Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Malzemeler
 Modelsitesi Forumu : Genel : Malzemeler
Mesaj icon Konu: Tamiya Vernik ve kabaran boya Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   2
Yazar Mesaj
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1190
Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/12/2005 Saat 07:32
Moses bey;

"TS-13 Sorunsalı" başlığı altındaki yazınıza istinaden Tamiya'ya karşı karalama kampanyası kanısına vardım. Zaten İdris'in Tamiya ile ilgili fikri senelerdir herkesin malumu. Derdim herhangi bir markayı kayırmak, korumak veya başka bir markayı kötülemek değil. Ben ne çıkarsa karşıma etmeye çalışıyorum. Modelcilik yolculuğumda düşüyorum, kalkıyorum. Hatalarımdan ders almaya çalışıyorum. Kendi hatalarım için kimseyi/hiçbirşeyi suçlamamaya çalışıyorum. Yani "verniği başka yerde test etmeden attım, boya kalktı, vay namussuzlar" yaklaşımı bana ters geliyor.

Uyarı yazmalı demişsiniz. Çok güzel de size tavsiyem bir Testors, Humbrol, Gunze, Molak, Revell boya veya vernik şişelerinin kutularının üzerine bakmanızdır.

Hangisinde teferruatlı açıklama var? İnceltmek gerektiği Humbrol hariç hangisinde yazıyor(Senelerce boyayı direk şişeden kullandım, modellerim leş gibiydi)? Testors da mı Japon o niye yazmamış? Ya Revell veya Molak?

Humbrol hariç, diğerleri inceltmek gerektiğinden bile bahsetmemiş(Gunze zaten sırf japonca, bir tek İngilizce "göze gelirse suyla yıkayın" gibi bir ibare var). Humbrol de "Humbrol tiner kullanın" demiş. Gerisi 5 saatte kurur, 6 saatte kurur başka 2 satır yazı yok.

Görüldüğü üzere modelcilik malzemelerinde yeni nesil ürünler hariç pek malumata rastlanmaz. Bu bilgi, kullanma şekli konusunda en hayran olduğum marka Micro Scale ve Vallejo/Andrea'dır. Her şeyi ince ince anlatırlar. Gerisi üstün körü bir kullanım bilgisi ya verir ya vermez. Zaten bu sitenin amacı da bu bilgi eksikliği konusunda modelcilere yardımcı olmak, bilgi paylaşmaktır.

Ben Humbrol vernikle çok modelimi sararttım/beyazlattım. Bir kere de aklıma "Bu Humbrol niçin uyarmamış, niye yazmamış" demek gelmedi. Eziklik bende herhalde?

Madem bu tür şikayetleriniz var, niçin Tamiya Europe veya Tamiya Japan'a bildirmiyorsunuz (İdris hoca, bak palet olayı mühim sen de onu şeedersin)?

Bir e-mail kadar yakındalar:

mailbox2@tamiya-inc.co.jp

Düzenleyen carlgustav
A critic, is a legless man who teaches running.
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/12/2005 Saat 07:56
Ben bu işe girdim gireli (3 senecik) 3-4 ayda bir "yandım anam TS-13" ana fikirli bir konu dönüyor. Önerim, sitenin makaleler bölümüne TS-13 kullanımı ile ilgili makale konması şeklindedir. Ben daha kutusunu görmedim TS-13'ün. Yoksa yazardım, biri yazsın diyene kadar   
IP
<< Önceki Sayfa   2
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04