Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Malzemeler
 Modelsitesi Forumu : Genel : Malzemeler
Mesaj icon Konu: Tamiya enamel Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
phantom80
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 503
Alıntı phantom80 Cevaplabullet Konu: Tamiya enamel
    Gönderim Zamanı: 27/10/2007 Saat 17:36
Arkada?lar merhaba..Airbrush'la tamiya marka boyalarla daha iyi boya atyyorum.Humbrol'le çaly?yrken bir türlü inceltme basynç olayyny ayarlayamadym.Tamiya enamel boyalara Türkiye'de ula?abilece?im noktalar var mydyr?Bunun haricinde testors enameller nasyldyr?Selamlar saygylar..
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/10/2007 Saat 18:59
Tamiya'nyn enamel boyalaryyla my çaly?yyorsunuz akrilik mi? Tamiya a?yrlykly olarak akrilik üretir, bir yanly? olmasyn da.

Tamiya için MMY Mühendislik'in internet sitesine bir bakyn, internet saty?lary var diye hatyrlyyorum, dükkanlar bölümünde detaylary var.

Ayryca ?unu belirteyim, ben tabancada ilk olarak Humbrol kullanmaya ba?ladym, hala da kullanyrym ve çok severim. Akriliklerle kyyaslyyorsanyz bu boyalar daha kalyn kyvamlydyr, fyrçayla iyi olmalaryna ra?men tabancayla kullanmak için güzel inceltme isterler. Ayarlayabildi?iniz takdirde kapatycy ve güzel boyalar atabilirsiniz.

Testors enameller de can ci?erdir. Bunlaryn kyvamy genelde Humbrol'den incedir ve bence tabancayla atmak daha kolaydyr, daha az inceltme ister, kapatycylyklary yine güzeldir.

Hem Testors hem de Humbrol boyalaryn genel kötü yany kururken korkunç kokmalarydyr, boya kurudukça a?yr bir koku yayar. Bu sebeple modelinizi boyadyktan sonra iyi hava alan bir yere korunakly biçimde kaldyryn. Benim gibi yatty?ynyz odada falan tutmayyn, inat edip tutarsanyz acayip ba? a?rysy yapabilir.

Kolay gelsin. Humbrol'dan vazgeçmeyin derim.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
phantom80
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 503
Alıntı phantom80 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/10/2007 Saat 20:37
Emre karde?im tavsiyelerin için te?ekkür ederim.tamiya enamel kullanyyorum.72 ölçek p-51 ve p-47 modellerimi boyarken tamiye enamel olive drab kullandym.kullanymy humbrola göre çok kolay geldi.Humbrol ocean greyi(enamel) bir türlü kullanamadym.pütürlü bi yüzey oldu.Bu yüzden tekrar tamiya enameli kullandym deneme amaçly çok iyi sonuç aldym.Bu nedenle tekrar tamiya enamele yöneldim.Ancak bulamadym aly?veri? yapty?ym iki sitede.A?yrlyly olarak gunze ve tamiya akrilikler var.Enamel olarakda testors...Ne yapayym tam olarak karar veremedim:(
IP
jet x
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 131
Alıntı jet x Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/10/2007 Saat 14:12
Model Master'y ?iddetle tavsiye ederim, Özellikle pistole için üretilmi?lerdir, 1/48 ölçek uçaklaryn renk tonlandyrmalarynda ise harika sonuçlar verir

Düzenleyen jet x - 28/10/2007 Saat 14:13
IP
mkaya76
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 37
Alıntı mkaya76 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/11/2007 Saat 21:54
MMY Mühendislik'teki enameller macunla?yp kuruyup kaldy?y için satmyyorlar. Ben çözerim kabulüm dedi?im halde alamadym...
IP
KFKF
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 378
Alıntı KFKF Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/11/2007 Saat 09:21
Orjinalini yazan: mkaya76

MMY Mühendislik'teki enameller macunla?yp kuruyup kaldy?y için satmyyorlar. Ben çözerim kabulüm dedi?im halde alamadym...

Hiç açylmamy? boya nasyl kurumu??
Koray Fenman
IP
Clio172
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 511
Alıntı Clio172 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/11/2007 Saat 09:58
Orjinalini yazan: KFKF

Hiç açylmamy? boya nasyl kurumu??

fine scale modeller dergisinin son sayysynda güzin abi bölümüne benzer bir soru soran okura "bu tip boyalary kullanmamasynyn iyi olaca?y, açylmy?sa hiç ?ansy olmady?y ancak açylmamy?sa ve kullanmakta ysrar ediyorsa öncelikle ba?ka bir yüzeyde denemesi gerekti?i" yazylmy?, binaenaleyh bu bilginin "unregistered" oldu?u da belirtilmi?. bahsi geçen boyalar ortalama 25 senelik !!!

bilginize.
Hakan Yalcinkaya
M-41 "Bulldog", M-36 "Jackson" R.I.P. (2002-2011)
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide