Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Off-Topic
 Modelsitesi Forumu : Genel : Off-Topic
Mesaj icon Konu: Amerika' dan ürün getirttirmek hakkynda Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 385
Alıntı Baris Can Cevaplabullet Konu: Amerika' dan ürün getirttirmek hakkynda
    Gönderim Zamanı: 20/02/2010 Saat 14:32
De?erli forumda?larym ;
Her ?ey elimin aly?ty?y hobbytime' da almak istedi?im bazy ürünlerin "bir var bir yok" olmasyyla ba?lady. Bir kere kafaya taktym my bir ?eyi yapmadan da duramyyorum ve internette almak istedi?im ürünleri ara?tyryrken önce "hobbylinc' i nasyl bilirsiniz" ardyndan "hobbylinkjapan hakkynda" diye 2 ba?lyk açmamla olaylar geli?ti. Sorun internetten online bir ?ey almak de?il, alynanlary uygun fiyatla getirtebilmekte...

Bir internet saty? ma?azasy buldum, enteresan maket firmalary dahil yüzlerce maket üreticisinin ürünlerini satyyor, express mail international yöntemiyle sepete ne eklersem ekleyeyim toplu kargo ücreti olarak sadece 40 usd ye ba?lady, hyrs yapyp büyük ürünler filanda seçtim ancak hesapla dedi?imde gene 40 usd olarak hesaplyyordu.. Bende usps adly amerikan posta idaresinin sayfasyna girdim ve ülkemize 9 kilo ( 20 pound ) içindeki ürünler için fiyat synyrlamasy olmayan büyük boy kolisinin kaç paraya gelece?ini hesaplattyrdym. Sayfaya ili?kin resim a?a?ydadyr. Orada da 53 usd gözüküyor, demek online shop fiyaty anla?masy gere?i 40 usd fiyat çykarmakla do?rulanmy? oluyor.

Halbuki dhl express uçuyor, normal dhl de öyle ( exp 300 usd civari 2 kg için, normalide 160 usd 2 kg için )

Gerçek tecrübelerinizi payla?manyzy istesem...

* Sepette tamiya extra thin cement de var 3 adet ancak gönderemeyiz uyarysy vermedi mesela ve ürünün tanesi 3.69 usd.... Aslynda kargo imece' si bile yapylabilir. Ama kargo ücretinin bu oldu?una dair olayy kesinle?tirmemiz lazym... Ardyndan 3 dolara gelsin puttyler, cementler, 15 dolara gitsin kitler :-)

Birde ülkemizdeki forumlardan usps ve di?er uluslararasy gönderilerle ilgili nakliyeler hakkynda bilgiler, yazy?malar buldum linkleri a?a?ydadyr...

1- http://forum.iyibey.com/nakliye-shipping/114-amerikadan-tuerkiyeye-posta-cethitleri.html

2- http://forum.iyibey.com/nakliye-shipping/4656-ulkeden-ulkeye-posta-cesitleri-ve-dagitim-sureleri.html

3- http://www.hobbyrc.com/forum/threads/21912-EMS-express-hakknda-bilgi

4- http://www.hobbyrc.com/forum/threads/50527-Yakn-zamanda-hobbyking-den-alveri-yapmay-dnen-arkada-konuya-baksn-plz

Herkese iyi maketler diliyorum.

Düzenleyen Bary? Can - 20/02/2010 Saat 16:04
Dü?ünenin gücü, dü?leyebildi?i dü?üncelerin synyrlary kadardyr.
IP
KursadA
Üye
Üye

Gönderilenler: 608
Alıntı KursadA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/02/2010 Saat 16:27
Yaptiginiz hesaplamayi USPS'in standard "flat rate box"'unu kullanarak yapmissiniz. Bunlar ABD'de her postaneden bedava alinabilen standard buyuklukte kutulardir, icine ne koyarsaniz koyun belli bir agirlik limitinin altinda kaldikca ayni ucreti odersiniz. Sizin sectiginiz kutunun buyuklugu 12x12x5.5 inc; yani yaklasik 30x30x14 cm. Bu buyuklukte bir kutunun icine cok fazla model sigdirabileceginizi sanmam, ufak tefek malzemeler icin yeterli olsa da.

Eger daha gercekci bir kutu olcusu girerseniz daha yuksek posta bedelleri ile karsi karsiya kalacaksiniz. Sistemin 20 pound agirliginda, 20x16x8 boyutlarinda (50x40x20 cm) bir kutu icin Turkiye'ye verdigi en ucuz fiyat $91.44.
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/02/2010 Saat 17:14
Hummmm... En son hobbytime' dan aldy?ym maket ve malzemelerin kut ölçüsüde o kadardy. Bende airbrush olmady?y için 1:72 ölçe?in üzerine çykmak istemiyorum. Maket ne kadar büyürse o kadar zor olur çünkü fyrça ile boyamak.. Son gelen pakette malzeme a?yrlyklyydy, 2 adet 1:72 maket, kalany malzeme onlarda çok yer kaplayacak ?eyler de?ildi boyalar, vernikler vs vs

Demek dedi?iniz ebatta bir koli ile sipari? verecekmi? gibi hesaplamak lazym. Tabii putty, yapy?tyrycy gibi malzemeler açysyndan sorun çykar my bilemem.

Te?ekkürler kür?ad bey.
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/02/2010 Saat 17:43
De?erli forumda?larym...
Yçinizden birisi yanly?lykla gaz verirse çok pis sipari? verece?im :-) Aman cevap filan yazarsanyz dikkat, hazyr önümde bilgisayar var acayip sipari? modundayym, ellerim ikide bir siteye gidip geliyor..

Birisi bana ba?yna gelen, yyllarca eline ula?mayan kargolar, eksik çykan ürünler, 10 usd sandy?y kargo için 1348 usd + 2.500 TL gümrük vergisi ödedi?i ?ekinde bir ?eyler yazsyn :-))
IP
MORCHER
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 16
Alıntı MORCHER Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/02/2010 Saat 11:07
Bary? bey,

Yurtdy?y aly?larymy "HLJ" ve "Towerhobies" den gerçekle?tiriyorum. Bu alymlary yaparken Türkiye'de bulamady?ym alet edevat ve 1/144 uçak maketlerini tercih ediyorum.

Sipari?inizin toplamy (nakliye dahil) yakla?yk 100€ civarynda olursa gümrü?e takyldy?y zaman vergi ödemezsiniz. Ayny malzemelerden fazla getirtmeniz (10 tane basic Tamiya putty v.b. gibi) gümrük kontrolü esnasynda sizi zor durumda byrakabilir.

Defalarca yurtdy?yndan malzeme ve maket getirttim, hepsini de postacymyz verdi?im adrese elden ula?tyrdy, sadece birkez gümrü?e ça?ryldym (Çin' den gelen bir paket için), paketi önümde açtylar, fatura de?erini hesapladylar, içinde gümrü?e tabi bir?ey bulamayynca da bana teslim ettiler.

Genelde gümrüklerde dikkat edilen özellikler; Kutu büyüklü?ü, hafifli?i, salland?y zaman içinden gelen tykyrty veya sesler, geldi?i ülke ve kutu üzerindeki mebla?yn de?eridir.

Yyi günler dilerim.

Düzenleyen MORCHER - 21/02/2010 Saat 11:07
Bir mum başka bir mumu yakmayla kendi ışığından birşey kaybetmez.
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/02/2010 Saat 11:41
Okan bey ( morcher ) verdi?iniz cevap için te?ekkür ederim.

Genel olarak deneyimler payla?yldykça anlyyorum ki, HLJ güvenilir bir site durumunda ve forum üyeleri tarafyndan syklykla eskiden beri kullanylyyor.

Ancak ister HLJ ister x bir online maket saty? sitesi hobbytime firmasyndan daha avantajly de?il. Ben her zaman ülkem esnafy kazansyn isterim. Yurtdy?y sitelerde fiyatlary kar?yla?tyryrken airfix ve academy maketlerinin fiyatlaryna bakyyorum, ucuzsa sadece bir kaç dolar ucuz oluyor yurtdy?y firmalary, ya da genellikle ayny para veya daha bile pahaly. Oysa hobbytime ( hep ayny firma ismini zikretmem di?er saty? yapan firmalaryn online saty? sayfalarynyn olmayy?yndan kaynaklanyyor mmy gibi, atlantis model evi gibi ) elimizin altynda ve haliyle kargo sorunu yok.

Ama sizinde dedi?iniz gibi oradan bulamady?ym ürünler, veya kysa zamanda tükenen yetersiz stoklary sebeplerinden bir yere ba?ly kalmadan özgür bir ?ekilde istedi?im ürünlere sahip olmak istiyorum. Bu nedenle benim huyumdur "bir i?i yaparken de?il, yapmadan evvel ö?renmek, yaparken mümkün oldu?unca az hata ile i? çykarmak" o sebeple sizlerin deneyimlerine ba?vuruyorum.

Verdi?iniz kargo ücretlerini ve süreçlerini yazarsanyz daha çok bilgi sahibi oluruz. Görü?mek üzere.

Herkese iyi maketler diliyorum.

Düzenleyen Bary? Can - 21/02/2010 Saat 11:45
IP
MORCHER
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 16
Alıntı MORCHER Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/02/2010 Saat 16:23
Bary? bey,

Kargo ücretlerim genelde ysmarlady?ym malyn %20 si kadar tutuyor, Geli? zamany ise 1 hafta (zarf içerisinde) ile 3 hafta (koli) arasynda de?i?iyor.

Okan
Bir mum başka bir mumu yakmayla kendi ışığından birşey kaybetmez.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide