Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Haberler
 Modelsitesi Forumu : Duyuru ve Uyarılar : Haberler
Mesaj icon Konu: Model Alliance Decal - Arctic Tigers Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Konu: Model Alliance Decal - Arctic Tigers
    Gönderim Zamanı: 27/07/2008 Saat 21:42
Efen' im;
Malûmunuz, sevgili Ömer Erkmen abi'nin emeklerini maket üzerinde görebilece?iz sonunda diye sevindiren bir takym olaylar gerçekle?mekte.
Kapanyn yanynda kâr kalacak ?ekilde synyrly sayyda üretilen dekali zamanynda sipari? etmi? ve geçen hafta itibary ile anneci?imin evine ula?my? oldu?u haberini almy?tym.
Heyhat, ya?y ba?y bir tutmayan a?yzlardan çykan laflara ve hayasyzlyklara aldyrmadan i?im gere?i ?ehirde bulunmayy?ymyn getirmi? oldu?u gecikmeye pek de efkârlanmayarak fyrsaty buldu?um ilk vakitte payla?ymda bulunmanyn do?ru olaca?yny dü?ündüm.
Dekâller (bkz. Not:1) bir Yngiliz firmasy olan "Model Alliance" firmasynyn üretmi? oldu?u dekâller. Saty?a sunduklary dekâllere kaynak olsun diye konu olanyn kitabyny da yayynlayan bu firmanyn bu dekâli konu edecek kitaby olacakmy diye de merak etmiyor de?ilim aslynda; her neyse...
Önce acycyk dekâlleri tanyyalym:

Kapak konusu olan uçaklar 2-1 F-16' nyn F/A-18'e (bkz. Not:2) kar?y olan galibeyitiyle sonuçlanmy?.
Devamynda:

Bizi ilgilendiren sayfalara bakty?ymyzda yararly ?ekilde bilgi içerecek ve modelciyi yormayacak ?ekilde yapym planynyn olu?turulmu? oldu?unu görüyoruz. Sevgili Ömer abi'nin el tarafyndan te?ekkür almasy da gö?sümüzü kabartan bir olaydyr muhtemelen :)
Dekâllerin kendi hâlleri ise böyle:

Syralama bu sefer kapaktakiden de?i?ik ?ekilde yapylmy? ama nedense bizim uçak yine altta kalmy?... diyerek asla gereksiz ?ymaryklyk yapty?ymy zannetmeyiniz Efen' im. Önemli olan nerede oldu?u de?il, neticesi.
Bakynyz:

Dekâllerin ka?yt üzerinde görünü?ü güzel. Servis i?aretlerinin renkleri dosdo?ru gözükmekle beraber kalynlyklarynyn maket üzerinde syrytmayaca?y hissiyatyny ruhunuzda ya?atty?y ortada aslynda.
En büyük hayal kyrykly?ynyn kuyruk dekâlinde ya?anabilece?i hemen akyllarda yer edebilir. En azyndan benim aklymda soru i?areti yaratmyyor de?il. Belki de syrf bu yüzden ya?anacak olan sorunlara kar?yn yüzey renginde olan ba?ka bir geni? dekâl daha var.
Aslynda kaplany ayry basmy? olsalardy daha my iyi olurdu diye dü?ünmeden edemiyor insan.
Öte yandan kuyruk dekâlinin bir olumsuz yany da baskynyn normal dekâl baskysyndan farkly olmasy. Konunun pîri sayylmam ancak baskysy biraz kitap baskysyny andyryyor. 30 sm.den bakty?ynyzda sorun yok ancak dibine girdi?inizde gözünüzü tyrmalyyor.
Belki de üretim maliyetin azaltmak için hem basky kalitesi böyle oldu hem de kaplan figürünün ayry basmadylar.
Sanyrsam farkly olsaydy modelcilik için harcanan paranyn derdine zaman zaman dile gelen "Abi biz hobimize para harcamak istemiyoruz" tadynda hobinin beline kazma vurmaya çaly?anlaryn dilinde yine bir sürü çatallyklar olacakty muhtemelen.
A?a?ydaki foto?raflar ise Portekiz F-16'synyn servis dekâllerinden bir tanesinin sevgili Onur'un 1/72 ölçek RF-4'ünün kanadyna uygulanmy? hâlini görüyorsunuz:

Dekâller perçinler haricinde detay çizgilerinin içine çok güzel oturuyorlar, neredeyse dekâl solüsyonuna gerek kalmyyor gibin.
Ama bir de dekâl solüsyonu ("Micro Set/Sol" gibi) kullanyp hele de perçinlere i?ne batyrdynyz my i?te sonuç bu oluyor:

En son dekalin üzerine tekrar boya atty?ymyzda ise dekalin kalynly?ynyn çyplak gözle çok çok zor farkedildi?ine sevgili Onur ile beraber ?ahit olduk.
Velhasyl, dekâlin kalitesi güzel :)
Ho? foto?rafyny çekmeyi unuttu?um bu olayyn sizlere sykynty yaratmayaca?yny umuyorum. Gerçi arada "çekseydin de konu?saydyn" tadynda edepsizlikler ve akabinde ?aklaban gülü?ler olaca?yny dü?ünmüyor de?ilim.
Bir kysa tanytymyn sonuna gelmiken bir sonraki dekalin muhtemelen sabyrsyzlykla beklendi?ini hatta "ke?ke hepici?inden olsa" diye hayyflandy?ymy belirtir, sevgili Ömer abi'ye te?ekkürlerimi iletirim.

Not 1:
Nedense Deccali ça?ry?tyran decal yerine Türkçe okunu?unun daha do?ru oldu?unu dü?ünür halde hata yapmady?ymy ve dahasy aptal durumuna dü?medi?imi dü?ünerekten affynyza sy?ynp kullanyyorum bu kelimeyi.
Not 2:
Lütfen "efonalty" demeyelim, "fe-onalty" diye telaffuz edip Türkçemizi sayalym ve sevelim :)
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
oruç reis
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 934
Alıntı oruç reis Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/07/2008 Saat 23:16
Hayyrly olsun dekaliniz. in?aAllah model üzerinde güzel olur.
Bolu-Angara'ly Modelci
IP
zafer
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 123
Alıntı zafer Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/07/2008 Saat 00:14
Merhabalar
Bizim ucagin neden sonda basildigi sorusu tam isabet!
ben uzun zamandan beri Almanyada yasiyorum,bu güne kadar
ne burda ne diger Ülkelerde Türkiyenin Askeri gücü üzerine yok denilecek kadar az bilgi var.Bir cok cikan askeri mecmualarda biz kayibiz nedenini bende tam cözemedim . Kabahat bizdemi belki cok kapaliyiz ,belki
hakikatten bir dengesizlik var,belkide biz simdiye kadar
kendimizi tam temsil edemedik. Bugün Avrupada sadece eksi
olaylarla taniniyoruz.Diger örnek hic bir model yapimcisinda "yabanci" bir türk modeli bulamassiniz neden? maksadim kargasilik degil eksik olani görmek ve
uyarmak.
Hepinize Selamlar
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 883
Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/07/2008 Saat 10:57
Kuyruktaki kaplanda mevcut olan yumu?ak geçi?ler normal dekal yapymynda kullanylan silkscreen basky tekni?i ile basylamyyor yanly? bilmiyorsam, o yüzden ayry basmy?lardyr.
Öte yandan kaplan ayry olsaydy daha güzel olurmu? hakikaten, kuyruk maviye boyanyr, kaplan üstüne yapy?tyrylyrdy. Ama delikanly modelci keser çykaryr o kaplany, o ayry :)

Düzenleyen KaanX - 28/07/2008 Saat 12:04
Yeminli modelci
IP
arko
Üye
Üye

Gönderilenler: 212
Alıntı arko Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/07/2008 Saat 11:29
Ulen hep "delikanly modelci ?unu yapar, delikanly modelci bunu eder" deyip deyip kanyma dokunuyonuz :)))
Ufuk 1, sen 2 :)))
Üffff, ne hâliniz varsa görün beh, oynamyyom ben :))
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide