Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Off-Topic
 Modelsitesi Forumu : Genel : Off-Topic
Mesaj icon Konu: ARDENNES 44-45 Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
jacko
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 208
Alıntı jacko Cevaplabullet Konu: ARDENNES 44-45
    Gönderim Zamanı: 08/02/2008 Saat 16:45
Herkese merhaba
Ardennes 1944-45 yyllaryna ait bir diaroma yapmayy dü?ünüyorum ölçek 1/16 olacak ancak yeterli bilgi donanymyna sahip de?ilim daha önceden bu döneme ait bilgi toplamy? arkada?lardan yardym edebilecek olursa çok sevinece?im Sorularym ?unlar almanlaryn o döneme ait ky? üniformalary hangileriydi e?er renk kodlaryyla ö?renebilirsem güzel olacak ayryca 1 adet Schwimmwagen koymayy planlyyorum bu araca ait dökümanda lazym özellikle kamuflaj konusunda.Bilgilerini payla?mak isteyen herkese ?imdiden te?ekkür ederim
Figür olarak ?unlary dü?ünüyorum eklemek isteyen varsa seve seve ekleriz

bulabilirsem ?unu

ve bu

Araçta ?u olacak

Umarym kronoloji ile ilgili bir hata yoktur seçimlerimde
Saygylar..

Düzenleyen jacko - 08/02/2008 Saat 17:21
IP
Lt von Witzland
Üye
Üye

Gönderilenler: 159
Alıntı Lt von Witzland Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/02/2008 Saat 11:41
Secimlerde bence tarihsel bir hata yok. Savas sonu oldugu icin hata ihtimali daha dusuk. Ardennes'de Waffen-SS ve Heer'in yan yana gorulmesi de buyuk ihtimal. Fakat araclarda Ardennes cephesinde carpismis bir birligin armalarini kullanmayi ihmal etmemenizin onemine dikkat cekerim.

Savas sonu oldugu icin artan cesitlilikten teker teker Alman kislik uniformalara girmek biraz zaman alir ama hizlica aklima gelenleri siralarsam, uzerinde 1942 parka, her turlu su gecirmez anorak (Heer tipi veya erken/gec donem W-SS), "greatcoat", kislik M43 ceket üzerinde dot kamo yazlik M43 ceket, M44 ceket, panzer ceketi, (konuyu dogru oturtursaniz) FallschirmJaeger ekipmani bulunan figurleri kullanabilirsiniz gibi geliyor bana.

1940'da olmaly, W-SS'de hizmete girmis bir parka vardyr; ben simdi o parkadan uzerinde tasiyan bir Alman askeri fotografi gordugumu hatirlamiyorum Ardennes ile ilgili kaynaklarda, ancak kronolojiye bakarsak olmasi imkansiz degil; fakat kullanmaya karar verirseniz parkanin 3. paterni (anorak seklinde olan degil, boydan boya acilan) kullanilabilir. Gene de ben olsam, herhangi bir fotografta gordugumu hatirlamadigim icin temkinle yaklasarak bu parkayi kullanmazdim.

Rastladiginiz ve koymayy dusundugunuz figurleri bu konu basligina eklerseniz elimden gelen destegi vermekten mutlu olurum.

Kolay gelsin
IP
judas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 772
Alıntı judas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/02/2008 Saat 12:32
Ardennes Harekatynyn 45 yylyna sarkan kysmynda Almanlar daha çok savunmadalar. Bundan dolayy dioramanyzda 16 Aralyktan itibaren ba?layyp yakla?yk 1 hafta kadar süren saldyry kysmyny -koydugunuz ilk figüre göre konu?mam gerekirse- modellemeniz daha uygun gibi.
Ykinci figür de pek ala kullanylabilir. Ama donanymyndan anlayabildi?im kadaryyla kendisi Gebirsjager, ve yine bildi?im kadaryyla bu birlikler Ardennes te kullanylmady. Ama bir kafayy ba?ka bir setten tamamlama yoluyla standart heer birli?i olarak yapabilirsiniz.
Ardenneste bir SS birli?i olan Kampgruppe Peiper içerisinde Heer üniteleri olan Volksgrenadierler ve para?ütçüler bulunuyor.
Size tavsiyem Osprey in campaign serilerinden Ardennes i bir ?ekilde bulup indirme yönünde olabilir. Ardennes te sava?my? ve bulunmu? tüm heer ve ss birliklerine ait ayryntyly bilgiler bu kitapta fazlasyyla var.

Edit not: ?imdi Dragon a ait iki figüre ait resimler de açyldy?y için geri çekilmeye ait bölümü de modellemeyi dü?ünebilirsiniz.
Kolay gelsin.

Düzenleyen judas - 11/02/2008 Saat 12:36
IP
freeman
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 959
Alıntı freeman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/02/2008 Saat 14:46
Trumpeter 1/16 King Tiger cikaracak.. Onuda ekleyebilirsiniz.. Nette Ardennes ile ilgili pek cok kaynak site var, iyi bir sonuc alabilmek icin ciddi arastirma yapmak gerekli.. Umarim projeniz gercege dönebilir..
IP
Snake Eye
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 608
Alıntı Snake Eye Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/02/2008 Saat 00:26
Figürlerin hepsi Ardennes için uygun. Araca gelince zaten Peiper'in schwimwagen üzerinde çekilmi? çok klasik bir foto?rafy var.

Düzenleyen Snake Eye - 12/02/2008 Saat 00:27
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2436
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/02/2008 Saat 00:58
Iyy ?ey pardon. Bildi?im kadaryyla o Peiper de?il. Peiper sanylyyor, zira çok benzer ve kurmaylaryndan biri bildi?im kadaryyla ama Peiper de?il diye biliyorum. Tabii Malmedy tabelasy yanynda duruyor olmasy da bunu anymsatan bir?ey hehe.

Düzenleyen Jolly Roger - 12/02/2008 Saat 00:59
Consume Ergo Sum
IP
Lt von Witzland
Üye
Üye

Alıntı Lt von Witzland Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/02/2008 Saat 09:45
Genel kany Peiper olmady?y yönündedir. Ancak bu durum araç ile ilgili bir sorun te?kil etmemektedir :)
IP
jacko
Üye
Üye
Simge

Alıntı jacko Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/02/2008 Saat 10:40
Verdi?iniz tüm bilgilere te?ekkür ederim modellere geçer geçmez yine fikirlerinize ihtiyaç duyaca?ym kesin. Ospreyin birkaç dergisini indirdim ancak ardennes'e ait olanyny bulamyyorum
Peiper'ynda modeli bende mevcut(Dragon 1620) ancak benim dioramam ky? ko?ullarynda olacak. anlady?ym kadary ile dragonun modelinde Peiperyn üzerindeki üniforma ky?lyk de?il iyi olurdu aslynda
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/02/2008 Saat 11:58
Tabii ki etmez hatta sanyyorum Peiper'in de aracy Schwimmwagen.
Senelerdir ben de yerseniz benzer bir sahne üstünde u?ra?yyorum. Tek fark do?u cephesi olacak olmasy. Peiper modelindeki betimleme farkettiyseniz yukarydaki foto?rafla çok yakyn. Yani zaten Ardennes. Yçinde kazak vs oldu?u müddetçe ky?lyk olabilecek bir kyyafet. Modelde ise ciddi acayiplikler var. Örne?in pantolonunun ne oldu?unu bilemedim. Standart üretim bir?ey de?il. özel dikim olabilir. Boynuna da dikakt edin. Biraz itina ister. Yoksa saçma bir açyda duruyor.
Schwimmwagen'a gelince bir ara Modelimex.com'da 26€'ya kadar inmi?ti. YTM'yi son ziyaretimde birkaç kutu gördüm ama fiyatyny sormadym. Kolay gelsin.
Consume Ergo Sum
IP
jacko
Üye
Üye
Simge

Alıntı jacko Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/02/2008 Saat 16:23
Eduard'yn 1/16 Schwimmwagen itm'de var my varsa ufak bir ?ok geçirebilirim
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/02/2008 Saat 17:08
Var. 4 kutu gördüm en az.
Consume Ergo Sum
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/02/2008 Saat 18:20
O-o pardon figürlerde kary?yklyk olmu?. Bneim bahsetti?im figür yukardaki subay. Özür dilerim. 1620 kodlu figür için sözlerimi dikkate almayynyz.
Consume Ergo Sum
IP
Lt von Witzland
Üye
Üye

Alıntı Lt von Witzland Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/02/2008 Saat 18:31
Oooo aldyk bile :)
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/02/2008 Saat 22:36
Yandyn o zaman Witzieci?im. Kylavuz olarak Kargayy alyrsan burnun nerden kurtulmuyordu???
Consume Ergo Sum
IP
oruç reis
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 934
Alıntı oruç reis Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/02/2008 Saat 11:35
Arkada?lar bu figürler hakkynda dany?mak istedim ve yeni bir sayfa açmak istemedim..A?a?yda görülen academy firmasynyn 35 ölçekli Alman askerlerini arden diosunda rahat kullanabilirmiyim??? yani üzerindeki giysiler biraz ?üphe uyandyrdy bu nedenle sizlere dany?mak istedim yardym ederseniz sevinirim.

Bolu-Angara'ly Modelci
IP
Lt von Witzland
Üye
Üye

Alıntı Lt von Witzland Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/02/2008 Saat 12:01
Ben kullanylmasyna mani bir durum göremedim.
Kit Ardennes için dü?ünülmü? (Battle of Bulge 1944)

Kolay gelsin.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04