Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Off-Topic
 Modelsitesi Forumu : Genel : Off-Topic
Mesaj icon Konu: Maket yapmak nedir? Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Konu: Maket yapmak nedir?
    Gönderim Zamanı: 24/12/2009 Saat 14:28
Ba?ly?yn ta?ydy?y anlam hepimiz için muhakkak farklydyr.

Hele ki iyisiyle ve kötüsüyle camiamyzda tanynan bir ki?inin yazdy?y bir ba?lyksa olay belki daha da ?enlenebilmektedir.
(Kötüsüyle derken ciddi anlamda de?il tabii ki, sadece lafyn geli?i böyle yazyyorum. Yoksa çekemeyenlere pabuç byrakacak hâlim yok!)

Tabii ki kabasyyla dü?ündü?ümüzde maket yapmak bir hobidir. Hobinin ne oldu?u konusu ise daha da çetrefilli bir i?tir; bu konuda büyük bir ara?tyrma sonucu harmanlady?y engin ve derin bilgilerini payla?masy için hâli hazyrda sevgili Ufuk' un yazysyny büyük bir heyecan içinde beklemekteyim.
(Bekleme olayynyn müba?alasyny ancak bu konu aklyma geldikçe benim sürekli tuvalete gitme ihtiyacymyn ortaya çykmasyyla açyklayabilirirm.)

Fakat akly selim bir ?ekilde olaylary kavramaya çaly?an bir ki?inin etrafynda olanlara bakty?ynda da kafasyny kary?tyran bir sürü olay gerçekle?mektedir.

Tabii ki bu olaylaryn bir kaçyna katylmy? oldu?umu kabul ediyorum; belki de hâlâ ka?ynty gafleti içinde syrtymy dayayacak bir a?aç aryyormu?um vaziyeti de süregeliyor olabilir.
Ancak, durum maalesef bu kadar basit ya da i?reti de?il.

Özellikle ülkemizde süregelen ki?ilik sorunlarynyn bir ?ekilde toplumsal halde giderilmeye çaly?yldy?y a?ikârdyr. Kimimiz maçlarda topluca küfür ederiz, kimimiz evde e?imize ba?yryr ça?yryryz, kimimiz ise i?imizde altymyzda çaly?anlara köle gözüyle bakaryz.
(Son iki madde her ne kadar topluca yapylmayan bir eylem gibi gözükse de aslen bu yaptyklarymyzy birbirimize ballandyra ballandyra anlatmaktan büyük zevk alyryz. Bu yüzden toplumsal bir synyfa koyuyorum.)

Maalesef maket yapmakla ilgili olumsuzluklarda burada patlak vermektedir. Bazylarymyz bu i?i evrensel çapta kabul görüldü?ü ?ekilde hobi olarak sürdürmeye çaly?maktayken bazylarymyz ise i?i abartyp olayy ki?isel tatminsizliklerini giderme amacy olarak kullanmaktadyrlar.

Y?in do?rusu ben de aslen ki?isel tatminsizli?imi gideriyorum; ama nasyl?

Küçükken askeri pilot olma sevdam heyecanym ve dikkatsizli?im yüzünden gerçekle?emedi ve yabancy diller synyfy ö?rencisi olarak kendimi edebiyat kolunun bir üyesi olarak buldum. Ama içimdeki tatminsizli?i, uçak sevdasyny ve uçabilme açly?yny bir ?ekilde bastyrmam gerekiyordu. Ben de maket yapmaya ba?ladym. Zaten elindeki her aleti uça?a çevirmeye çaly?an bir çocuktan ba?ka ne beklenebilir ki? Maket yapmaya ba?ladykça onlaryn içinde uçtu?umu hayal edip durdum, ki hâlâ ediyorum.(?u an Türkiye' de uçan en prestijli uça?yn pilotu bile olmak maalesef bu hayali ya?amama engel olamyyor.)
Sonrasynda da maket yapmak ve hayallerim yetmedi, maketleri olabildi?ince gerçekçi görünecek ?ekilde yapmaya çaly?maya ba?ladym.

Tabii ki gerçekçilik derken insano?lunun adym adym ilerleyebilece?i ?ekilde; i?i, yüzüne gözüne bula?tyrmadan olacak ?ekilde bunu yapmaya çaly?yyorum.
Her ne kadar çe?itli yary?malarda çe?itli yüksek dereceler almy? olsam dahi durumun bu kadaryyla yeter olmady?ynyn farkynda olup elimden gelenin hep daha fazlasyny ortaya koymaya çaly?yyorum.
Dü?ünsenize, nasyl bir paranoyak ki?ilik halinde bulunabilir insan.
Zaten kutudan çykty?y gibi maket yapyyorsunuz, elinizde gerçekçilik adyna kullanabilece?iniz çok kysytly imkânlar var. (Ymkân derken hareket alanlaryny kastediyorum)

Yapaca?ynyz her maketin çevreniz tarafyndan sonucunun merak ediliyor olmasy ayryca bir dert. Bir hata yapsanyz dünyanyn en büyük suçunu i?lemi? muamelesinde bulunmak için apartta bekleyen ayry bir güruh, vesaire...

Aslynda maket yaparkenki ruh halimi az çok ortaya çykartan bu hallerimi okudukça insanyn nasyl bir canavar tasvir edebildi?ini tahmin etmek zor de?il.
Yine de bütün bu sykyntylara ra?men ben maketi hobi olarak yapmaya çaly?yyorum.

Y?imde ya?amy? oldu?um sykyntylary ya da evlili?imde ya?ayabilece?im zorluklary asla hobi ady altynda ya?amaya çaly?ty?ym bu kültürü öldürmek için kullanmyyorum.

Aksine, hayatyn zorluklarynda kar?yma çykan olumsuzluklary bu hobi sayesinde çözmeye çaly?yyorum.
Çünkü bir insan olarak Ystanbul gibi olumsuzluklaryn a?yry oldu?u bir ?ehirde ba?ka bir hobi yapma ?ansym çok az.
Hem bir ta?la iki ku? misali, askeri pilot olamama tatminsizili?imi de gidermi? oluyorum.

Oysa ki bu konuda de?il benim gibi kendi hakkynda bu kadaryny yazabilecek, yapmaya çaly?ty?ynyn ne oldu?unun bile farkynda olmayan bir sürü ki?i olmasyny büyük bir üzüntü içinde seyrediyorum.(Sözüm meclisten dy?ary!)

Yazynyn ba?ynda belirtmi? oldu?um gibi sevgili Ufuk' un yazysynyn bazylarymyzy kendine getirmesi umudunu ta?ydy?ym ve dahasy hobi hakkynda yeni ?eyler ö?renip yapmaya çaly?ty?ymyzy daha düzgün ve do?ru yapmaya te?vik edece?ine inandy?ym için hâlâ büyük bir heyecanla bekliyorum.

Yine de Ufuk' un yazaca?y bu yazynyn yarataca?y etkiler akly selim bir insanyn umudunu ne ölçüde kar?ylayacak?

Y?te yine etrafymyza bakty?ymyzda maalesef olay o kadar da umut dolu gözükmüyor.

Bir yanda en küçük ele?tiriyi bile kaldyramayan ki?ililikler, bir yanda anlamsyzca laf atmalar, di?er yanda tehdit dolu konu?malaryn havada uçu?masy ve en sonunda hâlâ tasvir etmekte zorlandy?ym bir nedenle insan üzerine yürümeler.

Olayyn ba?ka ?ehirlerde de ayny ?ekilde cereyan etti?ini görüyorsak anlatmaya çaly?tyklarymyn sadece Ystanbul' da ya?ayanlar için geçerli olmady?y ortaya çykmaktadyr.

Y?te bu yüzdendir ki maket yapmanyn ne oldu?unu hâlâ anlayamamanyn vermi? oldu?u bir eksiklikle hayaty idame ettirmenin yararsyz oldu?unu dü?ünüyorum.

Yine de ki?ili?imin getirmi? oldu?u "kar?yndaki ne olursa olsun önce insan olarak gör" desturu beni bu dü?ündüklerimi dile getirmekten alykoyamyyor.

Hâlâ bir umut içinde aklymdakileri dile getirip etrafymyzda bulunanlary biraz da olsa hobi konusunda do?ru ?ekilde bilgilendirmeye çaly?yyorum.

Sanyrym hobi deyince bilgilendirme konusunda olay sadece maketin nasyl yapylaca?yny anlatmakla synyrly de?ildir. E?er bu kültürün oldu?u gibi ya?atylmasyny istiyorsak öncelikle oyunun kurallarynyn iyice farkynda olmamyz gerekir diye dü?ünüyorum.

Sonuçta, denildi?i gibi hobi bir kültür aracydyr ve insanlar arasyndaki ba?y ve sosyalle?meyi kuvvetlendirmesi gerekir.
Tabii bunun için öncelikle evrensel ileti?im synyrlary dahilinde her türlü bilgimizi payla?malyyyz.
Elimize geçen ilk fyrsatta kar?ymyzdakini iyile?tirmek yerine syrf onu çekemiyoruz diye yok saymak ya da ona zarar verip de kovalaryz manty?yyla anlam yüklemesi çok zor davrany?larda bulunmamalyyyz.

Ne olursa olsun, ne derecede zarar vermeye çaly?my? olursa olsun bu kültürün geli?mesine yardymcy olacak ?ekilde etrafymyzdakileri yok saymayyp onlary yönlendirmeliyiz.
Bu yazynyn amacy da galiba bu de?il mi??!!

Tabii ki insanynyn içinde kyrgynlyklar ve üzüntüler olabiliyor. Zaten en azyndan bunlary dile getirip kar?ysyndakinin hatalaryny yüzüne vurabilmesi sonucunda ileti?im ba?layabiliyor.

Peki maket yapmanyn ne demek oldu?u konu?ulurken sizce bunu yapabilmenin mevcut ?artlarda olasyly?y var mydyr?
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
Clio172
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 511
Alıntı Clio172 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/12/2009 Saat 18:46
Radyo kontrollü ölçekli model uçak/helikopter uçurmanyzy tavsiye ediyorum....
Hakan Yalcinkaya
M-41 "Bulldog", M-36 "Jackson" R.I.P. (2002-2011)
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/12/2009 Saat 20:38
Duymu? oldu?um kadary ile radyo kontrol camiasynyn da durumu pek iç açycy de?ilmi?.
Demi? oldu?um gibi, hobi hakkynda ne oldu?una dair toplumsal olarak bir bilgisizlik var maalesef.
-Sorumluuu...
IP
Clio172
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 511
Alıntı Clio172 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/12/2009 Saat 12:32
RK'yi tavsiye etmemdeki sebep sava? pilotlu?una duydu?unuz özlem ve uçaklara olan dü?künlü?ünüz. Bu bakymdan ho?unuza giden herhangi bir uçak ile diledi?iniz manevrayy deneyebilirsiniz.

Saha büyük oldu?u için çykan çatlak sesler duyulmuyor zaten :P
Hakan Yalcinkaya
M-41 "Bulldog", M-36 "Jackson" R.I.P. (2002-2011)
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/12/2009 Saat 21:52
Olabilir diyece?im de zaten iki plastik parçasyny yapy?tyrmam 1 seneyi bulurken bir de radyo kontrole sararsam ömrümde bir tane uçurmu? olabilecek miyim acep? :)))
Sahanyn büyülü?ü konusunda hiç ?üphem yok desem yeridir :)
-Sorumluuu...
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04