Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: Pyrpyr modelcili?ine giri? (Spitfire Mk Vb Trop) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
baris
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 211
Alıntı baris Cevaplabullet Konu: Pyrpyr modelcili?ine giri? (Spitfire Mk Vb Trop)
    Gönderim Zamanı: 16/01/2009 Saat 16:18
Herkeze merhaba. Bu modelle Ylgi alanym olan modern jet modellerine biraz mola verip ikinci dünya sava?y pyrpyrlaryna giri? yapmy? oluyorum. Model olarak da hayrany oldu?um spitfire y seçtim. Modelimiz Tamiya 1/48 Spitfire Mk Vb Tropic kiti. A?a?yda resmi olan versiyonda yapylacak kendileri.

Pyrpyrlar konusunda oldukça bilgisiz oldu?umdan ve bazy konularda kafamda sorular oldu?undan, bu modeli a?ama a?ama burada sizlerden yardym alarak yapmak istiyorum. Umarym yardymlarynyzla güzel bir model ortaya çykar.

?imdiye kadar kokpiti verilen kary?ymlarla olu?turdu?um interior greene boyayarak topladym ve yykama ve gümü? enamel boya ile kurufyrçalama yaparak eskittim. Daha sonra gövdeyi topladym. Hiç bi sorunla kar?yla?madan bu a?amaya kadar geldim. Tek macun isteyen nokta gövdenin altynda kanatlaryn alty ile gövdenin birle?ti?i nokta olaack sanyrym.   

IP
baris
Üye
Üye

Alıntı baris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/01/2009 Saat 16:19

IP
baris
Üye
Üye

Alıntı baris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/01/2009 Saat 16:27
Bu arada arkada?lar uça?yn üstünü dark earth ve middle stone renklerin boyayaca?ym. Gövde alty ise tamiyanyn verdi?i kary?yma göre yapylyp boyanacak. Sanyrym bu renk de azure blue. Gövde üstü renklerde bi hata olaca?yny sanmyyorum ama gövde alty renklerde tamiya kendisi de azure blue, meditterranean blue ve dark mediterranean blue renkleri kullanulmy?tyr diye bi açyklama yapmy?. Buna göre yapaca?ym uçak ilk resimde görülen aboukir filtreli uçak olaca?yny göz önüne alarak tamiyanyn gövde alty için verdi?i kary?yma güvenebilir miyiz? Bu konuda yardymcy olursanyz sevinirim.
IP
sozgen70
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 133
Alıntı sozgen70 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/01/2009 Saat 21:14
Merhaba,

Bu Spitfire Mk.Vb trop'laryn gövde alty renkleri biraz muammaly gelmi?tir bana hep. Siteye koydu?unuz foto?raftan ve bende IR Gleed'in uça?ynyn renkli foto?rafyndan gövde alty rengi için Humbrol 157 Azure Blue'nun iyi bir yakla?ym oldu?unu dü?ünüyorum. Umarym faydaly olmu?umdur.
IP
nezih
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1077
Alıntı nezih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/01/2009 Saat 00:58
Orjinalini yazan: sozgen70

Humbrol 157 Azure Blue'nun iyi bir yakla?ym oldu?unu dü?ünüyorum.

katylyyorum... ?u an en do?ru kabul edilen renk bu..

Kolay gelsin...
Sweat saves blood!
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/01/2009 Saat 02:02
Humbrol gövde üstü renklerini çykardy.Kary?ymla u?ra?mak istemezseniz Humbrol kullanyn.
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/01/2009 Saat 08:42
Yukarydaki foto?rafa bakylacak olursa renklerin tonlary arasynda kar?yla?tyrma yapyldy?ynda alt rengin akdeniz mavilerinden bir tanesi (galiba koyusu) oldu?unu söyleyebiliriz.
Gökyüzü mavisi olarak adlandyrylan renk bildi?im kadary ile her ikisinden de açyk bir renk.
Humbrol ise 157 rengine her ne kadar gökyüzü mavisi dese de aslynda akdeniz mavilerinden birisi diye biliyorum.
Ancak eskinin insany uçaklarda kullanylan alt rengin hep gökyüzü mavisi diye adlandyrdy?yndan 157 o isimle adlandyrylmy? galiba.
Sonuç olarak, renk seçimi bu uçak için do?ru sadece ismi hataly diyebiliriz.
Bilgilerinize,
Not: Bu rengin bir e?i Aeromaster serisinde do?ru adyyla satylyyor.

Düzenleyen copilot_clumsy - 17/01/2009 Saat 08:43
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
baris
Üye
Üye

Alıntı baris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/01/2009 Saat 18:39
Bilgiler için te?ekkürler arkada?lar. Gövde alty rengi olarak tamiyanyn verdi?i kar?ymy elde ederek devam ettim bugün.

Ydris Bey gövde üstü renkleri elimde gunze olarak mevcut. Akrilik boya kullanmayy tercih etti?imden dolayy da maviyi tamiyanyn verdi?i kary?ymla boyayaca?ym.

Radyotör parçalaryny boyadym ve daha sonra kapanaca?y için boyanmasy zor olacak bölegelere gövde alty rengini attym. Hem de elde etti?im kary?ymyn tonunu kontrol etmi? oldum böylece. Sanyrym bir miktar daha beyaza ihtiyaç duyuyor boya, di?er arkada?laryn yapty?y modellerle kar?yla?tyrdy?ymda.

Düzenleyen baris - 18/01/2009 Saat 18:38
IP
baris
Üye
Üye

Alıntı baris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/01/2009 Saat 18:43
Bu arada aboukir filtresinin hava aly?y olan giri? kysmynyn ortasyny derinlik hissi vermesi için siyaha boyadym. Bu kysmyn içeri do?ru devam etti?ini dü?ündü?ümden bu ?ekilde boyadym. Bu yapty?ym do?ru mudur yoksa bu bölge için yapylacak daha do?ru bir i?lem var mydyr acaba? Çok fazla ara?tyrmamakla beraber bu filtreye ait bu bölgenin net bi fotosunu bulamadym.

Düzenleyen baris - 18/01/2009 Saat 18:38
IP
baris
Üye
Üye

Alıntı baris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/01/2009 Saat 18:39
Sanyrym fotolarda bi problem olmu? düzelttim.
IP
baris
Üye
Üye

Alıntı baris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/02/2009 Saat 20:26

Yava? da olsa (hele ki bu kit için) Ylerleme kaydettik ve tesviyeyi bitirip boyama a?amasyna kadar geldik.

Montaj a?amasynda yatay stabilizeleri daha gerçekçi duraca?yny dü?ünerek e?ik olarak yapmak istedim. Bu amaçla da yatay stabilizeleri ikiye böldüm. Fakat daha sonra bunlary kesilmi? ?ekilleriyle yapy?tyrynca çok kaba duraca?yny dü?ündüm ve bu bölgeye ba?ka bi çözüm aramya yöneldim. En sonunda stabilizelerin birle?im kysymlaryna eski parçalardan kesti?im iki ince parçayy yapy?tyryp zymparalayarak buralary a?a?y yukary oynayan bu kysymdaki mente?e diyebilece?im kysymlara benzetmeye çaly?tym. Sonuçta ortaya çykan görüntü bekledi?imden de iyi oldu bana kalyrsa.

IP
baris
Üye
Üye

Alıntı baris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/02/2009 Saat 20:33
Tabi bu Problemden çok daha uzun süre önce kokpitini açyk yapmak istedi?im modelin emniyet kemeri sorununu nasyl çözece?imi ara?tyrmaya ba?lamy?tym. Çe?itli sitelerdeki örneklerine bakarak ince tel ve maske bandy kullanarak bu i?i halletmeyi dü?ündüm. Ancak anten kablolaryndaki ince aluminyum telleri kullanarak yapmaya çaly?ty?ym kemer tokalary tahminimden zahmetli bir ?ekilde üretildi. Epey denemeden sonra ancak içime çok da sinmeyen 4 tane üçgen tokayy yapmayy ba?ardym. Aslynda üst kysymlar için kare tokalar da yapacaktym ama üçgenlerini zor becerince bundan vazgeçtim. Bu emniyet kemerleri yapmaya ba?lamadan önceki tahminimden daha kötü oldu kanymca.

Bu arada tabiiki pervanemizi de monte edip boyamasyny tamamlayyp bir kenara koyduk.

IP
baris
Üye
Üye

Alıntı baris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/02/2009 Saat 20:38
Bunlardan modelin genelinden fotolar. Kysmetse yakyn zamanda astar amaçly interior green atyp Tesviye durumunu kontrol edip genel boyamasyna ba?lyyacam.

Bu arada arkada?lar, tamiya uça?yn forslary için önce alt kysma verdi?i beyaz dekalleri üstüne ise normal dekalleri yapy?tyrmamyzy söylüyor. Bu alttaki beyaz dekallerin amacy nedir? Zaten tamiyanyn oldukça kalyn olan dekallerini bi de böyle iki kat yaparsak görünümü hiç de ho? olmayacak. Ben bu alttaki beyazlaryny kullanmadan dekalleri uygulasam acaba alttaki uça?yn kendi rengi mi belli olur? E?er bu beyazlary kullanmak gerekliyse bunlary maskeliyip parlak beyaz atarak yapmak istiyorum. Lütfen bu konuda en iyi seçenek için yardymcy olursanyz sevinirim.

IP
*VALKYRIE*
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 7
Alıntı *VALKYRIE* Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/02/2009 Saat 16:50
süper olmu?
   A BOVE ANTE, AB ASINO RETRO, A STULTO UNDIQUE CAVETTO   
IP
baris
Üye
Üye

Alıntı baris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/02/2009 Saat 22:20
Arkada?lar birisi ?u Tamiyanyn decalleriyle ilgili bilgi verebilirse sevinicem. Verilen yuvarlak fors decallerinin altyna yapy?tyrylmasy söylenen beyaz decalleri kullanmazsam ne olur? Alttaki uça?yn boyasy my gözükür? E?er bu beyaz decalleri kullanmam gerekiyorsa bunun yerine forslaryn altyna parlak beyaz atmayy dü?ünüyorum. Sizlerin önerisi nedir?

Modelimize astar amaçla interior greeni attyk. Tesviyede problem olmady?yny gördük (Daha tecrübeli gözler mutlaka yorumlary olacaktyr ama bence bi sorun yoktu). Daha sonra da uça?yn alt kysmyna ön gölgeleme uyguladym.

Bu arada uça?yn kanatlaryndaki yürüme alanyny synyrlandyran çizgileri (ne dendi?ini ?imdi hatyrlayamadym) gördü?üm bazy modellerde decallerin parlamasyndan dolayy boyayarak yapmayy planladym. Bu amaçla da ady geçen bölgelere siyah boya attym. Ykinci a?amada üzerlerini maskeliyece?im.

IP
baris
Üye
Üye

Alıntı baris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/02/2009 Saat 16:47
kanatlar üzerindeki yürüme alanyny belirleyen çizgileri maskeledim ve fazlalyk kalan siyah boyayy kapatmak için tekrar interior green attym.

Tamiyanyn verdi?i kary?ymy kullanarak da gövde altyny boyadym.

IP
quadriga
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 123
Alıntı quadriga Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/02/2009 Saat 19:20
bary? bey elinize sa?lyk,
FORTUNA FAVET FORTİBUS....
IP
oserinkaya
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 27
Alıntı oserinkaya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/02/2009 Saat 22:19
Bary? Bey,

Ellerinize, emeklerinize sa?lyk. Devamyny da görmeyi sabyrsyzlykla bekliyorum.

Sevgi ve saygylarymla.
Oktay SERYNKAYA
ANKARA
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme