Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Malzemeler
 Modelsitesi Forumu : Genel : Malzemeler
Mesaj icon Konu: vallejo putty hakkynda(Kapalı Konu Kapalı Konu) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Berko
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 31
bullet Konu: vallejo putty hakkynda
    Gönderim Zamanı: 06/02/2008 Saat 20:48
Selamlar dostlar

Nacizane bir sorum olacak. vallejo putty( tüpte olan) nasyl kullanylmalydyr? Kuruma süresi ne kadardyr? Bir kaç deneme sonucunda bir ?ey fark ettim. Her?eyden su ile zympara ikilisi kullnyldy?ynda istedi?im sonucu alamadym zira macun tamamen kalkty.Acaba bunun nedeni macunun yeteri kadar kurumamasy my? Beyaz renk oldu?u için çok i?ime yarayan bir putty ve nimetlerinden en iyi ?ekilde yararlanmak isitiyorum yardymlarynyzla. Ayryca forumda su ile tesviyeye gerek kalmadan bo?luklary doldurdu?u gördüm.Bunun için puttynin yüzeye sürülmesi ve su ile temasy arasynda nekadar süre geçmelidir

Saygylar

Berk O?uzülgen

Airliner Modeller
IP
Levent Basara
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 293
bullet Gönderim Zamanı: 07/02/2008 Saat 11:11
Benzer sorunlary bende ya?adym. Neden oluyor anlamadym ama sürdü?üm yerden sonra zymparayy yer yemez parça parça döküldü. Çökme yapyyor geni? yüseye sürünce. Sanki hiç kurumayan di? macunu kyvamynda garip bir meret. Anlayamadym gitti. Millet övüp duruyor hayret.
I'd Rather Be Flying...
IP
judas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 772
bullet Gönderim Zamanı: 07/02/2008 Saat 12:17
Geni?li?i birkaç mm. yi geçmeyen aralyklarda kullanmak daha mantykly. Geni? alanlarda mutlaka alttan bir ?ekilde desteklemek lazym. Valejo nun putysini iki ?ekilde kullanyyorum
1- Sürdükten sonra bir 5 dakika sonra alkolle silebilirsiniz.
2- Yakla?yk bir günlük kuruma süresinden sonra zympara ile tesviye de edebilirsiniz.

Ama çöküntü düzelteyim, seviye farkyny kapatayym derseniz bu tip i?ler için bence hala en iyi seçenek tamiya nyn macun puttysi.

Kolay gelsin.
IP
Levent Basara
Üye
Üye
Simge

bullet Gönderim Zamanı: 07/02/2008 Saat 13:47
Dediklerini aynen uyguladym.
1- Sürdükten sonra alkolle silince bo?luk tam olarak dolmuyor. Defalarca bu i?lemi yapmak gerekiyor. Kaldy ki, kontrol amaçly silvery sürünce dolgu yerinin kabak gibi meydanda oldu?u görülüyor. Göz yanylmasy bölgenin doldu?u hissini veriyor (Bazy hyzly yapylmy? modellere yakyndan bakynca anla?yldy?y üzere).
2-Kurudu?unu farzedip sulu zympara ile giri?ince un gibi da?ylyyor. Sanki krem sürmü?sün de onu zymparayla geri alyyomu?sun gibi oluyor. Zympara ka?ydynyn bir anda dolmasyndan belli oluyor yani.
Senin de bahsetti?in gibi tamiya putty ile geni? yerlere, ince yerler içinse Squadron Green Putty ile devam etmekte fayda var. Gözümle görmedikten sonra ben vallejo macun olayyna pek inanamyyorum.
I'd Rather Be Flying...
IP
judas
Üye
Üye
Simge

bullet Gönderim Zamanı: 07/02/2008 Saat 14:30
Hyzly model yapmamak lazym. Minimum iki sene iyi bence. :)))

Bir yerde hata yapyyor olabilirsin, malzemeyi tüpteyken yogurmak da belki çözüm olabilir, iyice kary?masy açysyndan.

Kolay gelsin.
IP
Levent Basara
Üye
Üye
Simge

bullet Gönderim Zamanı: 07/02/2008 Saat 18:44
Evet yava? olsun ama düzgün tesviyeli olsun :)
Ben hala vallejo macunun di? macunundan farky olmady?y konusunda ysrarlyyym. Bu i? ikinci bir Narita olayy olcak gibime geliyor ya hadi neyse :)
I'd Rather Be Flying...
IP
judas
Üye
Üye
Simge

bullet Gönderim Zamanı: 07/02/2008 Saat 20:52
Hiç yapmamak da bir seçenek aslynda ;)
Böylece tesviyeymi? hyzlyymy? yava?my? dert etmemize gerek kalmaz.
Ylk narita olayy neydi ki bir?eyler kaçyrdym sanyrym.
IP
Levent Basara
Üye
Üye
Simge

bullet Gönderim Zamanı: 07/02/2008 Saat 22:08
Berk beyin sorusuna dönecek olursak. Var my forumda ba?ka bir babayi?it daha ?öyle Vallejo macunu sürüp sonra yslak pamuklu çubukla ?öyle kabasyny aldyktan sonra tamamdyr efendiler bo?luk dolmu?tur diyen? Varsa bilelim de hem Berk bey bo?una debelenmesin hem de Narita'nyn kula?yny çynlatmayalym (bakynyz IPA'ly pamuklu çubuk, %91 IsoPropilAlkol vs.vs)
I'd Rather Be Flying...
IP
judas
Üye
Üye
Simge

bullet Gönderim Zamanı: 07/02/2008 Saat 22:19
Genelde hyzly maket yaptygym için foto?raf çekmeye pek fyrsatym olmuyor ama. Sayyn Murat Madak yn valejo putynin nasyl kullanylacagyna dair güzel resimleri var. Umarym izinsiz kullanmama kyzmaz :)
Ytalik yazylar Murat Bey' e aittir.
Yni? takymy yuvasynda küçük bir problem çykty istenmeyen bir aralyk var kapanmasy lazym.

Vallejo macunu ile kapadym kabaca ilk önce. (Vallejo çok güzel bir macun tavsiye ederim kuruduktan sonra çok kolay detay açabiliyorsunuz üstünde.

Sonra kulak çubu?u ile kurumadan fazlalyklary hemen alyrsak hiç zymparaya bile gerek kalmyyor

i?te sonuç
IP
Batur
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 759
bullet Gönderim Zamanı: 08/02/2008 Saat 00:06
kim hangi malzemeyle rahat ediyosa,neyi daha do?ru buluyosa onu kullansyn....nedir sorun anlamadym,be?enmeyen almaz kullanmaz sonuçta.bu kadar basit...
IP
Levent Basara
Üye
Üye
Simge

bullet Gönderim Zamanı: 08/02/2008 Saat 09:02
Pehhh bir de detay açylabiliyormu? ha üstüne. Yok daha neler. O macun çekilmi? bölgeye bir de silver sürün de görelim bakalym anyayy konyayy. Nasylolsa "makedin altynda kalacak, görülmeyecek, ellerine sa?lyk çok güzel olmu?, abi bu ne hyz" diyen ?ak?akçylar çok.
I'd Rather Be Flying...
IP
nazilli
Üye
Üye

Gönderilenler: 210
bullet Gönderim Zamanı: 08/02/2008 Saat 12:05
Merhaba Ayhan Bey,

Yzin ne demek, istedi?iniz zaman istedi?iniz ?ekilde kullanabilirsiniz. Faydasy varsa ne mutlu bana.

Merhaba Levent Bey

Evet haklysynyz maketin altynda kalacak ve görünmeyecek ama ben yinede elimden gelenin en iyisini yapmaya çaly?tym, ba?ka yerlerde denedim ben vallejoyu ama daha uzun süre beklerseniz daha iyi sonuç alyyorsunuz tam kuruma tamiya veya di?er macunlardaki kadar olmuyor ama üzerinde güzel detay açabiliyorsunz düz çizgi yaparken kyrylma dökülme olmuyor mesela.

Bu arada ben ?ak?akcylar için maket yapmyyorum, kendim için yapyyorum yaptyklarymyda payla?yyorum o kadar, malasef sizin kadar ciddi ve do?ru yapamyyorum kusura bakmayyn
It is clear to take off!
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
bullet Gönderim Zamanı: 08/02/2008 Saat 12:30
3gr di? macunu için bo? verin gitsin yahu :)
Her malzeme her modelciye uymuyor. Mesela herkes pek be?ense de, ben Tamiya putty kullanamyyorum(-dum). Kesinlikle içime sinerek kullanamadym. Mr ibareli di?er japon geldi geleli adam gibi maket yapmaya ba?lamy?tym :)
Ha bir de çubukçu narita sayesinde...

IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04