Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Malzemeler
 Modelsitesi Forumu : Genel : Malzemeler
Mesaj icon Konu: Fimo Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
FunXteR
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 57
Alıntı FunXteR Cevaplabullet Konu: Fimo
    Gönderim Zamanı: 15/05/2007 Saat 13:49
Bu fimo hamuru denen ?eyi bilen kullanan varmy acaba?
bu malzeme ile kalyp alynyp modeli detaylandyrmak için parça üretilebilirmi..?

Fimo

IP
hudaverdi
Üye
Üye

Gönderilenler: 337
Alıntı hudaverdi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/05/2007 Saat 17:54
fi tarihte kullandym ama pek i?ime yaramady.kopyalayaca?ym parçayy fimo ya batyryp çykardym.kalyp hazyrdy,sonra fyrynda pi?irdim ve sertle?ti.içine epoxi macun basyp parçayy çykartmak istedim,ama yapy?my?ty,çykarmak mümkün olmady.kalybyn yumu?ak malzeme olmasy gerekiyor ki,esnetip çykartmak mümkün olsun.belki pi?irmeden içine rezin dökülebilir,ama yine yapy?yr kanymca.yapy?mayy önleyici bir yöntem bulunursa,içine akytacak syvy bir hammadde varsa belki i?e yarayabilir.
IP
YODA
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 201
Alıntı YODA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/05/2007 Saat 11:41
kalyp ayyrma silikonu i?inizi görür kanaatindeyim.
IP
Viperman
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 187
Alıntı Viperman Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/05/2007 Saat 16:36
Hüdaverdi bey,
bu tip malzemelerin kalyba yapy?masyny engelleyen kimyasallar var. Ysim vs veremeyece?im ama biz basitce "ayyrycy" derdik:),beyaz renkli bir syvy, sürdü?ünüz yerde kuruyarak ince bir tabaka olu?turuyor ve kalyba yapy?mayy engelliyor. Belki konu ile ilgii arkda?lar ne oldu?unu söyler. bu bahsetti?im kimyasal biraz pahaly tabiki.
Bu i? için vazelin kullandyklaryny da duymu?tum. Ben syvy çelik diye tabir ettikleri, metal yapy?tyrycy ile denemi?tim ve i?e yaramy?ty. Bence bir deneyin sizde.
IP
hudaverdi
Üye
Üye

Gönderilenler: 337
Alıntı hudaverdi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/05/2007 Saat 16:42
hymm,o tecrübeyi uzun süre önce denemi?tim,orda da kalmy?ty.
ama mademki pratik yöntemler varmy?,bundan sonrasy için aklymda tutatym,çünkü ilerde de ihtiyacym olmayaca?ynyn garantisi yok.
(bu arada sözkonusu maddenin ismini-markasyny-yerini bilen arkada?larda konuya dahil olsun)

IP
YODA
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 201
Alıntı YODA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/05/2007 Saat 18:58
sanayi mahallesinde yada per?embe pazary gibi tornacylaryn oldu?u mekanlarda veya metal kalyp (hertürlü) ve plastik enjeksiyon yapan tüm i?letmelerden " kalyp ayyrma silikonu" diye talep edilebilir. Ben ?imdiye kadar az miktarda perakende satyldy?yny görmedi?im için önerim "rica" ederek az miktarda temin etmek...keza çok az bir miktary dahi i?inizi görecektir.

NOT: otomobil ve motorsiklet lastiklerinin dy? tarafyna sürüldü?ünde büyük oranda lastik tarafyndan emilmekte ve lastikte olu?acak çatlamalry önleyecektir...ayryca çamur, toz tutmasyny geciktirecek ve parlak siyah görünümünü uzun süre korumasyny sa?layacaktyr. Biraz koyu raky :) renginde (süt de?il raky :) ) ve pis kokulu bir kimyasaldyr kendileri. Saygylarymla.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide