Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: Messerschmitt Bf-110 G2-R3 Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
balpete?i
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 386
Alıntı balpete?i Cevaplabullet Konu: Messerschmitt Bf-110 G2-R3
    Gönderim Zamanı: 09/12/2007 Saat 01:12
sonunda a?ustostan beri yapylmayy bekleyen revell'in messerschmitt bf-110 g2-r3 kitine ba?ladym. kit 1:48 ölçe?inde ve oldukça detayly hazyrlanmy?.

içinden çykanlar klasik revell kitlerinde oldu?u gibi üzerinde yazylany yaptyrma yönelik. ayryca kitin içine bf-110 g4 modelinin burnu da konulmu? fakat bu model için gerekli FuG220 radar antenleri ve egzos çyky?alary konulmamy?. bunlary ya dy?arydan sipari? edece?iz ya da evde tel, yo?urt kaby, çekme halaty, çimento vs vs kullanarak yapaca?yz. ama benim gibi tembel, sabyrsyz ve parasyz iseniz "eyvallah revell dayy" diyor ve pa?a pa?a g2 modelini yapmaya dalyyoruz.

efendim klasik girizgahy yapalym ve önce uçak hakkynda kysa bilgi verelim. bf-110 denen zamazingo "a?yr avcy" olarak tasarlanmy?, britanya sava?ynda He-111 refakatçisi iken ingilizler tarafyndan kolayca tokatlanynca Goering amca dellenmi?, hemen hepsini almanya savunmasy için a?yrlykly olarak gece avcysy rolüne soyundurmu?, a, b, c, d, e, g gibi versiyonlary ve alt versiyonlary üretilmi? olan güzel, tatly, çok kral bir uçaktyr. bu kadar bilgi yeter, zate hepimiz ne oldu?unu biliyoruz diyor ve fotolara atlyyorum. i?te öncelikle detaylary gösterir fotolar;

bir boya attym kokpite mis gibi oldu

sonra detaya giri?tim.

devamy gelecek...
161...
IP
KFKF
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 378
Alıntı KFKF Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/12/2007 Saat 10:11
Kablolary panele ta?yrmadan nasyl boyadynyz? Çok iyi olmu?. (Bende he biraz bula?yyor da...)
Koray Fenman
IP
balpete?i
Üye
Üye
Simge

Alıntı balpete?i Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/12/2007 Saat 11:04
Orjinalini yazan: KFKF

Kablolary panele ta?yrmadan nasyl boyadynyz? Çok iyi olmu?. (Bende he biraz bula?yyor da...)

0 numara bir fyrçanyn ucunu yatay ?ekilde kestim. yani profilden bakynca "/" görünecek ?ekilde. akabinde boyayy uyguladym. ufak düzeltmeler içi bir enjektör i?nesi kullandym.
161...
IP
Blackbird
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 660
Alıntı Blackbird Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/12/2007 Saat 12:19
Eskitmeyle gider o ta?malar.
Kolay gelsin güzel gidiyor.
IP
balpete?i
Üye
Üye
Simge

Alıntı balpete?i Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/12/2007 Saat 19:01
bugünkü faaliyete kokpiti toplayarak ba?ladym.

akabinde kokpiti yerle?tirip gövdeyi bire?tirdim. bu noktada revell'den nefret etmeme sebep olan "klasik" hata zinciri ba?lady. birle?tirmede ne kadar dikkat etsemde kalyp hatasy sebebiyle gövdenin iki parçasy birle?ti?inde üst ve alt taraftan tüm gövde boyunca bir miktar fazlalyk verdi?ini gördüm (kit monogramyn 1997 tarihli bir kiti bu arada). bazy yerlerde bu fazlalyk yontma/zympara olayy ile halledilecek gibi durmuyordu. hatta kuyrukta, a?a?ydaki foto?rafta görüldü?ü gibi baya baya kesilecek bir kysym bile ortaya çykty. açykçasy detaylara zarar vermemek için çok dikkatlice çaly?arak buralary minimum seviyeye indirdim.

Tedaviden Önce:

Tedaviden Sonra:

daha sonra kanatlary çerçeveden ayyrmaya ba?ladym. bu arada kiti üreten ekip herhalde bizleri daha fazla uyuz etmek için her kanady çerçeveye tutturmak için en az 2 tane neredeyse 1 cm.'lik ba?lanty noktalary tasarlamy?. haliyle kanatlary keserken kanadyn bir miktary da çerçeve üzerinde kalyyor. ancak putty+maske bandy+ameliyat maskesi+sabyr ile bu noktalary da halledicem. bu arada makinenin ?arjy bitti fotolary çekemedim...
161...
IP
balpete?i
Üye
Üye
Simge

Alıntı balpete?i Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/12/2007 Saat 21:44
motorlaryn birle?tirilmesi ve kanatlara montesi syrasynda foto?raflardan da gördü?ünüz gibi motor arka kysymlary ve kanat arasynda 1-1,5 mm gibi bir bo?luk ortaya çykty. artyk mr. putty kullanmak ?art oldu. ayryca motorun birle?im yerleri de gövde de oldu?u gibi çok sorunlu, mutlaka seviye farky yaratyyor. e yapacak bir ?ey yok yasladym putty'yi...

kanat-gövde birle?imleri sorunlu gözükmüyor ancak kanatlarla gövdenin temas noktalary çok ufak yüzel alanlaryndan ibaret. burada aklyma çerçeveleri kullanmak geldi. çerçevelerden kesti?im 2 parçayy kiri? görevi yapacak ?ekilde kanat-gövde birle?im noktalaryna yapy?tyrdym. bunlar sayesinde tutunma daha fazla olacak...

161...
IP
HAKAN OKAY
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 28
Alıntı HAKAN OKAY Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/12/2007 Saat 21:48
Kuyru?u yapy?tyrmadan önce düzgün oturdu?una dikkat edin. önden bakty?ynyzda do?ru,arkadan bakty?ynyzda e?ri durabiliyor.Ben bu kiti yapty?ymda duvara vurmamak için kendimi zor tutmu?tum.Kuyruksuz bir bf-110 nasyl dururu bile dü?ündürüyor:)Kolay gelsin...
TÜRK
IP
oruç reis
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 934
Alıntı oruç reis Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/12/2007 Saat 23:47
Balpete?i özelden bana adresini verirmisin?
Bolu-Angara'ly Modelci
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/12/2007 Saat 11:54
Motorun arka kysymlaryyla flaplar arasyndaki bo?luk doldurulursa gerçe?inde flap nasyl hareket edecek olurdu acep?
(Ba?ka yerde de o bölgelere macun uygulandy?yny gördüm... "Üretim üretim" nidalaryyla ki?inin kendini hyza kaptyrmasy ki?iyi gülünç durumlara sokabiliyor netekim.)
Saygylarymla,
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
balpete?i
Üye
Üye
Simge

Alıntı balpete?i Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/12/2007 Saat 14:46
Orjinalini yazan: copilot_clumsy

Motorun arka kysymlaryyla flaplar arasyndaki bo?luk doldurulursa gerçe?inde flap nasyl hareket edecek olurdu acep?
(Ba?ka yerde de o bölgelere macun uygulandy?yny gördüm... "Üretim üretim" nidalaryyla ki?inin kendini hyza kaptyrmasy ki?iyi gülünç durumlara sokabiliyor netekim.)
Saygylarymla,

evet atlady?ym bir ayrynty, te?ekkür...yalnyz o satyhyn komple hareketli olup olmady?yndan emin de?ilim...neyse ara?tyralym biraz daha...

edit: evet, biraz kitap kary?tyrynca do?ruya ula?tyk. copilot'un söyledi?i do?ru, o bölüm kapanmayacak, aksine orada biraz bo?luk olmaly. yalnyz aklyma takylan nokta ?u; o kysym "slotted flap" adynda bir parça. ancak buldu?um birkaç enkaz resmi dy?ynda oranyn a?a?y veya yukary oldu?u halde gösterir foto?raf bulamadym. elinde o tarz fotosu olan varsa ?u ku?kudan kurtarsyn beni, o parça oynuyor mu yoksa sabit mi?

Düzenleyen balpete?i - 11/12/2007 Saat 21:49
161...
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma