Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: 1/48 Revell WAH-64D Longbow Apache Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   5 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Atilla Sülün
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 579
Alıntı Atilla Sülün Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/07/2009 Saat 10:05
nick gönderi?in foto?raflar için te?ekkürler. renk biraz koyu dedi?ini gibi ama ben olive drab boyamadym. kylavuzda ana renk olarak nato-oliv yani revell matt 46 verilmi?. ben de revell de bu boyayy bulamady?ym için tamiya xf-67 kullandym. ingilizcem iyi olmady?y için anlady?ym kadaryyla sana Türkçe cevap veriyorum.
IP
Nick_Karatzides
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 250
Alıntı Nick_Karatzides Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/07/2009 Saat 10:29
Orjinalini yazan: Atilla Sülün

ingilizcem iyi olmady?y için anlady?ym kadaryyla sana Türkçe cevap veriyorum.
Benim Türk dili çok iyi de?il. Yngilizce cevap Bu nedenle :-)

Düzenleyen Nick_Karatzides - 08/07/2009 Saat 10:29
IP
Atilla Sülün
Üye
Üye
Simge

Alıntı Atilla Sülün Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/07/2009 Saat 11:49
demek ki sorunumuz ayny. önemli de?il anla?yryz bi ?ekilde. :)
IP
Burak Özdil
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 719
Alıntı Burak Özdil Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/07/2009 Saat 12:23
Atilla bey merhaba,

Dün bilgisayary dy?aryda açty?ym için gün y?y?ynyn etkisi ile farketmemi?im gece tekrar bakynca rengi farkettim. Ne yazyk ki boyama ?emalary bazen yanly?lyklar yapabiliyor, sizin hatanyz de?il ayryca çok da temiz bir çaly?ma olmu?, eskitme zamany gelince renk farkyny aza indirebilirsiniz. Amerikan helikopterleri için Testors'un "US army helo drap" (aynly? hatyrlamyyorsam) diye bir rengi var. o bile açyk kalyyor ama en yakyn renk o dur.
Bu arada bahsetti?im parça gövdenin altyna do?ru olan kuyru?un hemen ba?langycyndaki yarym somun ekmek gibi duran malzeme :)

Kolaylyklar dilerim.
Artyk 1/72 AFV yapyyorum (arada kaçamak yapmayaca?ym anlamyna gelmez :) )

http://miniafv.blogspot.com/
IP
Atilla Sülün
Üye
Üye
Simge

Alıntı Atilla Sülün Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/07/2009 Saat 22:03
bahsetti?iniz parça a?a?ydaki mi acaba kyrmyzy daire içindeki?

valla kylavuzda var gösteriyor ama bu kylavuz da baya kary?yk gelid bana. bir de ilk olunca temelli her ?ey birbirine girdi.
IP
Burak Özdil
Üye
Üye
Simge

Alıntı Burak Özdil Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/07/2009 Saat 22:59
Merhaba,

Do?ru o parça. Bende ?imdi klavuzu elime aldym. Parça üzerine yazylmamy? ama yapy?tyrylmasyny gösteren ?emanyn en üstüne "British Army" diye yazmy?lar. Çok açyklayycy olmamy?, ke?ke o parçayy da ok ile i?aretselermi? :( Boyama ?emasynda net görünüyor ama oraya gelince çok geç oluyor. Revell'in yapym klavuzu ne yazyk ki çok yetersiz ve yanly?larla dolu.

IP
Nick_Karatzides
Üye
Üye
Simge

Alıntı Nick_Karatzides Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/07/2009 Saat 04:17

renk biraz koyu dedi?ini gibi ama ben olive drab boyamadym. kylavuzda ana renk olarak nato-oliv yani revell matt 46 verilmi?. ben de revell de bu boyayy bulamady?ym için tamiya xf-67 kullandym.
According to Boeing, the FS14031 is the reference number for the overall paint scheme. This IR-suppressive muddy brown/black colour is called Olive Drab and depending upon lighting conditions, weathering and age can appear to the naked eye to be anything from mid-brown to jet black.

bahsetti?iniz parça a?a?ydaki mi acaba kyrmyzy daire içindeki?

valla kylavuzda var gösteriyor ama bu kylavuz da baya kary?yk gelid bana. bir de ilk olunca temelli her ?ey birbirine girdi.
It's the HIDAS (Helicopter Integrated Defensive Aids System), one of the most advanced defensive and counter-measures systems available.

IP
Atilla Sülün
Üye
Üye
Simge

Alıntı Atilla Sülün Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/07/2009 Saat 10:00
Orjinalini yazan: Burak Özdil

Revell'in yapym klavuzu ne yazyk ki çok yetersiz ve yanly?larla dolu.

aynen katylyyorum. bir de bu i?e uzak olunca (genelde sivil araç yapyyorum, bu ilk helikopter denemem) böyle hatalar oluyor ister istemez. önemli de?il bu da böyle olsun artyk.
IP
Atilla Sülün
Üye
Üye
Simge

Alıntı Atilla Sülün Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/07/2009 Saat 10:09
This is the most appropriate color code nick? American helicopters can be used in this part? Thank you very much for your help.
IP
Burak Özdil
Üye
Üye
Simge

Alıntı Burak Özdil Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/07/2009 Saat 22:20

aynen katylyyorum. bir de bu i?e uzak olunca (genelde sivil araç yapyyorum, bu ilk helikopter denemem) böyle hatalar oluyor ister istemez. önemli de?il bu da böyle olsun artyk.

Ylk denemeniz için oldukça ba?aryly. Sonuçta yapylan hatalar sizin de?il Revell'in hatalary.

Devam resimlerinizi bekliyoum. Yyi modeller

IP
Atilla Sülün
Üye
Üye
Simge

Alıntı Atilla Sülün Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/07/2009 Saat 13:43
?imdi buna mat vernik atycam. bu a?amadan sonra yapylabilecek neler kalyyor?
IP
z_g_h
Üye
Üye

Gönderilenler: 273
Alıntı z_g_h Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/07/2009 Saat 14:49

Revell'in yapym klavuzu ne yazyk ki çok yetersiz ve yanly?larla dolu.

Bu konuda bi?ey söylemek istiyorum ayny modeli bende yaptym ve benim ikinci plastik modelimdi ama koskoca bi çerçeve içinde british army diye yazan parçalar vardy o çerçevenin üzerinde veya altynda tam hatyrlamyyorum ba?ka bi çerçevedede united states yazan bi çerçeve vardy ve iki çerçevenin de sol üst kö?esinde kocaman soru i?areti vardy. Yani bence revellin kylavuzu bu konuda yeterli seviyede bi kylavuz bence birazda sizin dikkatsizli?iniz var i?in içinde.

Ama bu modelde revellin bi kylavuz hatasy var o da ilk basamakta gövde yanlaryny kapatmadan önce içeride kylavuzu olan deliklerden bazylarynyn delinmesi lazym ben hepsini delmi?tim ve bazylaryna takylacak parça yoktu me?er bazy delikler biritish için bazylary abd içinmi? ama onlar belirtilmedi?i için british deliklerini macunlamak zorunda kalmy?tym bende
IP
Nick_Karatzides
Üye
Üye
Simge

Alıntı Nick_Karatzides Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/07/2009 Saat 06:19

This is the most appropriate color code nick? American helicopters can be used in this part? Thank you very much for your help.
As I said before, according to Boeing, the FS14031 is the color reference number for the overall paint scheme. It is usually knows as "OD" or "Olive Drab", looks like muddy brown/black color and it's appearance depending upon lighting conditions, weathering and color age. It can appear to the naked eye to be anything from mid-brown to jet black. In my opinion, FS34087 is also exact on paint!

If I was you, I would overall airbrush the AH-64 Apache scale model with Testors Model Master enamel "US Army helo drab". Then, I would lightened the base color with Testors #1168 "White" (5%) to simulate weathering faded paint and later I would use "Raw Umber" to wash the panel lines.

If you do not use Testors Model master colors, the "Olive Drab" color is:
  • Tamiya XF-62 or

• Xtracolor X111 or

• Revell 66 or

• Gunze Sangyo H78.
IP
Burak Özdil
Üye
Üye
Simge

Alıntı Burak Özdil Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/07/2009 Saat 13:59
Orjinalini yazan: z_g_h

Bu konuda bi?ey söylemek istiyorum ayny modeli bende yaptym ve benim ikinci plastik modelimdi ama koskoca bi çerçeve içinde british army diye yazan parçalar vardy o çerçevenin üzerinde veya altynda tam hatyrlamyyorum ba?ka bi çerçevedede united states yazan bi çerçeve vardy ve iki çerçevenin de sol üst kö?esinde kocaman soru i?areti vardy.

Merhaba,

Ayny modelden bende iki defa yaptym ancak çerçeve üzerinde bahsetti?iniz yazyyy görmedim. Acaba yapym klavuzu ile kary?tyryyor olabilirmisiniz?

Atilla beyin modelinde kary?ykly?a sebep olan yapym kysmy a?a?ydaki yer sanyyorum.

Bakyn burada 57 ve 58 numaraly bölümlerde "British Army" seçene?i ok ile iki parçaya yönlendirilmi? ya bu oklar tüm parçalara yönlendirilmeliydi veya "X Army" yazysy bölüm ba?yna hiçbir parça ok ile gösterilmeden yazylmalyydy dü?ünceme göre.

IP
Burak Özdil
Üye
Üye
Simge

Alıntı Burak Özdil Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/07/2009 Saat 14:02

?imdi buna mat vernik atycam. bu a?amadan sonra yapylabilecek neler kalyyor?

Toz pastel ile eskitme yaparak son mat vernik katy atabilirsiniz.

IP
Atilla Sülün
Üye
Üye
Simge

Alıntı Atilla Sülün Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/07/2009 Saat 21:12
burak bey bana tercüman oldu?unuz için te?ekkürler. dedi?iniz gibi 57 numaraly bölümde 141 ve 148 nolu parçalar için ibare var fakat 145 ve 143 nolu parçalar için herhangi bir açyklama yok. toz pastel ne renk olmaly peki?
IP
Atilla Sülün
Üye
Üye
Simge

Alıntı Atilla Sülün Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/07/2009 Saat 21:13
nick yardymlaryn için te?ekkürler. bir dahaki sefere tamiya xf-62 kullanaca?ym.
IP
z_g_h
Üye
Üye

Gönderilenler: 273
Alıntı z_g_h Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/07/2009 Saat 21:46

Orjinalini yazan: z_g_h

Bu konuda bi?ey söylemek istiyorum ayny modeli bende yaptym ve benim ikinci plastik modelimdi ama koskoca bi çerçeve içinde british army diye yazan parçalar vardy o çerçevenin üzerinde veya altynda tam hatyrlamyyorum ba?ka bi çerçevedede united states yazan bi çerçeve vardy ve iki çerçevenin de sol üst kö?esinde kocaman soru i?areti vardy.

Merhaba,

Ayny modelden bende iki defa yaptym ancak çerçeve üzerinde bahsetti?iniz yazyyy görmedim. Acaba yapym klavuzu ile kary?tyryyor olabilirmisiniz?

Atilla beyin modelinde kary?ykly?a sebep olan yapym kysmy a?a?ydaki yer sanyyorum.

[IMG">http://img117.imageshack.us/img117/1179/resimson.jpg" />

Bakyn burada 57 ve 58 numaraly bölümlerde "British Army" seçene?i ok ile iki parçaya yönlendirilmi? ya bu oklar tüm parçalara yönlendirilmeliydi veya "X Army" yazysy bölüm ba?yna hiçbir parça ok ile gösterilmeden yazylmalyydy dü?ünceme göre.

Benim orada çerçeve olarak bahsetmek istedi?im durum 57 ve 58 numaraly bölümlerin çerçeveleri o 57 ve 58 nolu çerçeve veya basamaklardaki tüm parçalar british armye ait bunu belirtmek istedim. çerçeve diyerek söyledi?im o basama?y belirten kutucuk
IP
<< Önceki Sayfa   5 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04