Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: 1/72 italeri F-16 D Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
baris
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 211
Alıntı baris Cevaplabullet Konu: 1/72 italeri F-16 D
    Gönderim Zamanı: 18/02/2007 Saat 14:36
Herkeze merhaba, modelim 1/72 italeri F-16. Modeli 2-3 ay kadar bir süre önce bitirdim, sizlerle payla?mak bugüne kysmetmi?. Bu model toplamda yapty?ym dördüncü, airbrush edindikten sonraki ise ilk modelim oldu. Yani airbrusha ilk ysynma modeliydi benim için. Model, boyama paterni ve yapym kolayly?y ile bu i? için ideal bence.

Modelden bahsetmek gerekirse herkez zaten az çok biliyordur. Ortalama bir italeri kiti, yapymynda pek sorun yok, bitirdikten sonra ise güzel bir görünümü olmakta. Ancak bazy detaylar uçakta eksik, gövdedeki bazy panel detaylary eksik verilmi?. Bunlaryn birkaçyny yetene?im elverdi?i ölçüde düzeltmeye çaly?tym.

Modeli gunze akrilikleri ile boyadym. Alt kysym H308, syrt kysmy H305, kanopi önü ve arka dikmesi H306, burun ise H317. Ynceltmek için izopropil alkol kullandym ve gunze alkol ikilisinden çok memnum kaldym do?rusu. Parlak vernik olarak X-22, mat vernik olarak ise gunzenin mat verni?ini kullandym. Yykamayy toz tebe?ir pastel, su ve deterjan kary?ymyyla panel çizgilerine dokunarak yaptym.

Daha ileride Revellin F-16 C modelini yapmayy planlady?ym için bu modelin F-16 D olmasyna karar verdim. Yapty?ym uçak 85-1572 numaraly F-16 D block 30, 1987-1991 arasynda modelini yapty?ym Almanyada Spangdahlem üssünde 480. filoda görev yapmy?, ?u anda ise Air National Guarda ba?ly 149. filoda uçmaktaymy?.

Modelimde eksik olan burunun altyndaki küçük antenleri, arka dikmenin önündeki anteni (veya herneyse) kendim plastik karttan keserek yaptym, tepe lambasyny ise ?effaf parçayla de?i?tirdim.

Modelde bazy hatalarym da oldu, her nedense modelin bittikten sonra tekerlekleri üzerinde düz durmayyp arkaya yatabilece?ini dü?ündü?ümden buruna a?yrlyk olsun diye biraz macun sykmayy akyl ettim (sakyn sizler yapmayyn). Bikaç gün sonra burnu elledi?imde parma?ymyn içeri batty?yny hissettim :). Macunun plasti?i eritti?ini farkettim. Bu kysmy epey bir süre düzeltmek için dy?arydan macunlayyp zymparaladym ama her seferinde sürdü?üm yeni macun da kenaryndaki plasti?i bir miktar eritti. En sonunda kafi oldu?unu dü?ündü?üm bir noktada u?ra?mayy byraktym. Burunda biraz iz var ama bu çok da fazla belli olmuyor uzaktan. Ykinci hatam ise arka dikmeyi boyadyktan sonra yapy?tyrmayy tercih etmem oldu. Arada biraz bo?luk kaldy ve model boyanmy? oldu?undan müdahale ?ansym kalmady pek. Arasyna biraz revell i?ne uçlu yapy?tyrycy sykyp tekarar boyayarak biraz düzelttim. Evet bu kadar laftan sonra syra resimlerde. Umarym be?enirsiniz.

Düzenleyen baris - 18/02/2007 Saat 18:11
IP
baris
Üye
Üye

Alıntı baris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/02/2007 Saat 14:38
Bu arada resimler için özür dilerim. Cep telefonuyla çekildiler.

IP
baris
Üye
Üye

Alıntı baris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/02/2007 Saat 14:39
Bu da uça?yn kendisi:

IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/02/2007 Saat 14:47
Ylk airbrush çaly?masy için oldukça tatminkar gözüküyor, 3 noktaya takyldym; ilki alttaki kanatlar, açylarynda bir problem olabilir, daha dik durmalary gerekiyor; ikincisi kanat ucu AIM9lary, olmasy gerekenden daha geride gibi duruyorlar. Üçüncüsüde kanat üstündeki koyu renkli akyntylar, uygulama güzel ama akyntylaryn ön kysmynda da?ylma mevcut, gelecek sefere detay hattyna maske bandy yapy?tyryp onun ustunden geriye do?ru fyslarsan ön tarafy keskin arkasy geçi?li akynty elde edebilirsin böylece o pislik sanki o detayyn içinden çykyp geriye gidiyormu? efektini yakalar.
Dördüncü maket için oldukça ?yk eline sa?lyk.
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
baris
Üye
Üye

Alıntı baris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/02/2007 Saat 14:55
Te?ekkürler yorumlarynyz için. Evet alttaki kanatlar için haklysynyz bence de. Zaten alttaki uça?yn gerçek resimleriyle kar?yla?tyrynca da benimkinin daha e?ik oldu?u gözüküyor. Bu noktayy atlamy?ym. Sidewinderlar konusunda da ba?ka foto?raflara bakynca hakly oldu?unuzu gördüm. Akyntylar için de dedi?iniz gibi yapmaya çaly?ycam bi dahaki sefere. Sidewinderlara müdahale edebilirim ama sanyrym kanatçyklar ve akyntylary ellemeyip bu da böyle olsun demek daha mantykly gibi geldi bana.
Yorumlarynyz için tekarar te?ekkürler.

Düzenleyen baris - 18/02/2007 Saat 14:57
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1471
Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/02/2007 Saat 16:15
Birde kokpiti'in sol yanynda rescue decali biraz daha önde olup üzerinde warning this aircraft... diye yazan decal onun arkasynda olacak. Di?er noktalara Ares de?inmi? zaten. Eline sa?lyk çok güzel bir çaly?ma olmu?.
Hayat bos!!!
Öyleyse epoxi ile dolduralim       
IP
baris
Üye
Üye

Alıntı baris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/02/2007 Saat 16:30
Sa?olun Osman bey. Evet çok haklysynyz orda da bir hata var. Burada beni italerinin yapym klavuzu yanyltty, orada hataly verilmi?. Daha sonra referans fotolara bakynca farkettim ama çok geç olmu?tu.
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/02/2007 Saat 16:45
Bary? eline sa?lyk,
uzun süredir senin modellerini burda görmeyi bekliyordum, bekledi?ime de de?di do?rusu. Ylk airbrush çaly?man için hakikaten çok güzel bir sonuç elde etmi?sin.   Sadece boya i?çili?i de?il modelin genelinde temiz ve özenli bir çaly?ma uygulady?yn belli oluyor.
Bir dahaki modelinde foto?raflary biraz daha net çekebilirsen daha iyi olur. Bir de resimden uygulayyp uygulamady?yny tam seçemiyorum ama, uygulamadyysan, bir dahaki modelinde ini? takym yuvalaryna hafif bir yykama yaparsan, derinlik hissini arttyrabilirsin.

Eline sa?lyk, yeni çaly?malaryny da bekliyoruz.
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
baris
Üye
Üye

Alıntı baris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/02/2007 Saat 17:00
Sa?ol Ceki. Uzun süredir ben de buraya çaly?malarymy koymayy istiyordum ama kysmet bugüneymi?. Syrada yapylmy? bi model daha var bugün yaryn onu da buraya koyarym. Foto?raflar konusunda çok haklysyn. Cep telefonuyla çekildiler çünkü. Buraya koyaca?ym 2. modelin de foto?raflary böyle olacak malesef in?allah sonrakilere bi makine ayarlyyacam. Yykama önerini de bundan sonrakilere uygulayacam. Yorumlaryn için çok te?ekkürler.
IP
Burak
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1559
Alıntı Burak Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/02/2007 Saat 02:08
gerçekten çok tatmin edici bir çaly?ma olmu? ellerine sa?lyk usta.tebrikler..

kanatlardaki ve kuyruktaki antenleride (ne olduklaryny bilmiyorum) herhangi bir malzemeden yapyp (misina güzel bi alternatif) yapy?tyryrsan daha ho? bir görüntü çykar diye dü?ünüyorum.
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/02/2007 Saat 06:55
Ytaleri eksozlary yanly? vermi? galiba???
Statik elektirik bo?altma çubuklaryny yapmak ayry bir hava katabilir olasylykla.
Saygylarymla,
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
baris
Üye
Üye

Alıntı baris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/02/2007 Saat 14:05
Yorumlarynyz için te?ekkürler.
Eksoz tam olarak do?ru olmasa da do?ruya yakyn denilebilir. Boyama olarak da yapym klavuzunda yanly? vermi?, ben referans fotolara bakarak boyadym.
Dischargerlara gelince, di? fyrçasy kylyndan yapmayy denedim ama sonra sykylyp vazgeçtim malesef :( onlary düzgün yapy?tyrmak dü?ündü?ümden daha zor çykty.
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/02/2007 Saat 14:17
Çerçeveyi ysytyp,çekip uzatyn,tel gibi olur.
IP
Burak Öztan
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 682
Alıntı Burak Öztan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/02/2007 Saat 15:34
Orjinalini yazan: idris

Çerçeveyi ysytyp,çekip uzatyn,tel gibi olur.

Japonla rahatça yapy?tyrabilirsiniz ayryca.
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/02/2007 Saat 18:44
o kadar küçük parçanyn ucuna alynan japon daha yerine ula?madan kuruyabilir. normal yapy?tyrycy kullanmak daha uygun olabilir.
saygylarymla,
-Sorumluuu...
IP
Burak Öztan
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 682
Alıntı Burak Öztan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/02/2007 Saat 19:03
Ben ysytyp çekti?im plasti?i önce boyayyp sonra kesiyorum.Boyaly oldu?u için demi?tim ama dedi?iniz gibi boyasyzsa normal yapy?tyrycy da olur.

IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/02/2007 Saat 20:57
boyaly ya da boyasyz farketmez, normal maket yapy?tyrycy zaten plasti?i eritme gibi bir özelli?e sahip oldu?u için ço?u boyayy da eritecektir.
Ancak japon yapy?tyrycysynyn eritme özelli?i yoktur!
Dolayysyyla, zaten plasti?in üzerine astar boya atylmadan boya uygulanmy? olup da emanet duran (özellikle su bazly ve parlak olanlarynda) bu parça daha az bir güçle yapy?my? olaca?yndan eritilerek yapy?ma yerine daha kolay yerinden çykabilecektir.
Saygylarymla,

Düzenleyen copilot_clumsy - 19/02/2007 Saat 20:57
-Sorumluuu...
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04