Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Malzemeler
 Modelsitesi Forumu : Genel : Malzemeler
Mesaj icon Konu: Tamiyanyn Epoxy Puty ve Compound Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
oruç reis
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 934
Alıntı oruç reis Cevaplabullet Konu: Tamiyanyn Epoxy Puty ve Compound
    Gönderim Zamanı: 17/12/2007 Saat 16:11
Arkada?lar önceden bu malzemeler soruldumu bilmedi?imden konuyu açtyysam kusuruma bakmayynyz.Bilen arkada?lar varsa yardymcy olmasyny isterim.

Tamiyanyn Epoxy puty(Smooth surface) içinde beyaz ve ye?il uzun bir ?ey çykyyor sanki sakyz görünümde ve yine Tamiyanyn Polishyng compound aldym bunlaryn kullany?y nasyldyr ilk defa deneyece?iim.?imdden yardymlarynyz için te?ekkürlerimi sunarym
Bolu-Angara'ly Modelci
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/12/2007 Saat 17:10
Epoxy putty için o iki farkly macun e?it miktarlarda kesilip alynyyor. Birbirine kary?acak ?ekilde sykyca myncyklanyyor, rengi sarymsy bir hale gelene kadar (Dark Yellowa benzer halde) yo?urulmaya devam ediyor. Zaten bu a?amada tepkimeye girece?i için biraz ysynmaya ba?layacak. TÜM BU Y?LEMLER SIRASINDA KESYNLYKLE ELDYVEN TAKILIYOR!!! Sary rengi alyp yumu?adyktan sonra istenilen ?ekil verilip ?öyle bir 24 saat kendi haline byrakylyyor. Eldivensiz kullanylyrsa mallar kanserojen ve ayny anda tahri? ediciler, elinizde deri çatlamasy, ?i?me ve kyzarykly?a yol açabilir (Tamiya böyle uyaryyor, bilesiniz).

Polishing Compound daha kolay. Az miktarda alyp pamuklu bir beze (eski desensiz ti?ört, atlet falan on numaradyr) koyuluyor, sonra parlatylacak yüzey ovalanmaya ba?lyyor. Ovaladykça çok ince bir zympara gibi olan compound yüzeyi iyice düzeltiyor. Sakyn Pamuk, tuvalet ka?ydy gibi ?eyler kullanmayyn, bunlar da?ylyp boyasyny düzeltmeye çaly?ty?ynyz yüzeyi mahveder (pamuklu kuma?tan bezi pamuk olarak anlayan bazy arkada?laryn acy tecrübesidir, kyzmayyn sonra bana "Sen pamuk dediydin" diye, pamuk demiyorum pamuklu kuma? diyorum).

Kolay gelsin.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/12/2007 Saat 17:32
Orjinalini yazan: Emroglan

(pamuklu kuma?tan bezi pamuk olarak anlayan bazy arkada?laryn acy tecrübesidir, kyzmayyn sonra bana "Sen pamuk dediydin" diye, pamuk demiyorum pamuklu kuma? diyorum).

Don,fanila diyecen ki anla?ylsyn.
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/12/2007 Saat 17:38
Compound'u münasip bir ?ekilde eskimi?, bir çok kere yykanyp iyice kyvama gelmi? bir don veya fanila yardymyylaaaaa....
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
oruç reis
Üye
Üye
Simge

Alıntı oruç reis Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/12/2007 Saat 19:07
Emre anlatymynda birbirine yedirilecek demi?sin.Her hangi bir syvyya (Selülozik Tiner) gerek varmydyr.
Bolu-Angara'ly Modelci
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/12/2007 Saat 22:48
Nayyr, mallar zaten kimyasal tepkimeye açyk ve hazyr, birini al koy di?erinin üstüne, iyice kary?malary için sevgiyle myncykla. Ba?ka bir maddeye gerek yok.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
oruç reis
Üye
Üye
Simge

Alıntı oruç reis Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/12/2007 Saat 23:59
Te?ekkürler emre
Bolu-Angara'ly Modelci
IP
baris
Üye
Üye

Gönderilenler: 211
Alıntı baris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/12/2007 Saat 00:30
Peki Emre bey ben de hiç epoxy putty kullanmamy? biri olarak ?unlary sormak istiyorum. Epoxy putty nin normal puttylere göre üstün yanlary ve avantajlary nelerdir? Yani hangi durumlarda epoxy putty yi kulllanyyorsunuz.

Benim son zamanlarda tamiya basic putty ile aram pek iyi de?il. Birincisi basic ile biraz büyük boyutlu bo?luklary doldurdu?umda istedi?im yüzey düzgünlü?ünü sa?lamakta zorlanyyorum. Zymparaladykça yüzeyde hava kabarcyklary nedeniyle olu?an bo?luklar ortaya çykyyor. Ayryca bir de basic in kurudukça hacimce küçülmesi güzel bir?ey de?il. Acaba dolduraca?ymyz bo?luklary epoxy ile doldurursak bu sorunlardan kurtulabilir miyiz? Epoxy putty zymparalama ile güzel bir yüzey elde edilebilecek bir malzememidir? Bir de ?unu sormak istiyorum, bahsetti?iniz eldiven, satylan beyaz ince muayene eldiveni olabilir mi, yoksa daha kalyn bir eldiven mi kullanmak gerekir???
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/12/2007 Saat 01:21
Yurtta?lar, dostlar, modelciler!

Bakynyz daha önce çok kere yazyldy çizildi. Fakat bu konu altynda toplanmasy için nesilden nesle aktarylan ve gayet faydaly olan bir kaç bilgiyi sizinle payla?mak gerekti?ini dü?ünüyorum.

Bakynyz, Basic Type denen en temel türden macun(putty), çok dayanykly ve ?ekil koruyan bir malzeme de?ildir. Yncelticisi uçtukça çekme yapar ve e?er alty bo? olan bir çatlak, birle?me yerinde büyükçe bir bo?lu?a doldurulduysa çöker. Tutmasy gereken malzeme sert zymparalandy?y zaman tamamen kalkabilir.

E?er büyük çapta açyklyk, yaryk, çatlak dolduracaksanyz, 2 seçene?iniz vardyr. Birincisi, çerçeveden bir parça uzunca gereksiz plastik çubuk kesin. Bunu ortasyndan çakmakla yakyn, plastik iyice ysynyp/yanynca üfleyin ve iki yandan çekerek uzatyn. Ne kadar hyzly çekerseniz o kadar hyzly uzar. Yhtiyacynyz olan kalynly?a göre çekin uzatyn. Çatla?y bu çubuktan kesti?iniz parça ile önce bir tykayyn, altta bir temeliniz olsun. Bunu yaparken Tamiya ye?il kafa kullanyrsanyz sykyca yapy?acaktyr. Kuruyup yerine aly?ynca üzerine basit tipteki macunu sürün. Artyk dibinde bir temel oldu?undan macun çökme yapmaz. Deli?in büyük bölümü çubuk tarafyndan tutuldu?u için macun çekti?i zamansa a?yry bir fark olu?mayacak, belki ikinci bir kat gerektirerek kysaca bitecektir. Zymparalarken su zymparasy ile su kullanylmasy ve zympara ka?ydynyn temiz tutulmasy da i?inizi kolayla?tyracak bir olgudur.

DYKKAT, GÜVENLYK UYARISI: Plastik yakyp çekerken çykan dumanlar zehirleyici olup, solunmamasy faydanyzadyr.

Gelelim ikinci seçene?e: Epoksi Putty/Epoksi Macun. Bunun farky nedir? Epoksi macun, birden çok maddenin kullanylma öncesi kary?tyrylmasyyla olu?an macun tiplerine denir. Normal macuna göre çoooook uzun sürede kururlar, tamamen donmalary 24-48 saat arasy süre alabilir. Aceleniz varsa bir dezavantajdyr. Avantajlary ise, bu tip macunlar formlaryny korur ve donma sürecindeyken ?ekil alyrlar. Yani Epoksi macunla istedi?iniz maymunlu?u yapabilir, dile?iniz ?ekli verebilirsiniz, kururken tekrar ellemedi?iniz sürece o ?ekli koruyacaktyr. Normal macun gibi çekme/çökme de yapmaz. Bu durumda çok lanet bir bo?luk veya tykamakta zorlandy?ynyz kalyp itici izi gibi ?eyler varsa, epoksi macun kullanarak sorunu kolayca halledebilirsiniz, tabii aceleniz yoksa!

DYKKAT, GÜVENLYK UYARISI: Epoksi macunlar (Tamiya'nynki kesinlikle böyledir) genelde birbirine kary?ty?ynda zehirleyici, tahri? edici ve kanser yapycy maddeler haline gelebilir. Özellikle Tamiya macun ciddi bir tahri? edicidir, bu sebeple bu tip macunu kullanyrken kesinlikle ellerinizi koruyacak eldiven takmanyz ve cildinize temas ettirmemeniz gerekir. Bu tip macun kullanymynda lütfen ilgili ürünün güvenlik talimatlaryny okuyun!

Eldiven sorusuna gelirsek... Ben yakynymdaki eczanelerde buldu?um Beybi firmasynyn muayene eldivenlerini kullanyorum, steril olmayanlaryndan (steriller daha pahaly ve bize gereksiz). Bunlar i?e yaryyor, ancak zaman geçtikçe eldivenin koruyucu özelli?ini kaybetti?ini belirtmekte fayda var, 30 dakika içinde içine ne varsa geçirmeye ba?lyyor. Daha kalyn eldiven kullanmak size kalmy? ama kullanymy rahat olmayabilir, saatlerce epoksi myncyklamayacaksanyz bence lateks muayene eldivenleri yeterli.

Dilerim yardymcy olabilmi?imdir, konu uzmany de?ilim ama bildiklerimi payla?ayym dedim.

Saygylarymla,
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
baris
Üye
Üye

Gönderilenler: 211
Alıntı baris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/12/2007 Saat 02:04
Çok te?ekkürler gerçekten çok faydaly oldu ?ahsen benim için....
IP
KFKF
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 378
Alıntı KFKF Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/12/2007 Saat 09:17
Orjinalini yazan: Emroglan

Nayyr, mallar zaten kimyasal tepkimeye açyk ve hazyr, birini al koy di?erinin üstüne, iyice kary?malary için sevgiyle myncykla. Ba?ka bir maddeye gerek yok.

Bu açyklamaya göre esasynda içine sevginizi de katyyorsonuz... :-)
Koray Fenman
IP
FunXteR
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 57
Alıntı FunXteR Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/01/2008 Saat 21:40
bu üçünün birbirinden farky ne ?,
finish ,fine ,coarse ,

IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/01/2008 Saat 22:21
Kalynlyk incelik farky var. Coarse en "pütürlü" olany, daha zor yerlerde kullanmakta fayda var. Fine olanyn grenleri daha ince, daha hassas düzeltmelerde kullanabilirsiniz. Son olarak Finish dedi?i, en son rötu? i?lemi, diyelim arabanyn boyasy her ?eyi bitti bir bir patlama katy istiyorsunuz, bunun için kullanylyyor.

Eskiden böyle ayrylmamy?ty birbirinden, ne kadar farklary vardyr bilinmez. Kullanmady?ym için yorum yapamyyorum.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 385
Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/02/2010 Saat 19:11
Mesajlar çok önce tarihlere ait olmasyna ra?men, yeni üyelerin putty ve cila konularynda bilgi sahibi olmalary açysyndan bu mesajy yazyp, konunun güncel tarihle ön plana çykmasyny sa?ladym.

Herkese iyi maketler diliyorum.

Dü?ünenin gücü, dü?leyebildi?i dü?üncelerin synyrlary kadardyr.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide