Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: 1/48 Tamiya F-16 CJ Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
baris
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 211
Alıntı baris Cevaplabullet Konu: 1/48 Tamiya F-16 CJ
    Gönderim Zamanı: 21/04/2009 Saat 23:50
48 ölçekteki ilk jet modelim. 1/48 Tamiya kiti beni bir iki noktada u?ra?tyrdy ama gerçekten detaylaryyla müthi? bir kit. Bu kitten sonra 72'liklere elim pek gitmeyecek gibi. Kitin decallerini verdi?i uçaklaryn bol bol fotolary nette bulundu?undan bu referanslary kullanarak uça?yn gerçe?ine oldukça yakyn bir model yapmak mümkün. Benim seçti?im uçak 52. FW'nin komutanyna ait olan uçak.

Kiti inceledi?imde gözüme 2 hata çarpty. Birincisi uça?yn ön sa? kysmyndaki bir panel gerçek uçakta bulunmamakta (foto 2). Ykincisi ise uça?yn dikey kanadynyn üstündeki antenin ?ekli. Bu anteni düzelttim (foto 3). Ayryca referanslara bakarak plastikten ysytarak çekti?im tellerle ini? takymlaryny detaylandyrmaya çaly?tym elden geldi?ince. Bu arada ini? takymyndaki depo benzeri yuvarlak parçayy da kaybettim artyk bi ?ekilde elde yapacaz bu parçayy.

Gunze boyalarla, Tamiyanyn yapym klavuzunda verdi?i eski 3 renkli ?emanyn aksine yeni 2 renkli ?emaya göre uça?y boyadym. Ana boyalar H305 ve H306 burun ise H308. uça?yn fotolaryna göre hafif bir eskitme yaptym zira uçak oldukça temiz görünmekte. Ya?lyboya yykama yapyp yapmamakta da kararsyzym açykçasy. Yykama yapylan modeller göze daha güzel görünmekte fakat pek çok durumda gerçe?e uygun olmady?yny dü?ünüyorum. Sonuçta amacyn, göze güzel görünen model mi yoksa ölçe?e göre gerçe?e uygun model mi yapmak oldu?una göre de?i?ir bu bence. Fikirlerinizi bekliyorum.

IP
baris
Üye
Üye

Alıntı baris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/04/2009 Saat 23:51

IP
baris
Üye
Üye

Alıntı baris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/04/2009 Saat 23:52

IP
baris
Üye
Üye

Alıntı baris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/04/2009 Saat 21:31
Yykamasyz devam ettim. Dekalleri yapy?tyrdym ve son kat mat verni?i atyp maskeleri söktüm.

IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1471
Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/04/2009 Saat 10:30
Elinize sa?lyk ?uana kadar çok güzel gelmi?. Size bir?ey soracaktym yanlyz acaba H305'i direktmi syktynyz yoksa bir miktar rengini koyultunuz mu? Kendi yapmakta oldu?um F-15E'de kullady?ymda normal uçaklara göre bana rengi açyk geldi ama sizin modelinizde fotodaki halini tutturmu?sunuz. Daha önce 1/72 Revell F-16C'dede bu renkle ilgili sizede açyk geldi?ini belirtti?inizi hatyrlyyor gibiyim.
Hayat bos!!!
Öyleyse epoxi ile dolduralim       
IP
Batur
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 759
Alıntı Batur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/04/2009 Saat 00:36
dikey kanadyn üstündeki anten için Tamiya ?effaf bir parça vermi?,o parçayy neden kullanmadynyz ?
IP
baris
Üye
Üye

Alıntı baris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/04/2009 Saat 20:08
Osman Bey merhaba. Te?ekkürler yorumunuz için. Gunzenin H305 yani FS36118 i bana göre özellikle mat vernik de atyldyktan sonra uçaklaryn üzerinde görünen renkten çok açyk kalmakta. Daha önce yaty?ym Türk F-16 da da bu durum kafama çokt akylmy?ty. Ben de bu seferki uygulamamda H305 in içine çok az oranlarda mat siyah ve elimdeki tek mavi gunze oldu?undan Gunzenin ?effaf mavisinden kattym. Böylece rengi hem biraz koyulttum hem de mavi bir ton kazandyrdym ki refenslarla kar?yla?tyrdy?ymda bana oldukça iyi bir sonuç olarak göründü.

Batur Bey merhaba, bahsetti?iniz parçayy zaten kullandym. Ancak bu parçanyn ?effaf olarak kalmasy için üzerini boyama syrasynda maskelemi?tim. Herhalde sizi resimdeki hali yanyltty. Yukarydaki resimde henüz maskesi sökülmemi? hali görünmakte. Yan kysymlarynda maske banty tepesinde ise uhu-tac bulunmakta :)
IP
baris
Üye
Üye

Alıntı baris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/04/2009 Saat 19:19
Son güncellemeden bu yana uça?yn ufak tefek parçalaryyla ilgilendim. Incyk cyncyk antenlerdi, fyrlatma koltu?uydu, seyrüsefer y?yklaryydy falan. Ayryca gövdedeki yine bazy rötu?lar yapyldy. Gövdede metalik olan iki servis kapa?y bare metal foil ile halledildi. Böylece BMF mucizesiyle de tany?my? olduk. Gerçekten muhte?em bir ?ey çok iyi metal efekti vermekte.

IP
oserinkaya
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 27
Alıntı oserinkaya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/05/2009 Saat 13:48
Çok güzel olmu?. Ellerinize sa?lyk. Devamyny merakla
bekliyorum.

Sevgi ve saygylarymla.
Oktay SERYNKAYA
ANKARA
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 383
Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/05/2009 Saat 16:07
Selamlar
Model cok tatly olmu?,ellerinize sa?lyk... 1/48 iyi kalitede kitlerde ekstra detaylar eklemenin verdi?i keyfin ne anlama geldi?ini çok iyi bilirim , bu nedenle müsadenizle size bir tavsiye verece?im...

Yni? takymy veya kokpit detaylandyryrken bazy kablo veya boru görünümlü parçalary zannedersem sary renkli tamiya banty tutturarak sabitlemi?siniz...
Bunun yerine do?algaz tesisatçylarynyn kullandy?y aliminyum bantlar vardyr , mutlaka gözünüze çarpmy?tyr.Bi de bunlary kullanyn derim.Yapy?kan kysmy kuvvetli oldu?u için kitin herhangi bir yerine bir kablo veya boruyu yapy?tyrycy kullanmadan cok temiz bir ?ekilde sabitleyebilyorsunuz.Metal esasly olan bu malzeme ince olmasy ve de kolay ?ekillenmesi sayesinde "kelepçe" görünümünü çok kolay sa?layabilmekte.
Eminim sonuç ho?unuza gidecektir..
Te?ekkürler

Düzenleyen gokce - 05/05/2009 Saat 16:10
Rivet Making Academy
IP
baris
Üye
Üye

Alıntı baris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/05/2009 Saat 22:19
Oserinkaya, gokce te?ekkürler. Be?enmenize sevindim.

gokce tamiya bandy kablo demetleri olu?tururken telleri birbirine tutturmak için kullandym. Kablolara ini? takymlaryny takarken bir daha müdahale edece?im için ?imdilik öyle byrakmy?tym sonra u?ra?yrym diye. Ben dedi?iniz kelepçe görünümü için bare metal foil kullanmayy dü?ünmü?tüm ama daha hiç denemedim. Dedi?iniz bantlary kullanmak aslynda daha güzel olabilir. En iyisi bu bantlardan edinmek sanyrym. Te?ekkürler tekrar.
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 383
Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/05/2009 Saat 12:46
Slm
aslyny söylemek gerekirse ben de bar metal foili daha once gormedym ve de kullanmadym belki de ayny ürünü farkly sektörler farkly isimler altynda kullanyyor da olabilirler :)
Rivet Making Academy
IP
baris
Üye
Üye

Alıntı baris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/06/2009 Saat 20:19
Son posttan beri 1,5 ay geçmi?. Mühimmat ve static discgargerlar hariç kit tamamlandy. Daha detayly ve iyi fotolary tümü tamamlanynca çekicem.

IP
baris
Üye
Üye

Alıntı baris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/06/2009 Saat 20:25

IP
encin
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 12
Alıntı encin Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/06/2009 Saat 20:11
Muhte?em ;)
IP
baris
Üye
Üye

Alıntı baris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/06/2009 Saat 23:27
Orjinalini yazan: encin

Muhte?em ;)

Estafurullah efendim. Sizin göremedi?iniz ama benim bildi?im çok hatasy var ;)
IP
baris
Üye
Üye

Alıntı baris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/08/2009 Saat 19:11
Sonunda modeli static dischargerlar hariç bitirebildim. Önümüzdeki muhtemel ta?ynma syrasynda ço?unun kyrylaca?yny bildi?im için u?ra?madym. Yleride tamamlamayy dü?ünüyorum.

IP
baris
Üye
Üye

Alıntı baris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/08/2009 Saat 19:11

IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla