Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Malzemeler
 Modelsitesi Forumu : Genel : Malzemeler
Mesaj icon Konu: Tamiya Epoksi Putty Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Konu: Tamiya Epoksi Putty
    Gönderim Zamanı: 05/04/2006 Saat 08:31
Selamlar Modelciler,

Son kendimden geçip kasaplığa ben de soyunduğumdan (Tamiya figürlerin kollarını bacaklarını kahkahalar eşliğinde kesmekteyim), bana boşlukları dolduracak, kendi şekil alacak ve geç kuruyacak bir malzeme gerekli. Araştırmalarımdan edindiğim izlenim, bu malzemenin Tamiya Epoksi Putty olduğu.

Anladığım kadarıyla malı alıyoruz, yoğuruyoruz yoğuruyoruz sonra istediğimiz yere uyguluyoruz, mal karışım esnasında zehirli olduğundan ameliyat eldiveni veya muayene eldiveni kullanıyoruz. Soracaklarım şunlar:

- Malı yoğururken bir şeye dikkat etmek gerekli mi? "Efenim yuvarlar top yaparsanız daha iyi karışır, yoksa karışmaz kıvama gelmez" gibi bir şey geçerli mi?

- Malın kuruma süresi ortalama ne kadar? Bu süre içinde nelere dikkat etmek lazım, kumaş kıvrımı gibi yerleri şekillendirirken hangi kıvamdaki mala girişmeli?

- Kuruduktan sonra tesviye edilebilirliği ve özellikle enamel bazlı boyalara karşı direnci nasıl?

Bu sorulara doyurucu yanıt verebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler, kestiğim askerlere estetik operasyon yapmak için yanıt bekliyorum. İnternette ustalar genelde anlatırken "ee işte bizim 40 yıllık epoksi, şurada da kullandım" şeklinde konuya değindikleri için pek yardımı dokunmadı.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/04/2006 Saat 08:52
Hamur gibi yoğur,tam kuruması için bi gün bekle,tesviyeye gelir ve boyanır.
"Hangi kıvam" diye bişi yok.
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/04/2006 Saat 11:24
Ben bu epoksi putty'den 1 paket bitirdim. Bunun iki çeşidi var, quick type, ve normal olanı. Quick type, adı üstünde, daha hızlı kemikleşen. Gerçi onun bile tam olarak kemikleşmesi,5-6 saati rahat buluyor.

Bu epoksi putty iki parça. Biri hamur kısmı,Biri aktivatörü. İkisinden eşit parça koparıp, yoğuruyorsun. Ne kadar çok aktivatör koyarsan, o kadar çabuk donuyor. Vede ne kadar çok yoğurursan, iki malzeme o kadar homojen karışıyor; ve sertleşmesi hızlanıyor.

Kesin kemikleşmesi için 24 saat beklet derim. Sonrasında istediğin kadar kes, biç zımparala, boya bişi olmuyor. Yanlız çok zımparalayacaksan, maske tak derim. MAlum malın tozu kanserojen. parmaktan dokunmuyorken, ağızdan solumak pek hoş olmaz.
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04