Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Malzemeler
 Modelsitesi Forumu : Genel : Malzemeler
Mesaj icon Konu: parça üretme şeysi???? Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
hudaverdi
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 337
Alıntı hudaverdi Cevaplabullet Konu: parça üretme şeysi????
    Gönderim Zamanı: 31/01/2006 Saat 06:07

soldaki parça nın ikizi kaybolmuş durumda(ch-47 pervanelerini üstünde tutan nane).arandı,tarandı,bulunamadı.camiada basit parçaları yeniden üreten,kalıp döken arkadaşlar olduğunu biliyorum.içinde bol miktarda;silikon,resin,polyester,mastik vs vs geçen cümleler kurarlardı ve bende pek bi şey anlamazdım.parça yı bulamayınca yandım allah diye o sohbetleri hatırlaya çalıştım ama kendi kendime yapamıycam gibi gözüküyor.
sağdaki parça,boncukcu ve takıcıların kullandığı fimo hamuru.parçayı üstüne batırdım,130 derece fırında yarım saat kadar pişirildi,soğuduktan sonra bayağı sert bir kalıp haline dönüştü...eeee????
   bunun içine dökeceğim,kurumasını müteakip sorunsuzca-yapışmadan-parçalanmadan çıkartacağım,dağilmadan,kırılmadan,zımparasını,boyasını yapacağım bir malzeme varmdıdır?bu malzeme piyasada,hangi adla,nerede,nasıl bulunur,nasıl kullanılır vs vs vs....illaki bu aşamalar haricinde sizin tavsiye edeceğiniz başka kalıp ve malzeme önerileri varmıdır?

IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1409
Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/01/2006 Saat 06:42
Üzgünüm ama o sert kalıptan sert bir parça çıkmaz. Taraflardan birinin esnek olması lazım ki bize iş parçası olarak genellikle sert malzeme gerektiğinden, kalıbın yumuşak olması gerek..
Elinde Fimo'dan başka malzeme yoksa, parçayı tekrar bas ve fırına sokmadan içine polyester dök.

Benim elimde olan alternatifler bunlar, en sağdaki Türk malı, diğerlerini Almanya'dan almıştım. Onar markayı herhalde oto boyacıları veya nalburlarda bulmak mümkün olur.

Bir diğer alternatif, kalıba otomotiv çelik macunu basmak.

Başka bir alternatif, ikili enjektördeki epoksi yapıştırıcılardan metal olanları var, onlardan karışım hazırlayıp kalıba basmak.

Kolay gelsin...

Düzenleyen Korkut
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/01/2006 Saat 06:49
Bu Onar tam olarak nedir?
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/01/2006 Saat 06:59
Polyester resin. Yani Anadol'un cam elyafı gömülmemiş olan reçine kısmı.
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/01/2006 Saat 11:01
Teşekkürler. Bir deneyelim bakalım.
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
relicks
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 150
Alıntı relicks Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/01/2006 Saat 18:31
Korkut Bey peki kalıp almak için kolay bulabileceğimiz ne tavsiye edersiniz?
IP
Korkut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Korkut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/01/2006 Saat 20:03
Bende daha önce Micro-Mark'tan getirttiğim 5-minute silicon mold putty" vardı, iki ana maddeli yoğurulup hazırlanan macun şeklinde idi. O bitti, burada yaptığım arayışlarda diş hekimi arkadaşımdan onun kullandığı kalıp alma malzemesini öğrendim. Birçok kmarka var ama en iyisi İtalyan malı Zetaplus ve Oranwash ikilisi.

Indurent Gel, her ikisine de katalizör görevi yapıyor.

Zetaplus bir macun. Katalizör ile 30 sn süre içinde iyice yoğurulup orijinal parçanın etrafına yerleştiriliyor. Bu malzeme yeteri kadar esnek değil, Zetaplus Soft ta varmış ama henüz bulamadım.
Neyse; Bu donduktan sonra da Oranwash ve Indurent karıştırılıp Zeta ile yapılan kalıbın içine sürülüyor (burada da zaman çok kısa, 30 sn.den sonra reaksiyon başlıyor) ve orijinal parçanın üstüne kapatılıyor.

Oranwash çok esnek, ve en ince girintilere kadar nüfuz ediyor.

Çift taraflı kalıp yapmak istenirse, daha önceki yarım kalıba yapışmaması için önlem almak lazım. Daha önceki kalıbın üstünü Erdal Glanzer veya Maskol ile kaplamak işi çözüyor, yoksa birbirlerine öyle yapışıyorlar ki hasarsız ayırmak imkansız. Öyle makina yağı filan sürmek te işe yaramıyor.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide