir tanesinin test uçu?u syrasynda hayatyny kaybetmi?tir.

Ben de sava?tan sonra P80 deneme uçu?u syrasynda öldü diye hatyrlyyorum. P38 belgeseli olacakty evde bir yerlerde orada bahsediyorlardy.
Tüfek icad olundu mertlik bozuldu...
http://medievaldio72.blogspot.com/
IP
Artt
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 634
Alıntı Artt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/03/2010 Saat 03:26
6 A?ustos 45'te ölmü? sava?yn bitmesine birkaç gün kala..
Tüfek icad olundu mertlik bozuldu...
http://medievaldio72.blogspot.com/
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/04/2010 Saat 09:32
Sevgili forumda?larym ;
Uzun süreden beri masamda hafif hafif yapty?ym maketi tamamladym. Önce tamamlanmy? halini sonrada yapym a?amalary ve foto-soru resimlerini sizlerle payla?mak istiyorum.   

IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/04/2010 Saat 09:35

IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/04/2010 Saat 09:38

ve genele ait son resimler....

IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04