Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: 1/72 Revell A-6 E Intruder (yapym a?amalary) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   3 Sonraki >>
Yazar Mesaj
baris
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 211
Alıntı baris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/11/2007 Saat 01:25

IP
hudaverdi
Üye
Üye

Gönderilenler: 337
Alıntı hudaverdi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/11/2007 Saat 15:54
pre-shading dedi?imiz uygulamayy yapabilirsin.yani modeli boyamadan önce detay çizggilerinin üzerinden ince bir siyah boya at.sonra ana rengi atarken ince olarak atarsan,altta detay çizgilerinden yer yer koyu bir çizgi gözükür.bu da kirli,kullanylmy? bir uçak görüntüsü verir.
   ayny ?ekilde post-shading dedi?imiz uygulamayy kullanabilirsin.modeli boyadyktan sonra ana rengin içine bir kaç damla siyah katyp,detay çizgilerinden üstünden geçebilirsin.daha sonra ana renge birkaç damla beyaz boya damlatyp panellerin içini boya.böylece;panel birle?im yerleri biraz kirlenmi?,panellerin kendileri ise yer yer solmu?,ama yinede tek renk bir model üretilebilir.(tabii her rengi ayry bir yerde deneyip,biraz tecrübe kazanmakta faydaly olacaktyr)
   ya?ly boya ile yykamada yapabilirsiniz.tüm model tamamen boyanyr,kalyn bir kat parlak vernik atylyr,iyice kuruyunca terebentin ve ya?ly boya ile giri?ilir.ama bu i?te tecrübe ve el ayary ?art.ben hep ya verni?i de kazydy?ym,ya da maketin sa?yny solunu kyrdy?ym için hiç bula?mamaya çaly?yyorum.

tabii bunlar benim fikirlerim.uygulama size ait olaca?y için farkly fikirler türetebilirsiniz.veya di?er arkada?lar,farkly tavsiyeler verecektir)

Düzenleyen hudaverdi - 12/11/2007 Saat 15:58
IP
baris
Üye
Üye

Alıntı baris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/11/2007 Saat 00:50
Uça?a önce ön gölgelendirme i?lemi uyguladym. Ancak açyk renk uçaklarda siyah rengin gölge olarak fazla koyu kaçty?yny dü?ünmemden dolayy ön gölgelendirmeyi gunship gray ile yaptym.

Bu i?lemden sonra da uça?a yamanmy? boyaly ve kirli havasy vermek ve tekdüzeli?i bözmak için çe?itli grilerle bazy yerlerinde benekler yaptym. Bazy benekleri alta siyah atyp daha sonra üzerine kenarlaryndan hafif siyah gözükecek ?ekilde açyk gri atarak yaptym.

En son olarak da açyk kahve rengi ile ana boyanyn altynda, akyntylar olabilecek yerlerde, hafif paslanmy? ve a?ynmy? efekti verebilece?ini dü?ündü?üm için bazy akyntylar yaptym.

Ana boyayy attyktan sonra nasyl gözükece?ini görecez. Be?enmezsen bi kaç fys fazla yaparak kapatabilirim.

Bu arada atty?ym sarymtyrak kahverengiler resimde fazla belirgin ve sarymsy çykmy? normalde böyle de?iller.

IP
baris
Üye
Üye

Alıntı baris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/11/2007 Saat 01:00

IP
baris
Üye
Üye

Alıntı baris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/11/2007 Saat 00:35
Evet arkada?lar nihayer üretimde sona yakla?yldy. Ana boyayy attyktan sonra modele son kat mat vernik öncesi toz pastel su ve deterjan kary?ymyyla detaylara dokunarak yykama yaptym.

Modelin dekalleri çok kalyn çykty. Bir ton parlak verni?e, microset ve microsol kullanmama ra?men yine de kalynlyklary belli oluyor.

Bir de sanyrym ön camlara atty?ym ?effaf maviyi biraz fazla kalyn atmy?ym gibi geldi.

Modelin bir tek ini? takymlary kaldy. Yaryn da onlary tamamlayyp modeli aya?a kaldyryrym. yaryn ak?ama da daha iyi çekilmi? son fotolary siteye koymaya çaly?ycam. Fazla zorlamyyacak bir model olmasyny istemem ra?men bu kit beni epey yordu. Bu nedenle bu model için mühhimmatla falan artyk u?ra?mak istemiyorum. Gövde alty yakyt tankyny takyp modeli rafa kaldyrycam. Yleride belki kafama eserse mühhimat ilave ederim.

IP
baris
Üye
Üye

Alıntı baris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/11/2007 Saat 00:37

IP
GoodCat
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 185
Alıntı GoodCat Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/11/2007 Saat 22:15
Yykama çok güzel olmu? ellerinize sa?lyk.
Ancak yslak çykartmalarda sorun var sanki. Bazy yerlerde etraflaryndaki izler fazlaca belirgin. Belki bir parlak vernik uygulamasy daha i?e yarayabilir...
Back !...
IP
baris
Üye
Üye

Alıntı baris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/11/2007 Saat 22:50
Yorumunuz için te?ekkürler. Haklysynyz dekaller sorunlu, çok kalynlar. Dekalleri yapy?tyrdyktan sonra 2-3 kere microsol sürdüm üzerlerine ve yine 2-3 kere parlak vernik attym ama ancak bu kadar oldular. Bence yine buna da ?ükür, ilk yapy?tyrdy?ymda çok daha belirginlerdi.
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1471
Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/11/2007 Saat 11:39
Bir donanma uça?y olarak daha fazla eskitme kaldyrabilecek olsada sizin daha önce yazdy?ynyz çok eskitmek istemiyorum üzerinden yorum yapacak olursam boyasy filan çok güzel olmu?. Decal olayynyda kafaya çok takmayyn bence yeterli güzellikte gözüküyorlar. Benim dü?üncem hiç ü?enmeyin ve bombalaryda hazyrlayyn sonra u?ra?ylmyyor :) Kanopiye atty?ynyz ?effaf maviyi atarken ileride biraz vernik ile seyreltirseniz daha ?effaf bir görüntü elde edersiniz. Genel de?erlendirme olarak bence güzel bir model ortaya koydunuz, ellerinize sa?lyk.
Hayat bos!!!
Öyleyse epoxi ile dolduralim       
IP
baris
Üye
Üye

Alıntı baris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/11/2007 Saat 12:06
Te?ekkürler be?enmenize sevindim. Mühimmata gelince, uça?yn ini? takymlaryny da takynca uça?yn kanatlary çok bo? kaldy. Çok eskilerden kalan 2 adet daha yakyt tankyny da yedek parça kutusunda bulunca bir fotoda gördü?üm konfigürasyonu yapmayy dü?ündüm. Uça?a 3 adet yakyt tanky ile kanat altlaryna birer bo? TER launcheri (adyny do?ru hatyrladym sanyrym, ?u üzerine 6 adet bomba takylabilen launcherlary kastediyorum)eklemeye karar verdim.
IP
phantom80
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 503
Alıntı phantom80 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/11/2007 Saat 13:01
BAry? bey çay?manyz çok ho? duruyor.Benim size sormak istedi?im bir soru var.Kanopiyi maskelerken ön taraftaki kyvrymly bölümleri nasyl maskelediniz.Zira iki gündür 72 ölçek p-51 imin kanopisini maskelemedim:(
IP
baris
Üye
Üye

Alıntı baris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/11/2007 Saat 13:12
Bu uça?yn ön camy gibi e?imli camlary maskelerken ?öyle yapyyorum. Maskelenecek cam kysmynyn tümünü kaplayacak bir maske bandy parçasyny o kysmyn üzerine hafifçe yapy?tyryyorum. Daha sonra elime kürdan gibi çok sert olmayan ama ucu sivri bi?ey alyyorum ve onunla önce kenar kysymlardan geçerek maske bandyny güzelce camyn üzerine yapy?tyryyorum. Dedi?im gibi burada önemli olan kesilecek kenar kysymlaryn iyice yapy?tyrylmasy ve kesilecek hattyn belli olmasy. Daha sonra hiç kullanylmamy? bir ucu maket byça?yna takyp kö?elerden fazla bastyrmadan dikkatlice kesiyorum. Maket byça?ynyn ucu kesinlikle yeni olmaly bunu düzgün yapabilmek için.

Dedi?im gibi bu yöntemi e?imli kysymlar için uyguluyorum. Bu modeldeki arka camlar gibi düzgün hatlary olan camlar için ise maske bandyndan kesti?im ince ?eritleri çerçevelerin yanyna yapy?tyrarak maskeleme yapyyorum.

Düzenleyen baris - 17/11/2007 Saat 13:17
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/11/2007 Saat 16:22
Orjinalini yazan: baris

TER launcheri (adyny do?ru hatyrladym sanyrym, ?u üzerine 6 adet bomba takylabilen launcherlary kastediyorum)eklemeye karar verdim.

TER 3lü,MER 6ly.
Birde daha açyk bir renk için (ön camy boyarken) "clear blue" yerine "smoke blue" kullanabilirsiniz.
IP
baris
Üye
Üye

Alıntı baris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/11/2007 Saat 18:52
Smoke boyalaryn böyle bi uygulama için kullanylabilece?ini bilmiyodum te?ekkürler. Bi daha ki sefere deniyecem.
IP
baris
Üye
Üye

Alıntı baris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/11/2007 Saat 14:58
Modelimiz nihayete ermi?tir efenim. Son fotolar :

IP
baris
Üye
Üye