Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: Academy 1/72 Messerschmitt Bf109-G6 (Kyrmyzy 22) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
balpete?i
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 386
Alıntı balpete?i Cevaplabullet Konu: Academy 1/72 Messerschmitt Bf109-G6 (Kyrmyzy 22)
    Gönderim Zamanı: 09/03/2008 Saat 20:36
per?embe günü ba?lady?ym Academy firmasynca üretilmi? 1/72 Messerschmitt Bf109 G-6 modeli...Kitin genel kalitesi ho?. ancak kokpit detayy syfyr, öylesine bir gösterge panel, i?renç bir koltuk vs vs. o nedenle kokpit olayyny kabaca toplayarak ve siyaha boyayyp azycyk eskitme ile direkt geçtim. ön gövde, kuyruk (nedense kuyruk kysmy ayry verilmi?) ve kanatlary topladym. Kanat gövde birle?im yerleri ve kokpit önü biraz macun istedi...

macunlama ve akabinde zympara i?inden sonra yanly? bir planlama yaparak gövdeye komple beyaz attym. niyetim Luftwaffe'yn 1943-1944 ky?ynda Petsamo bölgesinde görevlendirdi?i IV/JG 5'e ait bir G-6 yapmakty. bu uça?yn kamuflajy oldukça koyu bir ye?il üzerine benek benek beyaz noktacyklar idi. dü?üncem uça?y sanki astarlyyormu? gibi komple beyaza boyamak, daha sonra oyun hamurlaryndan ufak noktacyklary belirli bölgelere yerle?tirmek ve en son koyu ye?ili atmak idi. fakat beyazy atyp kurumadan sonra uça?a yapy?tyrmaya çaly?ty?ym oyun hamurlary bir türlü yüzeye yapy?mady. aslynda bir yo?urt kaby üüstünde falan deneme yapmalyydym...neyse, olay böyle geli?ince bende uça?yn beyaz kalmasy gereken alt bölgesini oyun hamurlary ile maskeleyerek koyu ye?ili bastym...

daha sonra yapmak istedi?im beyaz benekleri önce 000 numara fyrça ile olu?turmaya çaly?tym. ancak bu deneme fiyaskoyla sonuçlandy. akabinde bir ka?yda açty?ym delikler yolu ile denedim, bu defa da delikler ufak oldu?undan boya bunlary hemen kapatty ve sonuç yine hüsran oldu. en sonunda masanyn üzerinde duran kürdanlary kullandym. kürdanyn ucunu hafifçe beyaz batyrarak uça?yn kamuflajyny olu?turdum. sonuç pek fena sayylmaz :)

az önce rötu? isteyen yerlere yeniden ye?il ve beyaz atarak kurumaya byraktym. yaryn ini? takymlary, kokpit, vs toplayyp bitiririm sanyrym.
161...
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2436
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/03/2008 Saat 14:26
Kolay gelsin. Ben de G-14'ü ile u?ra?yyorum. Temelde ayny kalyp olmaly. Açykçasy ben kokpit detayyndan çok da ?ikayetçi de?ilim. Kit dahilinde verildi?ini dü?ünürsek muhte?em olmamakla beraber kötü de de?il kanaatimce. Kuyruk kysmynyn ayry verilmesinin sebebi G varyantlarynyn iki ayry çe?it kuyru?ua sahip olmasy. Sizdeki kysa olany. Yanly? biliyor olabilirim fakat sanyyorum geç dönem G-6'larda uzun kuyruk da kullanylmy?ty.
Çok koyu bir ye?ilden bahsetmi?siniz. Renk sanyyorum RLM 74 olmaly. Foto?raflarda gördü?üm kadaryyla biraz koyu olmu?. Uyarmadan edemedim. Benekler için de "beyaz" demi?siniz, RLM 76 olmady?yndan emin misiniz? Kolay gelsin.
Consume Ergo Sum
IP
balpete?i
Üye
Üye
Simge

Alıntı balpete?i Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/03/2008 Saat 17:35
Orjinalini yazan: Jolly Roger

Kolay gelsin. Ben de G-14'ü ile u?ra?yyorum. Temelde ayny kalyp olmaly. Açykçasy ben kokpit detayyndan çok da ?ikayetçi de?ilim. Kit dahilinde verildi?ini dü?ünürsek muhte?em olmamakla beraber kötü de de?il kanaatimce. Kuyruk kysmynyn ayry verilmesinin sebebi G varyantlarynyn iki ayry çe?it kuyru?ua sahip olmasy. Sizdeki kysa olany. Yanly? biliyor olabilirim fakat sanyyorum geç dönem G-6'larda uzun kuyruk da kullanylmy?ty.
Çok koyu bir ye?ilden bahsetmi?siniz. Renk sanyyorum RLM 74 olmaly. Foto?raflarda gördü?üm kadaryyla biraz koyu olmu?. Uyarmadan edemedim. Benekler için de "beyaz" demi?siniz, RLM 76 olmady?yndan emin misiniz? Kolay gelsin.

kutudan çykan boyama ?emalaryny kullanmayyp ba?ka bir kaynaktan buldu?um bir uça?y yapmaya çaly?yyorum. maalesef uça?yn sadece sol tarafynyn fotosu elimde. orada gördü?üm renkleri de yakla?yk olarak atmaya çaly?tym. bu arada kutudan sadece 1 adet kuyruk çykty, uzun kuyruk konusunu hiç bilmiyorum...
161...
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/03/2008 Saat 08:30
Koyu ye?il diye anylan renk aslynda siyah olabilir mi?
Kürdanla uygulanan beyaz zymbyrty aslynda maskeleme syvysy olabilir mi?
Bunlary sorma gere?i hissettim çünki anlatylanlar ile görülen arasynda çok fark var.
Ya da basylan foto?raflaryn düzgün olmasy gerekiyor.
Kaynak olarak kullanylan foto?raf renkli mi, renkliyse orijinal renkleri mi yoksa sonradan renklendirme mi?
Ya da aslynda siyah beyaz da altynda renk kodu mu yazyyor?
Öte yandan boya biraz kalyn duruyor, ikinci foto?rafta kanatüstü detaylar belli olurken son foto?rafta y?yk vurmu? olmasyna ra?men sa? kanatta neredeyse hiç detay gözükmüyor. Gerekirse boya sökülüp tekrar atylsa iyi olur.
Saygylarymla,
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/03/2008 Saat 10:25
Arkut. Bu kitin özellikle kanat üzerindeki detaylary biraz sy? yapylmy?. Esasen bu isabetli bir?ey ama boya yemi? halinde biraz kaybolmasy normal. Ben de boya atynca ba?yma böyle bir manzara gelecek diye tyrsyyorum. Sanyrym bir miktar derinle?tirmekte fayda olur.
Kutudan normal olarak tek kuyruk çykmasy normal, zira belirli bir versiyonun yapylmasy amaçlanyyor. G-14 kitinde uzun kuyruk var. Kuyru?un ayry verilme sebebi bu.
Consume Ergo Sum
IP
balpete?i
Üye
Üye
Simge

Alıntı balpete?i Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/03/2008 Saat 18:42
Orjinalini yazan: copilot_clumsy

Koyu ye?il diye anylan renk aslynda siyah olabilir mi?
Kürdanla uygulanan beyaz zymbyrty aslynda maskeleme syvysy olabilir mi?
Bunlary sorma gere?i hissettim çünki anlatylanlar ile görülen arasynda çok fark var.
Ya da basylan foto?raflaryn düzgün olmasy gerekiyor.
Kaynak olarak kullanylan foto?raf renkli mi, renkliyse orijinal renkleri mi yoksa sonradan renklendirme mi?
Ya da aslynda siyah beyaz da altynda renk kodu mu yazyyor?
Öte yandan boya biraz kalyn duruyor, ikinci foto?rafta kanatüstü detaylar belli olurken son foto?rafta y?yk vurmu? olmasyna ra?men sa? kanatta neredeyse hiç detay gözükmüyor. Gerekirse boya sökülüp tekrar atylsa iyi olur.
Saygylarymla,

renk koyu ye?il, maskeleme syvysy kullanmyyorum onlar beyaz benekler, kaynak olarak sadece uça?yn sol tarafyny gösteren renkli bir foto mevcut...
161...
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/03/2008 Saat 08:03
Foto?raftaki maketin rengi ciddi olarak yanyltyyor o zaman.
Bu foto?raflarda bile kalynly?y bu kadar belli oluyorsa ba?ka bir çözüm daha dü?ünmek lazym.
Kaynak olarak kullanylan foto?raf renkliyse foto?rafyn kendisi mi renkli yoksa sonradan renklendirme mi?
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/03/2008 Saat 11:04
Ben ?ahsen merak ettim, bahsetti?iniz foto?rafy basmanyz ya da link vermeniz mümkün müdür?
Consume Ergo Sum
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04