Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Off-Topic
 Modelsitesi Forumu : Genel : Off-Topic
Mesaj icon Konu: Türkçe ve yorumlar(Kapalı Konu Kapalı Konu) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   2
Yazar Mesaj
Artt
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 634
bullet Gönderim Zamanı: 21/05/2008 Saat 03:29
Yanly? anla?ylmy?ym. Saçma sapan buldu?um; daha uygun üslup ve yollarla uyarylar yapylyp konu kysa yoldan kapatylabilecekken gereksiz alynganlyklar, azarlar gibi yapylan uyarylar,sinirlenip neredeyse hakarete varan tavyrlar, saygysyzlyklar vs yüzünden konularyn uzatylmasy.
Bence imla hatalary kadar bunlar da forumu kirletiyor.
Etkinlikler konusu biraz kinayeli bir epriydi ama sanyrym ba?ly?yn gerginli?ine kurban gitti. Ekran ba?ynda bile bir konuyu tarty?yrken so?ukkanlyly?yny koruyamayan bir grup modelseverin bir etkinlikte biraraya geldi?ini ve "sarymsak my?" yoksa "sarmysak my?" diye tarty?maya ba?ladyklaryny dü?ünsenize. Kan gövdeyi görürür mazallah :)
Bakyn Yzzet Bey'in marifetli ellerinden yola çykan tren bizi nereye getirdi....
Tüfek icad olundu mertlik bozuldu...
http://medievaldio72.blogspot.com/
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
bullet Gönderim Zamanı: 21/05/2008 Saat 06:42
Orjinalini yazan: Artt

Ekran ba?ynda bile bir konuyu tarty?yrken so?ukkanlyly?yny koruyamayan bir grup modelseverin bir etkinlikte biraraya geldi?ini ve "sarymsak my?" yoksa "sarmysak my?" diye tarty?maya ba?ladyklaryny dü?ünsenize. Kan gövdeyi görürür mazallah :)

Senelerdir çe?itli tarty?malar ya?andy. Fakat tabir etti?iniz ?ekilde olaylar hiçbir zaman cereyan etmedi.

Ben bur tür insanlaryn sanal ortamdaki serbestisine "Klavye Delikanlyly?y" adyny veririm. Nitekim insanlar nasyl olsa sanal ortam dü?üncesi içerisine girip dü?üncelerini yerli yersiz aktarabiliyorlar. Fakat günün birinde tarty?tyklary ki?iyle elbet bir araya geleceklerini, kar?yla?abileceklerini dü?ünmüyorlar. Sonuçta da bir araya geldiklerinde hiçbir?ey olmamy? gibi davranyrlar. Haliyle de sizin endi?e etti?iniz durum en azyndan bu camiada hiçbir zaman gerçekle?mez. :)

Düzenleyen ardeth - 21/05/2008 Saat 06:42
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
Enewwss
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 187
bullet Gönderim Zamanı: 21/05/2008 Saat 08:14
kendi aranyzda ayny tarzda konu?tu?unuz onlarca örnek gösterebilirim... ö?renmenin ya?y yoktur bunu unutmayalym. çok sevdi?iniz türkçeye okadar dü?künseniz önce ingilizce imzalarynyzy kaldyryn... bu arada en ufak saygysyzlyk bile yapmadan bana böyle çyky?an idris ki?isine bundan sonra hiçbir güç BEY dedittiremez klavye delikanlyly?y falan de?il açyk açyk söylüyorum kendisi benden büyük olabilir. ben gereken saygyyy zamanynda herkese e?it olarak gösterdim ama neden bu ki?iye olumsuz yakla?yyorum bunu bide durup kendinize sorun zamanynda forumdan bi dünya adam kaçmy? bu yüzden ama ben burada kalycam...

incir çekirde?ini doldurmayacak ?eyler için böyle yapylyyorsa ciddi bir konuda nasyl tarty?ma çykar anlayamyyorum...?
IP
SweetChild
Üye
Üye

Gönderilenler: 372
bullet Gönderim Zamanı: 21/05/2008 Saat 08:14
madem herkes bu kadar bi?eylere sinirli
herkes-ne tür modelle ilgilenirse ilgilensin- gücünün yetebilece?i ölçekte bi figür çykarsyn, mesela 1/35 bi figür olur 1/16 bi figür olur, ya da kendine daha çok güveniyosa 1/7lik bi büst bile olabilir,
internet sitesinin bu gereksiz satyr aralarynda sinirini çykaraca?yna gitsin sinirini o yapty?y figürden çykarsyn =D
SweetChild
IP
enfexion
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 309
bullet Gönderim Zamanı: 21/05/2008 Saat 08:20
idris bey sizin bana dedi?iniz:
'defol git len'
'seni forumdan atarym '
'bas git len '
tarzy mesajlarynyza ne demeli?
siz bana bunlary derseniz sizce benim ö?le bir tepki vermem çok mu agyr kaçar?
ben bu siteye tek bir amaçla girdim.O da bi?eyler ö?renmek,maketçili?imi geli?tirmekti.
benim için ne ö?rensem kardyr,anlayy?y çerçevesinde girdim bu foruma.
ama bazy ki?iler benim iyi dü?üncelerimi kötü yönlerde yorumluyorlar.Ve bu olay çokça kez oluyor,forumdan atylmakla tehdit ediliyorum.Ve kimse de buna bir?ey demiyor.
Yani demek istedi?im,orda nostalji kelimesinin anlamyny yanly? kullandy?ymy nasyl kullanmam gerekti?ini söyleseydi bu tarz gereksiz tarty?malara girilmeyecekti.
Ama tutum böyle olunca (direk i?neleyerek) buna kyzmamak elde de?il,birazda tecrübesizlikten olsa gerek!!
Yapylan terbiyesizli?i de?ilde o terbiyasizlik sonrasy olu?an diyologlary ele?tiriyorsunuz.
Burak abiden ba?ka kimse gelipte idris BEY in yapty?y terbiyesizli?e,saygysyzly?a tek bir kelime etmiyor???
Bence asyl siz durup bir dü?ünün....
IP
enfexion
Üye
Üye
Simge

bullet Gönderim Zamanı: 21/05/2008 Saat 08:36
bu konudaki son yorumum.
idris beyin atty?y bir mesaj:
''Ynsan tanymady?y birisine "sen" diye hitap etmemeli.
Bu bir yazym kuraly de?il,bir nezaket kuralydyr.''
peki idris beyin bu tavryna ne demeli?
bu tavyr yerine bunu güzelce ifade etse i?neleyerek söylemek yerine!!
yada pm atsa daha ho? olmazmy???en azyndan sempati kazanyr.antipatik olmaz!!
herkeze kolay gelsin...
IP
Lonewolf
Admin Group
Admin Group
Simge
Tekniker

Gönderilenler: 437
bullet Gönderim Zamanı: 21/05/2008 Saat 08:38
Hala daha tüm bu yazylanlaryn tek bir kelime yüzünden yazyldy?yny my dü?ünüyorsunuz?
?imdiye kadar makul yakla?maya çaly?tym ama yeter artyk. Ydris beyle aranyzdaki özel yazy?malaryn tamamyny biliyorum, orasyndan burasyndan alynty yaparak kendinizi hakly göstermeye çaly?mamanyz konusunda sizi uyarmy?tym..

Enewwss ve enfexion, tutumuzunu sürüdürmeniz halinde üyeli?inizi dondurmak zorunda kalaca?ym, bu son uyarydyr..
Kaank
IP
enfexion
Üye
Üye
Simge

bullet Gönderim Zamanı: 21/05/2008 Saat 08:43
idris bey kendini ayny ?ekilde hakly göstermiyormu sizce?
bence bir admin olarak göreviniz gere?i idris beyin bu tehditleri yüzünden onu uyarmanyz gerekmekte.
bizden bu kadar....
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2436
bullet Gönderim Zamanı: 21/05/2008 Saat 09:07
Arkada?lar, araya giriyorum beni affedin. Abilerim, ablalarym, arkada?larym, bir süredir takip ediyorum bu ba?ly?y ve herkesin belirli noktalarda hakly oldu?u ama taraflar gerildi?i için söylenen her?ey saldyrganmy? gibi hissedilip sinirlerin iyice hassasla?ty?y fikrindeyim ve araya girip "gak" demeden edemeyece?im. Ynternet kullanymymdan edindi?im deneyim bana bu meretin gerilmeye ve germeye müsait bir araç oldu?unu gösterdi. Aygün'ün "kabadayylyk" olarak tabir etti?i ?eye bir miktar katylmaktayym. Bu tip konularyn yüzyüze tarty?ylmasy gerekti?ini dü?ünüyorum. Ynsanlar birbirlerini tanymadyklary, mimiklerini üsluplaryny bilmedikleri zaman çok rahat kavga çykabiliyor, insan do?asydyr bu, sava?lar da böyle zalakça(evet özellikle z kullandym) sebeplerden çykar. Ben diyorum ki; bir gün belirleyip bir yerlerde bulu?up oturup konu?ulsun, yüz yüze insan gibi mütala edelim konulary(zira taraflaryn herbiri ba?ka konuya aklyny takmy? durumda), adam gibi halledim. Ben açykçasy hiç de kavga çykaca?yny sanmyyorum. Hepimiz medeni insanlaryz(di mi?), net üzerinden ne tarty?malar çykyp yüzyüze sakin sakin halledildi?ine ?ahit oldum. Ne dersiniz? Fikir sadece, teklif var ysrar yok...
Consume Ergo Sum
IP
Lonewolf
Admin Group
Admin Group
Simge
Tekniker

Gönderilenler: 437
bullet Gönderim Zamanı: 21/05/2008 Saat 09:19
Orjinalini yazan: enfexion

idris bey kendini ayny ?ekilde hakly göstermiyormu sizce?
bence bir admin olarak göreviniz gere?i idris beyin bu tehditleri yüzünden onu uyarmanyz gerekmekte.
bizden bu kadar....

"Ydris beyle aranyzdaki özel yazy?malaryn tamamyny biliyorum, orasyndan burasyndan alynty yaparak kendinizi hakly göstermeye çaly?mamanyz konusunda sizi uyarmy?tym"

Tekrar okuyun, ne demek istedi?imi anlamaya çaly?yn.. Sebebi yazmadan sonucu yazmayyn..
Aslynda burasy özel mesajlaryn irdelenece?i bir yer de de?il.
Kaank
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
bullet Gönderim Zamanı: 21/05/2008 Saat 09:42
Dün uzun uzadyya yazmy?tym, internet kesilince hepsi gitti. Sonra yine yazmaya açykçasy sykyldym. Ama bakyyorum tarty?ma de?i?ik mecralara gidiyor, bir iki kelam da ben edeyim. Sizden ricam, oturun okuyup anlamaya çaly?yn. Üstünkörü okuyup alynganlyk göstermeyin. Uzun olaca?y için maddelere bölüyorum.

1. Forum Kurallary ve Forum Adaby: Arkada?lar, burasy bir forum, buranyn bir sahibi ve sahibinin koydu?u kurallar var. Bunlar öyle "bireysel" kurallar de?il, forumun aky?yny düzenlemek için konmu? tarafsyz kurallar. Buraya canynyzyn istedi?i gibi gelip, istedi?inizi yazyp, ipini koparmy? gibi davranamazsynyz, burasy bir "kamu forumu" de?il. Kaldy ki, kamuya açyk alanlar bile kanun ile düzenlenir, soka?a çykty?ynyzda da aklynyza her eseni yaparsanyz ba?ynyz derde girer.

Daha önemlisi, pek çok kere belirtildi?i üzere forumda yazmanyn bir adaby vardyr. ?ahsen hiç tany?mady?ynyz insanlara dy?arda nasyl saygyly davranyyorsanyz, burada da öyle davranmak gerekir. Unutmayyn ki burada mimikler yok, sesin tonu yok, iki insan ileti?im kurarken kullanylan i?aretler, sesler yok. Sadece yazy var. Ne kadar darmada?yn, dikkatsiz yazarsanyz o kadar zor anla?ylyrsynyz ve tepki toplarsynyz. Ayryca insanlar bireysel samimiyet içinde olduklary insanlarla farkly yazy?abilir, ama bu ne size onlara o ?ekilde hitap etme hakky verir, ne de saygysyzlyk yapma hakkyny verir. Bu önemli kuraly asla unutmayyn. Saygysyz ama hakly olsanyz bile insanlar size tepki gösterece?i için sesinizi duyurmanyz zor olur.

2. Saygy demi?ken, yapylan bir çifte standardy deh?etle izliyorum. Madem özel mesaj içeri?ini özel mesajlyktan çykaryp ortaya döktük... Bir yanda istedi?ini yazmaktan, yorum özgürlü?ünden bahsederken bir yanda kendinden ya?ça büyük ve tanymady?y bir insana "Sen bana kötü yazyyorsun, bundan sonra öyle yazacaksan ya yazma ya da özelden yaz" içerikli ve gayet ukala bir uslüba sahip özel mesajlar atmak, bence alenen terbiyesizliktir.

Ben bir forum kullanycysy olarak saygy çerçevesinde ve kurallar dahilinde istedi?imi istedi?im yere yazabilirim. Buna kimse kary?amaz. Hele "Bana ?unu yazma, bunu yaz, het höt" demenin de hiçbir çerçevede hakky yoktur. Y?neyi ba?kasyna batyrmadan önce, çuvaldyzy bir kendinize batyryn diyorum.

3. Ele?tiri Konusu:

Burasy bir "?ak?ak" ortamy de?il. Bu konuda iki önemli nokta var. ?öyle açyklayayym.

Ylk olarak, aramyzdaki yeni arkada?lar hatyrlamaz, forumda bir ara "gaz verme" modasy vardy. Bir arkada? kutu kapa?y basar, sonra 6-7 sayfa sadece "Yürü be, sen bunu öttürürsün" ?ekli mesajlar ve o zamanlar henüz yasaklanmamy? "smiley" denen ifadelerle doluyordu. Kutu kapa?yna alky? yapmanyn, "Yürüüü en büüyük" demenin elle tutulur ne yany var anlamyyorum.

Moral vermek demi?iz. Yzzet Çelikoba gibi bir modelcinin morale sizce ihtiyacy var my?

Morale ihtiyacy olanlara da ne oldu?unu gördük. Bu gaz verme furyasynyn bize katty?y tek ?ey, en ufak bir ele?tiriye tahammülü olmayan, yapty?y çok belirgin hatalary bile düzeltmek yerine "Höööyt" diye kavgaya ko?an, bu hatalary belirten insanlara bireysel hakaretlerle saldyran bir modelcimsi varlyk güruhudur.

Ayryca tüm bunlar olurken, gerek benim gerek ba?ka modelci arkada?laryn foruma basty?y ?eylere olumlu olumsuz tek yorum gelmiyordu. Demek ki moralimiz pek bozulmamy? hala maket yapyyoruz. Eli i? tutan modelcinin zaten bu tarz gaza ihtiyacy oldu?unu da dü?ünmüyorum, maymun de?iliz ki alky? duyup kendimizden geçelim. Bizim yapty?ymyz kendimiz için yapty?ymyz bir u?ra?y payla?mak.

Ykinci önemli konu... Ele?tiri nedir, yorum nedir, fayfasy zarary nedir? Yorumu biliyoruz zaten, ilgili bir ?ey yazmaktyr. Zararyna yukarda de?indik. Ele?tiri ise bence modelle ilgili olumlu/olumsuz görü?leri uygun bir üslupla belirtmektir. "Hööö, o ne dandik renkler öyle, ye?il yerine mora boyasaydyn bari" bir ele?tiri de?il, saldyrydyr. Ama demek de?ildir ki, her ele?tiri "?urasy güzel burasy süper" olmaly, iyi ?eyleri duymak için haketmek gerekir. Bu bakymdan daha yeni modelcili?e giri?en biri pek çok eksik yanynyn ele?tirilmesiyle kar?yla?acaktyr. Ona dü?en, i?i alynganly?a vurup saldyrmak yerine buralary kavrayyp düzelterek kendini geli?tirmektir. Yoksa "Hep bana kötü ?eyler yazyyorsun, yazma artyk ona göre" tarzy -afedersiniz- ayar vermelerle bu i?i kimse ö?renemez.

Bunlar da benim görü?lerim. Okuyup özümseyen olursa ne ala. Yarym yamalak okuyup buradan mesele çykartan bir arkada? olursa da ayary onlara bizzat veririm merak etmesinler. Ne demi? büyüklerimiz, "Ö?üt ile uslanmayany azarlamaly, azar ile uslanmayanynsa hakky kötektir/dayaktyr" ("Nasihat ile uslanmayany etmeli tekdir, tekdirden anlamazsa hakky kötektir).
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
<< Önceki Sayfa   2
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme